Pálení žáhy, reflux u dospělých, u dětí či v těhotenství – proč vzniká, jak se léčí a co pomáhá

Georgina Babinová Téma
26. února 2020 0 Tablety, Žvýkací tablety

Co je pálení žáhy? Nemoc nebo příznak? Je dědičné nebo jeho vývoj ovlivňujeme sami? Pálení žáhy, tedy reflux znamená doslova „zpětný tok“, t.j. návrat žaludečního obsahu do jícnu. Podle statistik jím trpí 20 až 40 procent západní společnosti. Patříte i vy do této skupiny?

Pokud vás zajímá co způsobuje pálení žáhy, jaké jsou jeho příznaky, proč je tak časté v těhotenství a jaké jsou způsoby léčby, ať už je to léčba domácí, nebo ve formě tabletek. Čtěte dále.

Co je to pálení žáhy, jaké jsou příčiny vzniku?

Jídlo, které zkonzumujeme se přes jícen a jícnový svěrač dostává do žaludku. Jícnový svěrač se působením centrálního nervového systému pak uzavře a otevře se až tehdy, když si opět na něčem pochutnáme. Poruchou nervové regulace nebo jinou anatomickou chybou však svěrač může spontánně otevřít na krátký čas i tehdy, když by neměl.

Tehdy nastává reflux, tedy běžně nazývaný jako pálení žáhy, což je samovolný návrat obsahu žaludku do jícnu, nebo až do úst. Když se objeví po jídle, nezpůsobuje příznaky, trvá krátkou dobu a během spánku se nevyskytuje jde o fyziologický jev. Patologickým se stává pokud trvání refluxu prodloužené, objeví se během dne, resp. noci nezávisle na jídle a vyvolá poškození nebo zánět jícnu. Neustále pálení žáhy vyžaduje návštěvu lékaře.

Jaké jsou příčiny vzniku refluxu?

Nevhodný životní styl

Nevhodný životní styl – jedna z příčin vzniku pálení žáhy.

Současný životní styl ovlivní nejen psychiku, ale i naše tělo. Největšímu náporu musí čelit trávicí soustava, a pálení žáhy je jedním ze zdravotních problémů, které vznikají ze stresu. Ale samozřejmě jsou zde i fyzické příčiny:

  • nedostatečné sevření jícnového svěrače
  • poruchy pohybu jícnu
  • zvýšený nitrobřišní tlak, způsobený dilatací žaludku a následné ochabnutí nebo zkrácení svalu jícnového svěrače (může to být způsobeno nadváhou, těhotenstvím, velkým množství jídla, v souvislosti s polykáním vzduchu)
  • snížení vyprazdňování žaludku (v důsledku polyneuropatie diabetiků, stenózy žaludečních vředů způsobené vyléčení žaludečními vředy, v důsledku nádoru)
  • z důvodu snížení ochranných mechanismů jícnu (produkce slin, průtok krve)

Jaké jsou příznaky pálení žáhy?

Pálení žáhy neboli pyróza je velmi častým a nepříjemným problémem. Většina z nás si ho spojuje s hořkým pocitem v ústech a říháním, ale někdy se tento problém může projevovat i zcela jinými příznaky, které byste vůbec neočekávali. Pojďme se na ně podívat trochu blíže:

  • Bolest v hrudníku – patří ke klasickým příznakem. Tato bolest může trvat i velmi dlouho a může být i velmi intenzivní. Někdy si tuto bolest můžete splést s bolestí při infarktu myokardu, kdy dochází k bolesti za hrudní kostí, která ale většinou vystřeluje do dolní čelisti, do malíčku a prsteníku levé ruky.
  • Zhoršování bolesti v poloze vleže nebo v předklonu.
  • Typickou je prudká bolest bezprostředně po jídle, kdy je žaludek tak plný, že jeho obsah v podstatě „protéká“ až do jícnu. Je tedy důležité vyvarovat se velkých porcí a tučných jídel a také omezit denní spotřebu kávy, cigaret a alkoholu. A hlavně si po jídle nelehejte, protože budete trpět ještě více.
  • Hořká pachuť v ústech – někdy může kyselý obsah žaludku proniknout až na zadní stěnu hrdla, což vede k nepříjemného pocitu hořké pachuti v ústech. Ve velmi vzácných případech může kyselý obsah žaludku v hrdle vyvolat reflexní odpověď a pacient se zakucká. Pokud se vám toto stane (zejména v noci), je nutné navštívit lékaře, který vám předepíše léky na snížení tvorby žaludeční kyseliny.
  • Chrapot – žaludeční kyselina může podráždit hlasivky co vede k „chraplavosti“
  • Bolest v krku – pokud vás krk bolí jen pod jídle a další příznaky nachlazení se neobjeví, je to příznakem refluxu
  • Kašel – stejně jako bolest v krku, pokud se kašel objeví bezprostředně po jídle, může to být příznakem pálení žáhy
  • Astma – chronický kašel, související s pálením žáhy může vést až ke vzniku astmatu. Důvodem pro vznik astmatu je skutečnost, že kyselina ze žaludku může způsobit reflexní stažení průdušek a průdušnice, jako obrannou reakci proti průniku kyseliny do plic.
  • Nevolnost – existuje celá řada pacientů, u kterých se reflux projevuje jen nevolností, pocitem na zvracení. Pokud trpíte nevolností a nenapadá vás důvod (jako například, že jste něco špatného snědli nebo že jste v prvním trimestru těhotenství) nebo se u vás nevolnost vyskytuje bezprostředně po jídle může to být příznak refluxu
  • Nadměrná tvorba slin – snaha organismu neutralizovat kyselinu slinami
  • Potíže s polykáním

Pálení žáhy u dětí a novorozenců

Reflux novorozenci

Reflux je u novorozenců častý.

U kojenců je reflux běžný a postupně se věkem vytrácí. Důvodem je nezralý zažívací systém dítěte, kdy se jícnový svěrač uzavírá nedostatečně a tak neudrží potravu v žaludku – porucha koordinace mezi svěračem a činností žaludku.

Reflux se vyskytuje častěji u dětí, které jsou krmeny náhradním mateřským mlékem – nejsou kojené. Až u přes polovinu dětí do tří měsíců se setkáváme minimálně s jedním návratem žaludečního obsahu do jícnu nebo dokonce úst. Výskyt je nejčastější okolo čtvrtého měsíce dítěte a postupně se tento jev upravuje. Pokud reflux přetrvává i po 18. měsíci života, je třeba navštívit lékaře, protože může jít o vrozenou vadu svěrače. U starších dětí se reflux vyskytuje velmi zřídka. (čti více)

Dá se pálení žáhy léčit?

Pálení žáhy se dá léčit léky, nebo úpravou stravy – výběrem vhodných potravin, resp. vyhýbáním se tím potravinám, o kterých víme, že nám nedělají dobře.

Ještě nedávno se aplikovaly především antacida, které však kyselinu pouze neutralizují, neinhibují další produkci kyseliny. Naproti tomu blokátory protonové pumpy inhibují produkci žaludeční kyseliny, tím že ovlivňují funkci žaludečních buněk produkujících kyselinu. Dodržením pokynů lékaře a při pravidelné kontrole můžete mít toto onemocnění absolutně pod kontrolou. Tyto léky jsou však na rozdíl od volně prodejný antacid, pouze na lékařský předpis.

Několik tipů na domácí léčbu

Léky na pálení žáhy přinášejí úlevu od příznaků, ale jsou to přece jen léky a nesou s sebou určité zdravotní riziko. Pokud patříte mezi zastánce přírodní léčby mám tu pro vás několik domácích receptů jak poskytnout první pomoc, resp. jak předejít problémům s pálením žáhy.

Před zahájením domácí léčby je nutné přestat jíst určitá jídla a nápoje. Vyhýbejte se kofeinu, syceným nealkoholickým nápojem, čokoládě, mátě peprné, máku, citronu, pomeranče a grapefruitu, rajčatům, cibuli a mastným potravinám.

  • jezte více jídel bohatých na vlákninu, abyste aktivně udrželi trávicí systém v pohybu, rychlé a správné trávení může zabránit refluxní chorobě
  • jezte najednou méně, 5 – 6 krát denně menší dávky ne 3 krát velké, když jíte najednou příliš mnoho, není jisté, že uzavírací sval žaludku umí zůstat zavřený tak dlouho, dokud kyseliny odbourají zkonzumované jídlo
  • naposledy jezte 2 -3 hodiny před spaním, jídlo se stihne před spánkem zcela strávit a kyseliny se nedostanou do jícnu
  • pokud máte nadváhu, snažte se zhubnout, tuk nasbíraný na břiše může vytisknout kyselinu do jícnu
  • věnujte pozornost poloze, ve které spíte, trup by měl být mírně zvýšený
  • konzumujte mandle, to jsou potraviny, které pomáhají udržovat rovnováhu pH v těle, mandle neutralizují kyselé látky v jícnu, jsou také bohaté na vápník, který se vysoce doporučuje pro pacienty s refluxem
  • užívejte šťávu z Aloe Vera, má protizánětlivý účinek, který může zmírnit zánět žaludku a jícnu
  • jedno jablko denně vás ochrání před pálením žáhy, vláknina v jablku absorbuje žaludeční kyselinu, jablko podporuje trávení a stimuluje pohyb střev
  • pijte zázvorový nebo heřmánkový čaj, oba jsou účinné na pálení žáhy – bylinky se téměř vždy osvědčí
  • dejte si čajovou lžičku hořčice, vyberte si kvalitní hořčici žluté barvy, možná budete nejprve cítit pálení v jícnu, ale hned na to přijde úleva od pálení žáhy
  • soda bikarbona je starým osvědčeným prostředkem na úlevu od pálení žáhy – kávovou lžičku soda bikarbony rozpusťte ve sklenici teplé vody a vypijte
  • mléko patří také mezi klasiku, ale pozor, ne obyčejné, ale kyselé mléko
  • žvýkejte po jídle žvýkačku bez cukru – zvýší se tvorba slin, které z jícnu spláchnou kyselinu
  • jezte banány

Každý z výše uvedených způsobů léčby může pomoci, resp. na pálení žáhy pomáhá. Ne všechny z nich však budou vhodné konkrétně pro Vás. Je důležité si uvědomit, že refluxní choroba může být způsobena různými faktory. Najděte nejlepší kombinaci léčby a následujte ji.

Nejčastější otázky a odpovědi

Pokud jsem vám stále neodpovídala otázku, která v souvislosti s pálením žáhy trápí právě Vás, lze taktéž na ni najdete odpověď níže ve výběru nejčastějších otázek a odpovědí, který jsem pro vás připravila.

❓ Pálení žáhy v těhotenství a léky

Pálení žáhy není v těhotenství ničím výjimečným. Způsobují ho žaludeční kyseliny, které se dostávají zpět do jícnu. Žena pociťuje pálení za hrudní kostí, až bolest, kterou si dokonce někteří zaměňují s bolestí při infarktu! V ústech se může objevit nepříjemný horkokyslý pocit, který se podobá pocitům po vracení. Po porodu se pálení žáhy ztratí. Pyróza nebo pálení žáhy trápí během těhotenství asi dvě třetiny žen. Vyskytuje se nejčastěji v prvním trimestru těhotenství ale ani těsně před porodem její výskyt není vzácný. Pálení žáhy může být příznak těhotenství, objevuje se na počátku, téměř hned po otěhotnění. V případě potřeby je možné použít léky – antacida. Jiný druh léčby je nezbytné konzultovat s lékařem. Rady lékařů však jsou, že nejlepší prevencí je jíst nedráždivé jídlo v malých dávkách vícekrát denně a konzumaci jídel, které pálení žáhy způsobují z jídelníčku absolutně vyloučit.

❓ Pálení žáhy v noci – co to znamená?

Fyziologické pálení žáhy se, na rozdíl od refluxní choroby jícnu, objevuje jen sporadicky a nikdy ne v noci. Jinou situací je, když k pálení žáhy dochází v noci pravidelně, často, opakuje se to. Případně není to jen žáha, ale dochází ik jiným projevům refluxu. Vrací se i obsah žaludku do jícnu, dochází k bolestem v oblasti hrudníku. Alarmujícím příznakem je obtížné polykání. Člověk s podobnými příznaky by měl vyhledat lékaře.

❓ Pálení žáhy a bolest zad?

Pálení žáhy může imitovat bolest zad – bolesti hrudní páteře.

❓ Může stát za pálením žáhy duchovní příčina?

Lidé, kteří se věnují ezoterice, věří, že pálení žáhy je vnitřním žárem nespokojenosti, když polykáme vztek, nejsme schopni se s ní vědomě vypořádat, neumíme projevit svou agresi otevřeně.

Máme těžko splnitelné nebo ne tak rychle dosažitelné touhy a přání, příliš polykáme život, neustále vstupujeme do nových příběhů a aktivit, aniž jsme měli strávené předchozí. Máme pocit, že zdánlivě nevyhnutelné nestihneme, nezvládneme a nedostaneme. Kyselost je třeba odstranit optimismem a pozitivním vnímáním světa, pochopit, co je důležité a ostatním se nezabývat. Žaludek je symbolem peněz a hmotných statků, nežeňme se za nimi! (zdroj)

⭐ Doporučené přípravky

Antacida se osvědčily jako rychlá pomoc a úleva od nepříjemných příznaků pálení žáhy. Jde většinou o bezpečné léky, které se mohou užívat i v těhotenství a jsou vhodné i pro malé děti, resp. novorozenců. Přehled některých vám v přehledné tabulce přináším, usnadní vám to orientaci, ať už jde o určení, složení nebo cenu přípravků.

Ať se líbí – přehled konkrétních přípravků:

Použité zdroje:


Jak se vám líbil tenhle článek?
4/5 - (26 votes)
Autor článku

Redaktorka magazínu BioPoradce.cz. Rada cestuji, mám ráda lidi a život. A právě ten bychom si neměli nechat znepříjemňovat různými pocity diskomfortu, které při trochu větší pozornosti, malé změně životního stylu a pomocí správných doplňků výživy víme zdolat i sami. A budou se vám v tom snažit pomoci i moje články.

Komentáře
Zatím se zde nenachází žádný komentář.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..