Kokosový olej a jeho účinky + na co všechno ho použít

Erik Havlík Téma
19. března 2021 3 Kapsle, Oleje a krémy, Plody

Slyšeli jste o kokosovém oleji? Podle mnoha lidí jde o největší mýtus mezi zdravými potravinami, ale podle mě ne. Vím, že toto téma je opravdu kontroverzní, ale já mám jasný názor. Budu totiž mluvit z vlastních zkušeností, protože kokosový olej používáme v rodině už velmi dlouho a to nejen na vaření, ale například i na vlasy nebo na zuby. Jeho účinky na pleť, například na akné, jsou přímo fantastické. Posiluje také imunitu. Samozřejmě, i při jeho užívání platí zlaté pravidlo: všeho s mírou.

Co je kokosový olej a jak vzniká

Asi neřeknu nic objevné, když na úvod vysvětlím, že tento olej se získává z kokosů. Jde o dužinu kokosu, která je typickou potravou domácího obyvatelstva. Olej se získává lisováním nebo extrakcí a to při teplotě tání od 23 do 26 stupňů Celsia. To, co je však na kokosovém oleji důležité, je jeho obsah. Podstatou jsou mastné kyseliny, které se ale odlišují od těch v běžných potravinách.

Mastné kyseliny obsažené v kokosovém oleji mají totiž kratší řetězec než ty v jiných olejích a potravinách. To v praxi znamená, že organismus nemusí kyseliny emulgovat a rychleji jejich zpracuje. Kokosový olej je zdrojem okamžité energie a mastné kyseliny v něm se vyznačují i teplotní stálostí. Zajímavostí je, že je bez vůně, ale výborně chutná.

Důležité je také vědět to, že díky kyseliny laurové, která je v kokosovém oleji obsažena, se posiluje imunita. Ano, přesně tak, kokosový olej je i na imunitu, ačkoli asi jinak, než si přestavuje většina z vás. Tato kyselina se totiž mění v našem těle na specifickou látku Laurin. Její působení spočívá v narušení lipidové membrány bakterií a virů, díky čemuž jejich tělo snadněji zlikviduje.

Následující tabulka ukazuje, jaké obsahové látky jsou v kokosu a v jakém poměru:

Látka:Hodnota:
Tuk60 %
Glycidy20 %
Proteiny8 %
Voda6 %
Ostatní6 %
Kokosová palma - typický tropický strom

Kokosová palma je typický tropický strom

Kokos je plodem kokosovníku obecného, který má několik hovorových názvů. Říká se mu také kokosová palma nebo kokosovník ořechoplodý, ale jde vždy o totéž. Běžný strom má úrodu okolo 50 kokosů a dorůstá až do výšky 30 metrů.

Díky velké váze je palma charakteristicky prohnutá. Strom se přirozeně vyskytuje nejčastěji v tropickém pásmu, blízko řek a moří a jeho plody se prodávají iu nás. Jejich využití je však většinou jen na čistou konzumaci.

DÁ SE PĚSTOVAT I U NÁS? Nuž, možná ano, ale podmínky jsou mimořádně náročné. V první řadě musí být v prostředí s vyšší vlhkostí vzduchu, což je u nás problém. V létě by měla být teplota od 25 do 30 stupňů, v zimě ne méně než 18 stupňů Celsia. Hnojení musí být 1 x týdně, důležitý je dostatek vody.

Složení a obsah látek

Kokos obsahuje více látek, nejen zmíněné mastné kyseliny. Jsou zde i některé vitamíny nebo minerály, které jsou pro tělo prospěšné. Někteří lidé by dokonce mohli říci, že jde o vitamínovou bombu, ale já jsem zdrženlivější. Faktem však je, že jeho obsah je z hlediska posílení zdraví mimořádně zajímavý.

Pro ty, co se chtějí dozvědět něco víc, jsem připravil tento přehled nejdůležitějších látek:

  • Minerály: Začnu netradičně minerály. Kokos obsahuje zejména draslík, hořčík, fosfor, zinek, železo, sodík a křemík. Vápník a fosfor jsou důležité pro pohybovou soustavu, zejména pro kosti a svaly. Hořčík je podstatný zejména pro nervovou soustavu, ale například také pro svaly a chrupavky. Velmi důležité je, že všechny minerály jsou pro lidské tělo poměrně dobře vstřebatelné.
  • Vitamíny: Ano, kokos a kokosový olej obsahují i ​​vitamíny. Nejvíce jsou zde zastoupeny vitamín C, který je mimořádně podstatný pro imunitu, ale také vitamíny skupiny B. Bohužel nejsou zde příliš zastoupeny vitamíny B6 a B12. Pokud jste vegetarián, kokos tedy není dobrá „náhrada“ masa. Jsou zde však vitamíny B1, B2 a B3. V menším množství se zde nacházejí také vitamin E a vitamin A.
  • Kyseliny: Většina kyselin, která se nachází v kokosu, je nasycená, jde o více než 90 procent z celkového množství kyselin. Kromě toho jsou zde mononenasycené a polynenasycené kyseliny, ale jejich zastoupení je opravdu velmi okrajové. Stejně jako minerály, ani mastné kyseliny si nevíte vyrobit v těle a proto je potřebujete dodávat v potravě. Z těch nejdůležitějších vzpomenu kyselinu laurovou, kyselinu kaprylová a kyselinu kaprinové. Tyto kyseliny se označují pro své účinky i jako přírodní antibiotika.
  • Vláknina: Kromě výše uvedených látek se nachází v kokosu nebo v kokosovém oleji například i vláknina. Ta je důležitá tak pro trávení a správnou peristaltiku střev, jako například i pro snížení nadváhy. Právě kromě zmíněných vitamínů se považuje kokos i za velmi bohatý zdroj vlákniny.
  • Ostatní látky: V rámci složení a přehledu důležitých látek ještě vzpomenu, že kokos obsahuje například i proteiny, sacharidy a uhlohydráty. Samozřejmě, při kokosovém oleji může být složení podle výrobce obohacené ještě io další látky, vždy individuálně podle značky.

Kokosový olej a jeho účinky a použití v praxi

Kokosový olej má opravdu velmi široké použití a ze všech „zelených“ a „zdravých“ potravin asi nejširší. Používá se tak vnitřně, tak navenek. Lidé si ho dávají do kávy, na tělo, někteří ho dokonce používají jako lubrikant má i příznivé účinky na pleť a hubnutí.

Na hubnutí pomáhá i kokosový olej

Na hubnutí pomáhá i kokosový olej

Zde je přehled toho, na co je dobrý kokosový olej:

Imunita

Začnu imunitním systémem, protože právě kvůli tomuto účinku jsem se nejprve ke kokosovému oleji dostal. Vzhledem k tomu, co jsem říkal už při složení, za tímto vlivem jsou zejména kyseliny v kokosu. Nejdůležitější z nich je kyselina laurová, která je i složkou mateřského mléka, ale i jiné kyseliny se podílejí na posílení obranyschopnosti těla. Díky tomu je kokosový olej dobrý pro lidi, kteří trpí bakteriální, virovou i kvasinkovou infekcí.

V kuchyni

Druhé nejčastější využití kokosového oleje je na vaření. Tento olej je teplotně stálý, takže je ideální jak na studenou, tak na teplou kuchyni. Může se užívat i s kávou, při použití na pánvi neprská ​​a neuvolňuje karcinogenní látky. Řada lidí ho považuje za nejzdravější olej do kuchyně. Já osobně doporučuji používat ho při přípravě zeleniny, ale například i na palačinky.

Na vlasy, zuby a pleť

Venkovní použití je třetí nejčastější. Kokosový olej je skvělá alternativa tělového mléka i krémů a dokonce se používá i na opalování. To bych nedoporučoval kvůli nedostatečné ochraně před UV zářením, čem píše i známý internetový deník iDnes.cz. Velmi dobře se vstřebává do kůže, nezanechává mastný film a dokonce se používá i při problémech s popraskanou pokožkou. Mně se osvědčil při alergiích, atopickém ekzému a vyrážkách.

Hubnutí

Vzhledem k jeho složení je kokosový olej skvělý na hubnutí. Nezvyšuje cholesterol a jako náhrada běžného oleje je vynikající alternativou. Pokud trpíte obezitou nebo nadváhou, samotný kokosový olej není sice „zázračná hůlka“, ale je důležitou součástí změny. Na rozdíl od jiných olejů se v těle neusadí a to proto, že se rozloží na glukózu. Podle vlastní zkušenosti vím, že zabraňuje i JOJO efektu.

V kosmetice

Dobrá zpráva pro ženy je, že kokosový olej se dá použít i na odlíčení. V této oblasti pochopitelně já osobně zkušenost nemám, ale moje žena ano. Co se týče účinků na pokožku, některé ženy ho používají i na intimní místa, jiné jako balzám na rty. Já jsem už zkusil olej i po holení, ale v tomto neměl očekávaný účinek.

Pro domácí mazlíčky

Možná trocha zaběhnu mimo běžnou oblast, ale ano, i zvířata ho mohou využít. Pokud máte pejska, můžete zkusit kokosový olej na podrážděnou pokožku na tlapkách. Hodí se to zejména v zimě, kdy je venku mráz nebo když se sypou chodníky silniční solí. Jako doplněk stravy je skvělý na imunitu i pro zvířata.

TIP NA DEODORANT: Pokud si chcete vyzkoušet udělat domácí deodorant, tady je recept. Smíchejte sodu, škrob a šípkový prášek. Do toho přidejte kokosový olej a pořádně zamíchejte. Přidejte nějaký éterický olej, například skořice, pomeranč nebo tea tree. Nyní už jen vše zkombinujte do ideální konzistence a je to hotové!

Otázky a odpovědi

Podobně jako v případě jiných produktů a potravin, na které dělám recenzi, rozhodl jsem se podívat se na internetové diskuse a fóra. Byl jsem zvědavý, co lidé hledají o kokosovém oleji. V podstatě mě nic nepřekvapilo, nejčastěji otázky se týkají těhotenství a účinků. Shrnul jsem tedy 4 nejčastější otázky většiny lidí a tady jsou mé odpovědi:

❓ Může se užívat v těhotenství?

Ano, ale tak, jak jsem řekl na úvod, vše s mírou. Těhotenství není překážkou například nadále jíst palačinky připravené na kokosovém oleji, ale určitě to netřeba přehánět. Podpora imunity je skvělá věc, ale třeba kokosový olej kombinovat is jinými zdravými potravinami. Co se týče vnějšího použití, je tento olej skvělý na strie, které se během těhotenství často vyskytují.

❓ Je kokosový olej zdravý? Ano či ne?

Mnoho lidí se ptá, jaká já pravda o kokosovém oleji a zda opravdu jde o zdravou potravinu. Podle mě jednoznačně ano, protože ze všech olejů má globálně nejvíce pozitivních a nejméně negativních účinků. Problémem však je, pokud to lidé přecení a používají ho nadmíru, co se může raz dva zvrtnout do problémů trávicího charakteru. Pozor také na hydrogenovaný olej ve sladkostech, zde vůbec nemá smysl řešit, jestli je zdravý. Prostě není…

❓ Má i vedlejší účinky?

Příliš nadměrná konzumace s sebou přináší i některé negativní účinky, zejména na kardiovaskulární systém. Pokud se to s kokosovým olejem přežene, je to problém pro srdce a to kvůli velkému množství nasycených mastných kyselin. Problém je i to, že jeho nadměrné užívání je doslova kalorickou bombou, co se tak trochu „bije“ s jeho účinky na hubnutí. Úvodem může také vyvolat krátkodobé střevní problémy, ty však většinou rychle pominou.

❓ Vysušuje vlasy a vyživuje pokožku?

Poslední otázku se nejčastěji ptají ženy. Odpověď není jednoznačná, protože záleží na tom, jaký typ pleti a vlasů žena má. Pokud máte například mastné vlasy, dříve či později přijde k jejich vysušení. To se dá vyřešit důkladným umytím šamponem alespoň jednou za čas. Co se týče pokožky, pokud máte citlivější pleť, s olejem opatrně. Někdy může zhoršit vyrážky nebo i akné, přestože jde o výjimky. Problém je, že se nehodí na dlouhodobou výživu, neboť nepronikne do hlubší vrstvy kůže.

Při použití na pleť pozor na vysušování pokožky

Při použití na pleť pozor na vysušování pokožky

Produkty: olej, krém i kapky

Pokud se vám zdá, že kokosový olej a jiné produkty jsou v módě, máte pravdu. Já osobně to však považuji víc za škodu, než za užitek. Proč? Jednoduše proto, že v takové velké záplavě výrobců a značek je stále obtížnější odlišit kvalitu od levných náhrad. Dnes se dají koupit už nejen různé značky kokosového oleje, ale také produkty od výmyslu světa, kde je složení více než sporné.

Proto radím, abyste nebrali hned první kokosový olej do solária, kapky do koupele, krém na pleť nebo masku na vlasy. Pozor také na různé produkty ve spreji a produkty, kde se mísí kokosový olej s jinými rostlinami, například s aloe vera. Nejlepší je vybrat si čistý kokosový olej, bez přísad a bez zbytečného omezení účelu. Vždyť ten se dá sám o sobě použít různě, stačí jen chtít.

NENÍ OLEJ JAK OLEJ: Nejlepší a nejkvalitnější je extra panenský bio olej, který je za studena lisovaný. Díky tomu si uchovává své vlastnosti a účinky. Jakékoliv jiné typy, které mají lepší cenovku, se vyplatí pouze na první pohled. Vždyť odpovězte si na jednoduchou otázku – nač vám je levný olej, který ale nemá účinky, jaké čekáte?

Tipy, kde koupit kokosový olej a proč cena není kritérium

Jak jsem již řekl, cena by neměla být to nejdůležitější kritérium. Uznávám, že ne všechno, co je levné, je také špatné, ale z mé zkušenosti vím, že všechno, co bylo špatné, bylo i levné. Kokosový olej se dá sice koupit například už i v běžných potravinách, například v Kauflandu, ale já bych zvolil raději specializované prodejny se zdravými potravinami a bio sortimentem, případně ověřenou lékárnu.

 

Rád bych doporučil zejména tři konkrétní kokosové oleje, které mám například i nyní doma. Prvním je kokosový olej na vaření a pečení, který má objem 1 litr a stojí asi tolik, co dobrý olivový olej. Druhým je mimořádně kvalitní za studena lisovaný extra panenský kokosový olej. Třetím je bio kokosový olej připravený bez jakýchkoliv chemických látek.

Dávkování a užívání

Jak jsem zmiňoval, užívání by mělo být s mírou. Co se týče vnějšího použití, tam nechám dávkování vždy na výrobci a příbalovém letáku. Vzhledem k tomu, že například krémy nebo různé masky mohou mít jiné složení, nelze obecně určit přesné dávkování pro všechny produkty bez ohledu na výrobce.

Co se týče použití kokosového oleje na vaření, zde bych doporučoval zvolit množství podobné olivovému oleji. Nepřehánějte, rozhodně není kokosový olej vhodný na nějaké dlouhodobé smažení. Měli byste se držet svých vlastních zkušeností a na úvod řídit heslem: méně je více. Pokud to totiž přeženete, můžete pocítit zejména střevní problémy. V případě venkovního použití pozor na přílišné vysušení pokožky.

Zkušenosti a moje doporučení na závěr

Jak vidíte, jsem na kokosový olej zatížen. Používat ho sice začala v naší domácnosti nejprve žena, ale já ho mám asi ještě raději 🙂 Mně osobně jednoduše velmi chutná a využívám ho nejčastěji na vaření. Pravdou je, že si občas musím dávat pozor, abych ho nepoužíval až příliš často, někdy ho zkrátka na pár dní „vysadím“.

Pokud tedy hledáte něco, co pomůže vaší imunitě a zároveň půjde o „potravinu běžné spotřeby“, tak právě kokosový olej je skvělá věc. Jsem si jistý, že ho rychle vyměníte za původní olej ve vaší kuchyni a už nikdy nebudete chtít žádný jiný. Doporučuji vyzkoušet i některé recepty, které jsem zmínil v mé recenzi, zejména co se týče vnějšího využití. Klidně se pak můžete podělit se svými zkušenostmi i v diskusi pod článkem!

⭐️ Doporučené kokosové oleje (+ ceny)

Jelikož na trhu existuje množství kokosových olejů (od různých výrobců, kvalitě i ceně) rozhodl jsem se přiblížit vám všechny tyto možnosti s důrazem na přehlednost a názornost. V tabulce s jednotlivými přípravky najdete i jednoduché srovnání, abyste věděli o jaký produkt se jedná, na co je určen, jeho pozitiva, kde si ho koupit výhodně a za jakou cenu  (doporučené eshopy s nejlepšími cenami). 

Hodnocení autora
  • oblíbenost
  • dostupnost kokosových olejů

Pouze několik úvodních vět

Kokosový olej je zdroj okamžité energie, je bez vůně, ale výborně chutná. Aktivní látky obsažené v tomto oleji příznivě ovlivňují lidský organismus (například kyselina laurová na obranyschopnost).

4.3

Kokosový olej a na co všechno ho použít

 


Jak se vám líbil tenhle článek?
3.9/5 - (15 votes)
Autor článku

Redaktor magazínu BioPoradce.cz. Zajímá mě zdravá životospráva, zdravé potraviny a výrobky a předcházení onemocněním. Nedám dopustit na přírodní způsoby posilování imunity, vitality a energie.

Komentáře

Kokosový olej je zdraví škodlivý, protože obsahuje téměř zcela nasycené mastné kyseliny a tím při jeho konzumaci zvyšuje obsah cholesterolu v krvi. Je dobrý jedině na vnější použití na kůži. O nasycených mastných kyselinách nebyla v článku ani zmínka. Ten článek není objektivní, ale subjektivní. Hlavně není pravda, co se v něm píše.

Používám kokosový olej několikrát za týden k vaření… a moje odběry krve i testy ukazují všechny hodnoty cholesterolu pod normou průměru.Olej se nepřepaluje i chutná jemnější, nežli sádlo či ostatní

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..