Trápí vás nadýmání a plynatost? Co je způsobuje, jaké jsou příznaky a jak se jich zbavit

Georgina Babinová Téma
26. února 2020 1

Nadměrná plynatost je po bolesti břicha a zácpě, resp. průjmu třetím nejčastějším gastrointestinálním problémem. Je to v podstatě porucha trávení, v pozadí níž může být množství spouštěčů a může postihnout každého bez ohledu na životní styl, pohlaví nebo věk.

Pokud se vás tento problém týká, nebo vás zaujala téma, přečtěte si můj článek. Dozvíte se co způsobuje plynatost střev, jaká je léčba, proč se objevuje v těhotenství a ještě mnoho zajímavých faktů o tomto nepříjemném problému.

Co je to plynatost, jaké jsou příčiny jejího vzniku?

Plyny produkuje každý. Většina lidí si myslí, že příliš mnoho, a když plyny odcházejí v nesprávném čase na nesprávném místě faux pas je na světě. Výsledkem nadměrné plynatosti žaludku a střev je nepříjemné nadýmání, říhání a větry.

Hippokrates

Hippocrates

K plynatosti se váže množství anekdot. Například podle Hippokrata byly větry nepostradatelné pro zachování zdraví

Římský císař Claudius zas vydal dekret, který zajistil pro každého, že může plyny uvolnit kdykoliv, když pocítí potřebu. Bohužel Konstantin tento dekret zrušil.

Nadměrná plynatost (meteorismus) je výsledkem špatného trávení. Potraviny ve střevech kvasí a vytvářejí se plyny, které překračují snesitelnou míru. Meteorismus se pak projevuje nadměrným únikem plynu do okolí – flatulencí.

Přestože se může na první pohled zdát, že jde o velmi banální onemocnění, pro pacienta to znamená zátěžovou situaci, ať už z hlediska silné bolesti, která může být přítomna, nebo ze sociálních a psychologických aspektů. V zásadě rozlišujeme dva typy Flatulence: anální a vaginální. Můj článek se ale věnuje té prvně zmíněné.

Jaké jsou příčiny vzniku nadměrné plynatosti?

Příčiny nadměrné plynatosti víme v podstatě shrnout do tří větších skupin:

  • životní styl
  • nemoci, jejichž průvodním příznakem je plynatost a nadýmání
  • další faktory, jejichž důsledkem je plynatost

Faktory životního stylu v pozadí nadměrné plynatosti

  • nadměrné polykání vzduchu – může být zapříčiněno stresem, poruchami chování, stravováním se ve spěchu nebo častým žutím žvýkačky. Při jídle, pití, během vyprávění to je přirozený proces, že se malé množství vzduchu dostane do žaludku. Ale pokud je naše stravování uspěchané, nervózní a nepravidelné, naše chování napjaté, polykání vzduchu může nabýt patologické rozměry, což vede k nadýmání, plynatosti a říhání.
  • uvolňování oxidu uhličitého – nejvýrazněji se projeví po konzumaci sycených nápojů nebo neutralizaci žaludeční šťávy ve střevě. Obvykle se absorbován přes střevní stěnu dostane ven plícemi, ovšem v případě onemocnění jater a srdce se tento proces stěžuje a často vede k plynatosti.
  • produkce plynu bakteriemi v tlustém střevě – je způsobena konzumací nestravitelných nebo neabsorbovatelných sacharidů (např. po jídle, které způsobuje nadýmání). Živiny, které nejsou stráveny v tenkém střevě (jako jsou vláknina, celulóza, laktóza) vstupují v tlustém střevě do bakteriálního procesu rozpadu, který zahrnuje tvorbu střevních plynů.
  • syndrom dráždivého tračníku – příčina ještě nebyla identifikována, ale ve většině případů se připisuje stresovému životnímu stylu. Syndrom dráždivého střeva se vyznačuje tím, že příznaky mohou být vyvolány každodenními věcmi, které jiným nezpůsobují problémy. Může to být v období zvýšeného psychického napětí, po konzumaci určitých potravin (čokoláda, mléko, alkohol, některé ovoce a zelenina, nebo vyvolané užíváním léků.

Když je plynatost průvodním příznakem nemoci

  • intolerance laktózy – její vlastností je, že v důsledku absence enzymu laktázy se po konzumaci mléka nebo jiného mléčného výrobku může ohlásit průjem, nadýmání a plynatost. Tyto příznaky se mohou obvykle eliminovat vyloučením potravin na bázi mléka.
  • celiakie – která se kromě plynatosti a nadýmání spojuje i s řadou dalších příznaků. Příčinou onemocnění je složka pšenice gliadin.
  • poruchy trávení v důsledku nedostatečnosti slinivky – nedostatek enzymů v těle způsobuje příznaky, které se projevují bolestí břicha, plynatostí a nepříjemným pocitem plnosti po jídle
  • jiné poruchy postihující orgány a orgánové systémy, které mohou být doprovázeny plynatostí. V takových případech je diagnostikování obtížnější, protože pacient i lékař nejčastěji primárně uvažují o vyšetřeních trávicího traktu. Může to být ale i onemocnění štítné žlázy, ledvin, gynekologické léze a plynatost je běžná iu diabetiků.

Další faktory, způsobující plynatost

  • nežádoucí reakce, která se často pozoruje po léčbě antibiotiky, je narušení střevní flóry, což vede k přechodným poruchám trávení, které se mohou projevit průjmem, bolestí břicha a častými příznaky nadýmání a plynatosti. V tomto případě se doporučuje obnovení střevní flóry probiotiky.
  • plynatost může být i vedlejším účinkem některých léků, např. antihypertenziv nebo antidiabetik

Plynatost u kojenců

Plynatost u kojenců

Plynatost je u kojenců běžná věc.

U novorozenců a kojenců je plynatost běžným jevem. Co je však příčinou nafouklého bříška u dětí? Jak tomu předcházet?

Nafukování je zvýšená plynatost v trávicím traktu. Větší objem vzduchu a plynů dilatuje trávicí trakt, což se projeví tlakem v oblasti žaludku nebo celého břicha. Za určitých okolností dochází ik distenzi (roztažení) střevních kliček nebo žaludku a dojde tak k viditelnému zvětšení objemu břicha, zejména u chudších kojenců.

Příčinou bývá polykání většího množství vzduchu společně s potravou. Největším problémem jsou láhve s umělou výživou, které při krmení drží matka ve špatném sklonu a dítě společně s mlékem polyká vzduch. Zvýšený meteorismus kojence se pak projeví jeho neklidem, pláčem, odmítáním dalšího příjmu potravy, případně ublinkáváním nebo zvracením. Je proto nezbytné nechat dítě po krmení odříhnout a to i při krmení z prsu. (zdroj)

Plynatost v těhotenství

Příznak prvního trimestru těhotenství je nevolnost a bolest v podbřišku. Plynatost a pocit nafouknutého břicha pak přichází se zvyšující se hladinou hormonu progesteronu v těle budoucí matky. Tento hormon odpovídá za nižší napětí střevní stěny, což vyvolává zpomalení pohybu potravy ve střevech. Pomalejší pohyb potravy trávicím traktem umožňuje kvalitnější a lepší vstřebávání živin, s čímž však přicházejí i problémy s tím spojené – nadýmání a plynatost.

Plyny ve střevech jsou prakticky vedlejším produktem činnosti střevních bakterií, jejichž úkolem je dokončit proces započatý příjmem potravy v žaludku a v tenkém střevě.

Léčba

Lékař, resp. gastroenterolog doporučí pacientovi upravit stravovací návyky, včetně dostatečného příjmu tekutin, což napomůže snížit četnost plynatosti. Lékař udělá test, během kterého jsou pacientovi z jídelníčku odstraněny mléčné výrobky včetně mléka. Pokud to nemá vliv na ústup plynatosti, postupně jsou odebírány další potraviny, které způsobují nadýmání.

Měli byste jíst pomalu a v klidu, protože když jste ve spěchu a jídlo hltáte, spolknete i velké množství vzduchu, což je příčinou nadýmání. Při jídle byste si měli uvědomit, že právě přijímáte potravu a nespěchat. Kromě zmírnění možného nadýmání to napomáhá i ke správnému způsobu stravování jako takovému. Mozek si myšlenku klidně probíhajícího stravování zpracuje a tělo si z něj déle čerpá energii. Za léčbu nadýmání a plynatosti můžeme považovat i léčbu probiotiky a pravidelný sport.

Jak se zbavit plynatosti – babské rady, které zabírají

Existují způsoby, jak se plynatosti zbavit „svépomocí“, samozřejmě dokud nejde o projev závažnějšího onemocnění:

  • zkuste ve své kuchyni používat to správné koření, které plynatost uvolňuje – konkrétně kmín, pepř, majoránku, koriandr, bazalku nebo tymián
  • vyhýbejte se bílé mouce, koláčem, buchtám i knedlíkem
  • zkuste slunečnicová a dýňová jadérka
  • bylinky zaberou vždy – čerstvý kopr, bez černý, šalvěj, kozlík, žebříček i listy máty a maliny
  • okamžitou úlevu vám přinese rozžvýkání a následné polknutí čerstvého petržele
  • konzumujte potraviny, které podporují činnost střev – třešně, jahody, rajčata, melouny
  • z pitného režimu vyřaďte černý čaj – zastavuje práci střev
  • osvědčená pomoc – fenyklový čaj

Nejčastější otázky a odpovědi

Pokud jsem ještě neodpověděla na vše, co vás v souvislosti s touto problematikou zajímá, možná najdete odpověď ve výběru nejčastějších otázek a odpovědí týkajících se tématu zvýšené plynatosti.

❓ Plynatost po každém jídle

V případě, že plynatost pociťujete po každém jídle může jít o onemocnění žlučníku, slinivky, poruchy vyprazdňování střeva (zácpa, ileus), nedostatek střevních bakterií ve střevě. Ale s meteorismem se setkáváme i u neurotiků. Nejednou je plynatost projevem poruch funkce gastrointestinálního traktu.

❓ Časté říhání a plynatost

Nadměrné říhání podporují bublinkové osvěžující nápoje, pivo, ale i potraviny, které obsahují hodně vzduchu, jako například zmrzlina, nákypy, omelety či šlehačka. I sliny obsahují drobné vzduchové bublinky, které se při polykání dostávají do žaludku. Časté říhání a plynatost však mohou souviset s hnilobnými a kvasnými procesy ve střevech. Téměř každý, kdo hodně je a rychle hltá, trpí na říhání. Někdy stačí, když si dáte na talíř menší porci a zmírníte tempo při jídle.

❓ Plynatost a větry – jak se jim vyhnout?

Tvorba plynů je sice v našich střevech přirozenou součástí trávení, ale pokud nás nutkání na jejich uvolnění propadne ve společnosti, obvykle se cítíme nanejvýš nepříjemně a riskujeme zahanbující faux pas. Kdy je plynatost v normě, kdy bychom měli vyhledat lékaře a jako vytváření větrů můžeme minimalizovat?

Zamýšleli jste se někdy nad tím, kolik takzvaných větrů vyprodukujete za jediný den? U dospělého člověka je to asi od 500 do 2000 mililitrů. Pravdou ale zůstává, že plyny uvolňujeme přibližně 15-krát za den, přičemž za normu můžeme považovat vše do počtu 25. Na to, aby se větry neuvolňovaly podvědomě, nás příroda vybavila análním svěračem. Ten je však v spánku zrelaxovaný, díky čemuž mnozí z nás ráno hned po probuzení větrají. Uvolňování plynů z trávicího traktu totiž během spánku večer a v noci dosahuje až 100 ml za hodinu. Obecně se doporučuje uhlídat si porci těch potravin a jídel, které způsobují nadýmání. Do této skupiny patří zejména luštěniny (čočka, hrách, fazole), zelí, kapusta, kedlubny, ředkev, cibule, květák, brokolice, sušené švestky či rozinky. Jde o velmi zdravé součásti našeho stravování, proto je rozhodně netřeba škrtat ze seznamu.

Máte nafouklé břicho, potřebujete si „ulevit“, no chcete se vyhnout trapasu před známými či kolegy? Dopřejte si pár minut o samotě. Zadržování větrů totiž způsobí křeče, které mohou být velmi bolestivé.

❓ Plynatost před menstruací

Menstruace neznamená jen krvácení. Doprovázejí ji i střevní potíže, plynatost, nadměrné pocení, bolesti břicha, hlavy, kloubů, zvýšená teplota a někdy i zvracení. Není tedy vůbec tak jednoduché udržet se voňavá a svěží po celý den, jak se vám to prezentují reklamy na tampony a menstruační vložky.

❓ Plynatost u psa

Existuje mnoho potravin, které mohou vašemu psovi způsobit nadýmání a plynatost. Liší se to u každého psa, a proto je důležité kontrolovat, co a jak váš pes tráví a přizpůsobit tomu jeho jídelníček.

Maso – váš pes může špatně trávit určité druhy masa, což vede k hromadění střevních plynů
Sacharidy a obiloviny – kukuřice, pšenice, brambory, ječmen, rýže a další
Luštěniny – fazole, hrášek a sójové boby
Zvířata, které mají přístup k odpadkům a mohou pozřít zkažené jídlo, obaly a jiný odpad, budou pravděpodobně trpět plynatostí, která bude vyžadovat i odbornou pomoc.

⭐ Doporučené přípravky

Je pravdou, že plynatosti se nejdříve zbavíte úpravou dietetických návyků, ale když to nejde, existuje celá řada volně prodejný léků, které poskytnou úlevu od nepříjemných pocitů spojených s nadýmáním a plynatostí. Několik z nich vám představím níže.

Ať se líbí, tady jsou:

Použité zdroje:


Jak se vám líbil tenhle článek?
4.7/5 - (12 votes)
Autor článku

Redaktorka magazínu BioPoradce.cz. Rada cestuji, mám ráda lidi a život. A právě ten bychom si neměli nechat znepříjemňovat různými pocity diskomfortu, které při trochu větší pozornosti, malé změně životního stylu a pomocí správných doplňků výživy víme zdolat i sami. A budou se vám v tom snažit pomoci i moje články.

Komentáře
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..