Imunoglukan – co je to + mé zkušenosti, dávkování, složení a velké srovnání přípravků

Erik Havlík Téma
19. března 2021 2 Kapsle, Sirupy, Tablety

Máte problém se slabou imunitou? Trápí vás chronická onemocnění, pomalé hojení ran, opakované infekce dýchacích cest? V takovém případě byste možná měli sáhnout po přírodní látce zvané Imunoglukan. Jde o speciální látku patřící do skupiny aktivních polysacharidů, která má schopnost přímo stimulovat buňky imunitního systému. Možná si říkáte, že něco podobného přece o sobě tvrdí dnes už opravdu libovolný přípravek, ale mé vlastní zkušenosti ukazují, že toto je něco zcela jiného. Jelikož jsem na vlastní kůži Imunoglukan vyzkoušel, chci se s vámi podělit o své poznatky.

Co je imunoglukan

Imunoglukan je látka přírodního původu, která patří mezi tzv. betaglukany. To jsou látky, které mají schopnost aktivovat složky imunitního systému a tedy ovlivňují i odpověď imunitního systému. Imunoglukan patří mezi betaglukany s velkou molekulou, díky čemuž má schopnost přímo aktivovat leukocyty, stimulovat fagocytózu a vliv i na produkci cytokinů a dalších zánětlivých mediátorů. Pokud se chcete něco o betaglukanech dozvědět více, zkuste tento odborný článek.

Imunoglukan se získává z vyšší houby zvané hlíva ústřičná, odborně Pleurotus ostreatus. Jde o dřevokazná hubu šedé barvy, která má nasládlou chuť a typickou silnou houbovou vůni. Všeobecně známý je zejména protirakovinový a imunomodulační účinek houby a to jak u lidí, tak u zvířat. Aby bylo možné z této houby získat Imunoglukan, musí se využít proces izolace biologicky aktivních polysacharidů a výsledná látka se musí purifikovat.

Hliva ústřičná imunoglukan

Hlíva ústřičná, houba z níž se získává Imunoglukan

Samotná hlíva ústřičná obsahuje velké množství vlákniny, látky snižující tvorbu cholesterolu, několik druhů vitamínů, minerálů a stopových prvků, ale i některé mastné kyseliny. Velmi důležitou látkou je pleuran, což je také přírodní imunomodulační látka. Právě schopnost modulovat imunitní systém je nejdůležitější vlastností betaglukanů.

Mezi jejich další biologické účinky patří:

Uvolnění primárních a sekundárních cytokinůZvýšení aktivity T-cytotoxických lymfocytů
Zvýšení aktivity makrofágůZlepšení imunitní odpovědi na endogenní podněty
Zvýšení efektivity imunitní reakce na exogenní faktoryZvýšení aktivity lysozymu, elastázy a kolagenázy
Zvýšené uvolňování oxidu dusnatého a nitrosloučeninAktivace T a B buněk specifického imunitního systému

Důvod, proč vlastně o imunoglukanu říkám, je zejména ten, že je vynikajícím prostředkem pro lepší ochranu lidského těla vůči více negativním faktorem. Zvýšená ochrana před parazity, viry a bakteriemi je jen jedna strana mince, mnohem důležitější je i ta druhá – ta říká, že Imunoglukan je velmi dobrý i při nadměrné fyzické a psychické zátěži organismu a působí i proti stresu.

Jaké má složení a co obsahuje?

Vzhledem k tomu, že samotný Imunoglukan je látka očištěna od většiny jiných složek, podíváme se na složení hlívy ústřičné, z níž se Imunoglukan získává. Ta obsahuje několik prospěšných látek pro náš organismus a v určité míře se některé z nich nacházejí i v imunoglukanu po procesu purifikace. Kromě toho nelze zapomínat, že Imunoglukan jako takový je komplex několika biologicky aktivních polysacharidů.

Zde jsou nejdůležitější látky obsažené v hlívě ústřičné, která je zdrojem imunoglukanu:

Vitamíny: Hlíva ústřičná je velmi bohatá na různé druhy vitamínů. Najdete zde například vitamin C prospěšný pro imunitu, který se zvykne ještě navíc ik imunoglukanu přidávat do společného přípravku. Kromě toho zde jsou vitaminy skupiny B, konkrétně B1, B2, B5, B6, B7 a B9. V hlívě najdete i vitamíny D, K a P, přestože už v menším množství.

Minerály a stopové prvky: Kromě vitaminů obsahuje hlíva také několik minerály a stopové prvky. Najdete zde například selen, zinek, brom, jód, chrom, měď, sodík nebo železo. Právě poslední jmenovaný prvek, železo, je pro náš organismus velmi důležitý, přičemž v hlívě se nacházejí také transportní bílkoviny, které ho umí dopravit do střeva na vstřebání.

Vláknina: Vláknina jako taková je pro náš organizmus velmi důležitá a pomáhá správné činnosti střev a trávení. Díky vláknině obsažené tak v hlívě, tak v samotném imunoglukane, je možné pročištění střev od rozličných bakterií a choroboplodných mikroorganismů. Jelikož hlíva je houba, obsahuje speciální houbovou vlákninu, která má ještě vyšší vliv na peristaltiku střev a uvolnění usazených škodlivin.

Nenasycené mastné kyseliny a aminokyseliny: Protože hlíva obsahuje nenasycené mastné kyseliny, pomáhá snižovat hladinu špatného cholesterolu LDL. Tím také snižuje riziko vzniku několika kardiovaskulárních onemocnění. Esenciální aminokyseliny obsažené v hlívě ústřičné zas mají na starosti regeneraci svalů a stejně mají i enzymatickou funkci pro slučování bílkovin.

Pleuran: Poslední látkou, kterou musím určitě při složení zmínit, je pleuran. Z odborného hlediska jde o polysacharid složený z glukanů, které dokáží v našem těle stimulovat buňky naší vlastní imunity a zvyšovat protizánětlivou aktivitu imunitního systému. Tato látka tak patří k nejdůležitějším pro posílení imunity, což je i samotným cílem příjmu imunoglukanu.

BEZ EXTRAKCE TO NEJDE: Obvykle říkám, že nejlepší forma jakéhokoli přírodního daru pro naše zdraví je syrová, ale v případě hlívy ústřičné to neplatí a jde spíše o výjimku, která potvrzuje pravidlo. Sušená nebo tepelně upravená hlíva nepovzbudí náš imunitní systém tak, jak extrahované beta-glutány, tedy i Imunoglukan.

 

Účinky imunoglukanu na lidské tělo

Jak jsem zmínil hned na úvod, nejdůležitějším účinkem imunoglukanu je jeho vliv na náš imunitní systém. Rozhodně však nejde o jediný pozitivní účinek, protože už samotné složení látek hlívy ústřičné, odkud se Imunoglukan získává, předznamenává mnohem širší okruh pozitivních vlivů. Existují samozřejmě i další přípravky s výtažkem z hlívy ústřičné.

Imunoglukan slouží sportovcům k lepší regeneraci

Imunoglukan užívají běžně i sportovci na regeneraci

Pokud chcete vědět, jak vám umí Imunoglukan v těle pomoci, zde je stručný přehled jeho nejdůležitějších účinků:

  1. Imunitní systém: To nejdůležitější, co jsem zmiňoval zatím skoro všude, je pozitivní účinek imunoglukanu na imunitu člověka prostřednictvím stimulace jeho vlastního imunitního systému. Díky více látkám obsaženým v imunoglukane přichází k aktivaci imunitního systému, optimalizaci jeho fungování a také ke zvýšení odolnosti organismu v rámci prevence před typickými infekčními onemocněními.
  2. Stres a regenerace: Imunoglukan pomáhá nejen ke zlepšení činnosti imunitního systému, ale je velmi účinný i vůči nadměrné fyzické nebo psychické zátěži. Mnohé jeho látky pomáhají například rychlejší regeneraci svalové tkáně, což se projeví na lepším odpočinku zejména po namáhavé fyzické činnosti.
  3. Protinárodové účinky: Známým účinkem několika medicínských hub je i jejich protinádorové působení a výjimkou není ani hlíva ústřičná. Beta-glukany, kam patří i Imunoglukan, podporují imunitní systém obzvláště při nádorových onemocněních a pomáhají při terapii vůči více typům nádorů. Stejně přispívá Imunoglukan i úpravě narušené homeostáze.
  4. Cholesterol a krevní tlak: Díky obsahu speciální látky zvané mevinolin, což je přírodní zdroj lovastatinu, vám může Imunoglukan dostat pod kontrolu hladinu cholesterolu. V současnosti totiž tato látka patří mezi nejefektivnější ze všech známých přírodních látek, které ovlivňují cholesterol. Stejně tak pravidelné užívání imunoglukánu má pozitivní vliv na snižování vysokého krevního tlaku.
  5. Trávení: Dostatek vlákniny pomáhá podpořit lepší trávení, například pokud má člověk zácpu nebo trpí těžkou průchodností střev. Stejně tak užívání imunoglukanu je pozitivní pro lidi, kteří mají méně zdravější životosprávu a stravují se převážně venku, protože vláknina udržuje správnou peristaltiku střev během celého dne. Imunoglukan ovlivňuje také na růst probiotických kmenů některých prospěšných střevních bakterií ve střevním traktu.
  6. Detoxikace střev: V souvislosti s vlákninou třeba zmínit i pozitivní účinek imunoglukanu na detoxikaci. Z střeva se při pravidelném užívání dokáží odplavit toxické látky, škodlivé usazeniny a stejně se tak likvidují i ​​některé bakterie, které mohou způsobit problémy nejen v trávicím traktu.
  7. Kožní choroby: V souvislosti s některými alergickými nebo virovými kožními onemocněními má Imunoglukan také pozitivní účinky na zmírnění jejich projevů a příznaků. Jde například o infekce varicellou, infekční mononukleózu, afty nebo opakující se herpesy, případně o některé sezónní alergická onemocnění projevující se na pokožce.

Nejčastější otázky

Mnoho lidí se v souvislosti s Imunoglukanem ptá nejen na jeho složení nebo účinky, ale i na některé konkrétní situace spojené s užíváním. Prošel jsem si tedy několik diskuse a internetové fóra a sesbíral otázky, které vás nejčastěji zajímají. Samozřejmě, připojil jsem k nim i odpovědi na základě vlastních zkušeností:

❓Může se Imunoglukan užívat i v těhotenství?

Ano, našel jsem několik vyjádření lékařů, například i na internetovém fóru sanatoria Helios, o tom, že v principu podávání beta-glukanů a imunoglukánu zvlášť není problémem během těhotenství. V případě těhotenství a kojení je lepší poradit se o tom se svým gynekologem. Podobně, pokud bude žena pociťovat nějaké problémy v době těhotenství, by měla pozastavit užívání přípravku a poradit se s lékařem.

Imunoglukan v těhotenství a kojení

Imunoglukan? V případě těhotenství a kojení je lepší poradit se svým gynekologem…

❓ Jaké jsou zkušenosti s podáváním imunoglukanu pro děti?

Většina přípravků s obsahem imnunoglukanu není určena pro nejmenší děti do 3 let, o čemž zpravidla vždy informuje i příbalový leták, který lze nalézt přímo u produktu nebo i na internetu. Pro děti starší 3 let jsou však vyvinuty speciální přípravky, zejména sirupy (například výborný Imunoglukan P4H sirup), které povzbuzují imunitní systém a působí preventivně vůči onemocněním běžným pro děti v předškolním a školním věku.

❓ Máte se obávat nějakých nežádoucích účinků?

Obecně je příjem beta-glukanů bezpečný a nedoprovázejí jej ve většině případů žádné negativní, vedlejší nebo nežádoucí účinky. U některých lidí se mohou na úvod užívání vyskytnout některé střevní problémy. To však souvisí více se špatným stavem jejich trávicího traktu a efektem zlepšení peristaltiky a detoxikace střev. Kontraindikací je užívání imunosupresiv, například následkem transplantace.

❓ Je lepší užívání dlouhodobě nebo krátkodobě a intenzivněji?

V tomto případě neexistuje jediná odpověď, která by byla správná. Pokud trpíte akutními problémy, například nějakou infekcí, pak je lepší intenzivnější dávkování a užívání krátkodobě. V případě, že chcete posilovat svůj imunitní systém dlouhodobě a preventivně, nejlepší jsou kúry v trvání 2 až 3 měsíců. Takovou kúru stačí zopakovat jednou nebo dvakrát za rok.

Krém, sirup či tablety?

Imunoglukan se dá koupit ve formě několika forem a druhů přípravků. Nejčastěji jsou tři druhy a to sirup, gelové tobolky a speciální mast. V každém jednom případě jde prakticky o výživový doplněk na posílení imunity. Vždy je nejdůležitější složení, které nejvíce napoví o kvalitě konkrétního přípravku. Kapsle, sirup i krém se dají pak koupit ještě v různých baleních a to podle objemu konkrétního přípravku.

Já osobně dávám nejvíce přednost klasickým tabletám, které jsou nejlepší z hlediska jednoduchého užívání a dávkování. Děti však mohou mít s tabletkami problém a pro ně je určen sirup. Pokud se dá, vyberte si tobolky i sirup s přidaným vitamínem C, což ještě zvýrazní účinek na posílení imunity. Pokud potřebujete intenzivnější podpořit svou imunitu, doporučuji tabletky ve „verzi“ Acute, které jsou pro tento účel ideální.

Krém na VNĚJŠÍ POUŽITÍ: Pro regeneraci, ochranu a udržování dobrého stavu pokožky existuje speciální krém. Ten se dá použít na všechny druhy pokožky a já osobně jsem ho užíval zejména na popáleniny a menší poranění. Pokud máte příliš suchou nebo atopickou kůži, hledejte krém speciálně pro tento druh pokožky.

Velké srovnání přípravků

Jelikož existuje řada druhů konkrétních přípravků obsahujících imunoglukan, rozhodl jsem se pro lepší přehlednost a názornost připravit jednoduché srovnání ve formě tabulky. Výběr konkrétní formy a druhu produktu je jen na vás a záleží tak na účelu, jakož i na tom, zda má jít o produkt pro vnější použití, vnitřní použití, dlouhodobé užívání nebo krátkodobou a intenzivní kúru.

Kde koupit a jaká je dobrá cena?

Přípravky se dají koupit tak v klasické kamenné lékárně, jakož i přes internet, zejména přes e-shopy orientované na zdravé a BIO produkty. Pokud spěcháte, můžete to zkusit v běžné lékárně, například známé sítě Dr. Max, ale já osobně dávám přednost nákupu online přes internet od ověřených prodejců. Jednak mám garantovanou nejlepší možnou cenu a jednak je to i nejpohodlnější.

Osobně mám nejlepší zkušenosti s Imunoglukan P4H od společnosti Pleuran. Jde o přípravky a produkty vyráběné na základě více než 20 letých zkušeností, které se dají koupit například ve známém online obchodě ProZdraví. Najdete zde tak sirup Imunoglukan P4H, jakož i tablety Imunoglukan P4H a také krém Imunoglukan.

 

Samozřejmě, zkusit můžete i u jiných prodejců, ale dejte si pozor, aby šlo o kvalitní a značkové výrobky, ne o levné, ale neúčinné napodobeniny. Já jsem se už nejednou takto „popálil“ právě na tom, že jsem zkoušel různé levnější a méně známé produkty a nakonec jsem zjistil, že mi to za to nestálo. Pokud to totiž bylo levnější a neúčinné, v podstatě to byly i tak peníze vyhozené ven oknem.

Užívání a dávkování

Co se týče užívání, jak jsem zmiňoval výše, ve většině případů by mělo být bezproblémové. Jednak minimum vedlejších účinků, minimum kontraindikací a také to, že existuje speciální sirup pro děti, to vše přispívá k tomu, že Imunoglukan může užívat opravdu téměř kdokoliv.

Jediné, na co si třeba dát pozor, je, abyste nekombinovali Imunoglukan s přípravky potlačujícími imunitu. Samotné dávkování závisí zejména na tom, o jakou formu přípravku se jedná. Pokud jde o tablety, většinou jsem užíval 2 tobolky denně, zpravidla obě ráno a ještě nalačno před snídaní. Druhou možností je užívat jednu ráno a jednu večer, opět to závisí na tom, jaký konkrétní Imunoglukan budete mít.

V případě sirupu se zpravidla dávkuje Imunoglukan podle hmotnosti a na každých 5 kg hmotnosti dítěte připadá 1 ml sirupu jednou za den. Pokud budete podávat starším dětem tabletky, zde ve většině případů stačí poloviční dávka oproti tomu, co užívají dospělí lidé.

POZOR NA DÁVKOVÁNÍ TABLETEK „ACUTE“: V případě akutní verze, která slouží na krátkodobější a intenzivnější zvýšení imunity, se doporučuje užívání pro dospělé v dávce 1 kapsle denně a maximálně 5 dní. I v tomto případě jsem užíval tabletky ráno nalačno, ale samozřejmě je možné užívání i večer, podle toho, jak se to hodí vám.

Vlastní zkušenosti a zhodnocení na závěr

Imunoglukan, konkrétně já osobně jsem měl tabletky, jsem užíval spolu 2 měsíce a musím říct, že jsem zůstal opravdu příjemně překvapen. Nejedná se ale o žádný zázrak na počkání. Pokud budete mít nějakou vážnou respirační infekci, určitě byste se neměli spoléhat na výživový doplněk. Měli byste jít normálně za svým obvodním lékařem.

Na druhou stranu, v rámci dlouhodobé prevence mohu tabletky určitě doporučit. Jedna moje známá dlouhodobě kupuje pro svého malého syna sirup a chlapec má viditelně méně problémů a je mnohem méně často nemocný, jako jeho vrstevníci. Mast jsem vyzkoušel jen jednou, když jsem se popálil vařící vodou, přičemž její účinek hodnotím jako kladný, ale nemám s ní více zkušeností.

Pokud bych měl hodnotit konkrétní výrobek, jak jsem již zmiňoval výše, za nejlepší volbu považuji sirup Imunoglukan P4H, který můžete najít např. ve fajn online obchodě ProZdraví.cz. Pozitivně hodnotím nejen rychlé dodání, ale i rok na vrácení zboží bez udání důvodu a více než 14 let zkušeností na trhu.

 

Hodnocení autora
  • oblíbenost
  • dostupnost přípravků s Imunoglukanem

Pouze několik úvodních vět

Imunoglukan - speciální látka patřící do skupiny aktivních polysacharidů, která má schopnost přímo stimulovat buňky imunitního systému.

4.4

Hliva ústřičná


Jak se vám líbil tenhle článek?
5/5 - (6 votes)
Autor článku

Redaktor magazínu BioPoradce.cz. Zajímá mě zdravá životospráva, zdravé potraviny a výrobky a předcházení onemocněním. Nedám dopustit na přírodní způsoby posilování imunity, vitality a energie.

Komentáře

Dobry den, syn 4 roky teď zacal v září brát imunoglukan jednu tabletu každé ráno. Jen jsem se chtěla zeptat jaká je maximalni délka užívání? Jestli brát pouze 3 mesice a pak je nejlepsi nějaká pauza a nebo se muže brát i třeba déle jak tři mesice v kuse. Moc dekuji za vaši odpoved

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..