Kyselina hyaluronová je přirozeně přítomna v našem těle a nachází se především v pojivové tkáni a kloubech. Je to polysacharidová molekula a její nejvýraznější vlastností je její úžasná schopnost absorbovat vodu, která úspěšně bojuje proti vráskám a známkám stárnutí.
Kyselina hyaluronová byla sice původně objevena v roce 1934 Karl Meyerem, ale zájem vzbudila až tehdy, když jeden reportér navštívil japonskou vesničku Yuzuru Hara, aby se dozvěděl, proč její obyvatelé i ve vysokém věku – 80 – 90 let mají pleť bez vrásek, klouby ohebné, vlasy husté a proč jsou navzdory svému věku tak aktivní. Ukázalo, že to mají na svědomí estrogenu podobné molekuly sóji a tofu, které vysílají signály buňkám, aby produkovaly ještě více kyseliny hyaluronové. Pokud jsme vzbudily i váš zájem a chtěli byste se o této pozoruhodné látce dozvědět více, čtěte dále.
Kyselina hyaluronová – navigace v článku
Něco málo z historie
Jak jsem již zmínila v úvodu, v 30. letech minulého století vykonával Karl Meyer se svými spolupracovníky na Columbia University v New Yorku experimenty na pacientech trpících revma. Z oteklých kloubů pacientů se jim podařilo izolovat látku, kterou vzhledem k její slabě kyselou reakci nazvali kyselinou hyaluronovou (s klasickými kyselinami má ale máloco společného) – hyaluronic acid – zkratka HA.
V roce 1942 byl udělen patent pro Dr.Endre Balázse na využití kyseliny hyaluronové jako náhrady vaječného bílku v pekárenském průmyslu, protože vejce byly během světové války nedostatkovým zbožím.
V následujících padesáti letech se Dr.Endre Balázs stal emblematickou postavou objevů spojených s kyselinou hyaluronovou. Ve čtyřicátých letech izolovali HA prakticky z každého živočišného druhu a zjistili, že tato kyselina může souviset s léčbou množství závažných onemocnění, jako je revmatoidní i degenerativní artritida, několik kožních i očních onemocnění. Ukázalo se, že kyselina hyalurónová má významný potenciál, protože jde o tak čistou látku, že nezpůsobuje žádné iritace a nemá nežádoucí účinky. Devadesátá léta byly již desetiletím derivátů kyseliny hyaluronové.
Benefity kyseliny hyaluronové
V lidském těle v první řadě váže vodu a působí jako lubrikant pro klouby a svaly. Její skupenství a ke tkáním přátelská povaha jí umožní být součástí mnoha farmaceutických produktů. Díky tomu je možné najít HA v přípravcích péče o pleť, oftalmologických a ortopedických léčivech.
Kyselina hyaluronová se využívá v následujících terapeutických oblastech:
- v revmatologii, ortopedii a sportovní medicíně – známá jako „mazivo“ kloubů může HA podána injekčně přímo do kloubu, postiženého degenerativním onemocněním zlepšit pohyblivost, zmírnit bolest a předejít zánětu, stejně jako zabránit dalšímu opotřebení chrupavky
- v urologii se používá v případě bolestivé intersticiální cystitidy – obnoví sliznici močového měchýře, tím zmírní bolest a zlepší kvalitu života
- v dermatologii se používá při ošetření jizev a ran – od nejmenších odřenin až po vředy, na estetické účely (ve formě tablet, krémů nebo injekcí)
- zmírní příznaky alergie
- pomáhá při zmírnění bolesti způsobených krční-nosní-krčními záněty, tím že udržuje sliznice vlhké
- ve stomatologii – se úspěšně používá při zmírnění zánětů způsobených paradentózou
TIP: Pokud se o kapkách HYALURMED chcete dozvědět více, přečtěte si ✅ naši recenzi věnovanou tomuto přípravku
Jaké je přirozené rozptýlení kyseliny hyaluronové v organismu
- 56% v pokožce
- 35% ve svalech a kostech
- 9% jinde, např. v kloubní tekutině, pupeční šňůře, krvi, lymfě, nitrooční tekutině
Kyselina hyaluronová a pleť
Jak stárneme, naše tělo produkuje stále méně kyseliny hyaluronové. Už ve věku 20 let se její množství v organismu snižuje, což způsobuje, že se pomalu objevují první příznaky stárnutí a jako věk postupuje, stávají se stále výraznějšími. Na pleti se objeví poruchy pigmentace, kůže ovisne a stále hlubší vrásky svědčí o snižující se produkci kyseliny hyaluronové.
Ve věku 40 let je to už opravdu citelné a viditelné, protože se produkuje už jen polovina HA jako v mládí. V 60 letech je obsah kyseliny hyalorunovej v naší pokožce pouze 10% původního množství. Je tedy zřejmé, že pokud chceme zachovat zdravý a mladistvý vzhled pleti, musíme nahradit množství snižující se HA v tkáních. V současnosti je již kyselina hyaluronová v kosmetice považována za stejně důležitou, ne-li důležitější než kolagen.
Naštěstí v současnosti existují mimořádně účinné postupy na aplikaci kyseliny hyaluronové, aby se posílilo oslabené pojivovou tkáň. Existuje nespočet krémů proti vráskám, ampule, gely, sérum a kapsle, které obsahují kyselinu hyaluronovou a slibují obnovení mládí pokožky a odstranění hlubokých vrásek. S výrobky obsahujícími kyselinu hyaluronovou je možné regulovat rovnováhu hydratace pokožky, což zvýší její hladkost.
Jak působí krém proti vráskám s kyselinou hyaluronovou?
Kyselina hyaluronová je jednou z „hvězdných“ složek krémů proti vráskám, protože je přirozená a bezpečná a je látkou, která je schopna na sebe nejúčinnější vázat vodu. HA je schopna navázat na sebe až 1000 násobek své hmotnosti. Když se používá ve formě krému víme ní pozitivně ovlivnit hydrataci horních vrstev pokožky.
Co je výplň vrásek kyselinou hyaluronovou?
Kyselina hyaluronová se používá nejen v krémech proti vráskám, ale i jako výplň vrásek. US Food and Drug Administration vydala povolení pro tento postup v roce 2003. První patentovaná sloučenina na výplň na bázi kyseliny hyaluronové byla nazvána Restylane.
Při vyplňování vrásek kyselinou hyaluronovou se HA aplikuje pod kůži jehlou a pak se rozmasíruje, aby se uložila rovnoměrně. Oblasti kde je možné injekce aplikovat jsou: vějířky kolem očí, nasolabiální vrásky a čelo.
Výhody výplně vrásek kyselinou hyaluronovou
- jde o tělu vlastní látku (není třeba provést ani testy na alergii)
- nemá vliv na funkci svalů obličeje jako například botox
- procedura zahrnuje i lokální anestezii ve formě krému – bolest je minimální
- úkon trvá jen 30 – 40 minut
Cena zákroku není nízká, ale v tomto případě je výsledek opravdu efektní.
Kyselina hyaluronová a klouby
Kloubní chrupavka je lesknoucí se, hladké, průsvitné, bělavě zbarvené živá tkáň, sloužící jako zátka na konci každé kosti, která tvoří 230 kloubních spojení v lidském těle. Pokud je chrupavka zdravá, je krásně hladká, poskytuje prostředí s nízkým třením pro snadný pohyb a také plní funkci odpružení či tlumení, aby chránila kosti před poškozením (zlomeninami) při zátěži. Pro zdravou funkci chrupavky je HA velmi důležitá. Je „chemickým tmelem“ spojujícím molekuly, podobně jako chondroitin sulfát, který chrupavku tvoří a dává kloubní chrupavce její specifické vlastnosti.
Kyselina hyaluronová vyživuje kloubní chrupavku, aby byla co nejhladší (aby tření bylo minimální), tak jako žádná jiná přírodní substance. Nic uměle vytvořeného se nevyrovná možnostem tohoto tkáňového pojiva. Jelikož produkce kyseliny hyaluronové s věkem klesá, opakující se traumatu a zánětlivé procesy vedou k opotřebení chrupavky. Chrupavka pokrývající kosti nemá dostatečnou hustotu a už není schopna regenerovat, takže nejdůležitějším úkolem je zachovat to co z ní zbylo. Tyto procesy mohou být zpomalené podáváním kyseliny hyaluronové. Kyselina hyaluronová, která se ve formě např. gelu nebo kapek dostane do kloubu je vysoce koncentrovaná, proto několik mililitrů tekutiny může stačit ke zmírnění symptomů. Tím, že HA chrání povrch chrupavky, též mechanicky přispívá k pružnosti kloubů.
Kyselina hyaluronová a oči
Kyselina hyaluronová se nachází také v oku, ve nitrooční tekutině, která oku zajistí tvar a charakteristické rysy. Lidské oko je přibližně z 80% tvořeny právě kyselinou hyaluronovou. HA zastupuje roli tlumiče otřesů sítnice, která se podílí na prevenci traumat oka. První přípravek obsahující kyselinu hyaluronovou byl vyvinut právě pro potřeby očního lékařství, konkrétně pro použití při operaci šedého a zeleného zákalu: HA urychlila regeneraci oka po operaci. Jelikož kyselina hyaluronová zvlhčuje tkáně oka, je mimořádně vhodná i pro pacienty trpící suchými očima. Perorálně podávaná HA zas může zlepšit zrak.
Kyselina hyaluronová a onemocnění dásní
Kyselina hyaluronová je základní složkou mezibuněčné hmoty, má mimořádnou schopnost vázat na sebe vodu a díky tomu výrazně reguluje hydrataci tkání a působí jako bariéra proti vstupu mikroorganismů. Je velmi slibným mediátorům regenerace parodontu a léčení parodontálních onemocnění tím, že podporuje rychlou remise symptomů nejen na okrajového dásni, ale i v hlubších parodontálních tkáních. V různých klinických studiích se uvádí, že nedostatek této kyseliny v poškozené tkáni vede k ochabování tkáně dásní a vzniku otoků a zánětů. (zdroj)
Nejčastější otázky a odpovědi
❓ Aplikuje se kyselina hyaluronová do rtů?
Aplikace kyseliny hyaluronové je sice dočasný způsob zvětšení rtů, ale pokud je použit kvalitní preparát, jeho účinky přetrvávají 6 – 7 měsíců. Zákrok nevyžaduje žádnou speciální rekonvalescenci a po aplikací můžete ihned zapojit do každodenní aktivity. Výsledek je viditelný okamžitě po aplikací, ale konečný stav se ukáže po 4 – 5 dnech.
❓ Jaká je cena aplikace kyseliny hyaluronové do rtů?
Ceny tohoto zákroku jsou různé, ale obecně se dá říci, že se hýbou kolem 1500-2000 Kč. Běžně se objeví i nějaká sleva na tento zákrok, přináší jej například slevomat.cz.
❓Aplikují se injekce kyseliny hyaluronové i do kolena?
Samozřejmě ano. HA se používá také k léčbě gonartrózy. Zkušenosti i recenze jsou pozitivní.
❓ Injekční výplň kyseliny hyaluronové v těhotenství?
Kyselina hyaluronová je tělu vlastní látka a proto vašemu děťátku určitě neublíží.
❓Působí kyselina hyaluronová příznivě i na vlasy?
Ano, chrání vlasy před ztrátou vlhkosti a tím jim zajistí přirozený lesk. Na trhu jsou běžně dostupné šampony a další přípravky péče o vlasy s obsahem kyseliny hyaluronové.
⭐ Doporučené přípravky (+ cena)
A teď vám v přehledné tabulce ještě jednou představím přípravky s obsahem kyseliny hyaluronové s různým určením, aby výběr léčiva, které řeší právě váš problém, byl ještě jednodušší.
Použité zdroje:
- idnes.cz – Jak funguje kyselina hyaluronová
- Aplikace výplní proti vráskám – odborný článek
- celostnimedicina.cz– Pomáha kyselina hyaluronová na klouby
Článek je zařazený do kategorie: Klouby, Kosmetika, Pokožka a pleť
Mohlo by vás zajímat
- Kloubus - recenze kvalitního doplňku na klouby. Verdikt? Na kloubní výživě se nešetří...
- Zerex Arthrex - pilulky na podporu zdravých kloubů a kosti (podrobná recenze)
- MSM prášek - kloubní výživa, která navíc zjemňuje jizvy, zlepšuje imunitu a pomáhá při alergiích
- Alavis Maxima Triple Blend - recenze na oblíbený kolagen pro lidi + ROZHOVOR
- Která je nejlepší kloubní výživa - velké srovnání 10 dostupných přípravků
- FlexiMed pro zdravé klouby - kompletní recenze
- Jak vypadá dieta při dně, seznam vhodných a nevhodných jídel + TIP na jídelníček a 3 recepty
- Schindeleho minerály - pro regeneraci celého organismu, zmírnění bolestí, zánětů a poruch paměti a koncentrace (recenze)
- Včelí pyl - superpotravina pro komplexní přísun živin pro vaše tělo + který pyl se vyplatí koupit?
- Pangamin - osvědčený přírodní zdroj téměř všech vitamínů skupiny B + tipy na přípravky za nejlepší ceny