Olej z černého kmínu – první pomoc při onemocněních dýchacích cest a trávicích problémech

Zuzana Pelyová Téma
7. července 2021 0 Oleje a krémy

Účinky kmínového oleje znali již starověcí Egypťané. Jeho složení pozitivně ovlivňuje náš organismus, posiluje imunitní systém, pomáhá při alergiích, proti virům, parazitům a plísním.

Používá se při masáži, je vynikající i při přípravě pokrmů, například na dochucení polévek, omáček a salátů.

Co je to kmínový olej?

Pro výrobu oleje z černého kmínu se používá zralé semeno kmínu. Listuje se za studena, pro zachování všech živin. Vyniká výraznou bylinkovou chutí, proto je ve studené kuchyni takový oblíbený.

Je to vlastně plnohodnotný doplněk stravy s obsahem vysokého množství nenasycených mastných kyselin.

Něco málo z botaniky

Černý kmín (lidový název), jinak správně Černucha setá (Nigella sativa) patří do čeledi čeledi pryskyřníkovité. Barva semen je tmavá, tvar je tenký a připomíná půlměsíc. Semena se používají po staletí na Středním východě, ve Středomoří a Indii. V současné době se černý kmín používá jako koření v různých kuchyních po celém světě kvůli její ořechové příchuti. Kromě svého kulinářského využití, černý kmín má také řadu důležitých výhod a je jedním z nejdražších léčivých semen na světě.

Černý kmín - Černucha setá semena

Černý kmín je navíc efektivní při léčbě nemocí spojených s dýchacím ústrojím, astmatem, bronchitidou, revma a nachlazením.

Složení kmínového oleje a co všechno obsahuje

Semena černého kmínu obsahují více než 100 chemických sloučenin, včetně některých dosud neidentifikovaných. Nejhlavnější účinné látky oleje z černého kmínu jsou thymoquinone, beta sitosterol, kyselina myristová, kyselina palmitová, kyselina palmitolejová, kyselina stearová, kyselina olejová, kyselina linoleová, linolenová, arachidonová kyselina, bílkoviny, vitamín B1, vitamín B2, vitamín B3, kyselina listová, vápník, železo, měď, zinek, fosfor.

nutriční hodnotymnožství v 100 g
Energie3429 kj/819 kcal
Tuky91 g
Sacharidy0 g
Bílkoviny0 g
Nasycené mastné kyseliny11 g

Účinky oleje na lidský organismus

Kvalitní olej z černého kmínu obsahuje nahořklou látku nigelín, která zmírňuje spasmy (mimovolní stahování svalstva) průdušek, čistí průdušky a napomáhá při dráždivém kašli. Nigelín se v žádných jiných olejích nevyskytuje. Je tedy dobré užívat ho během chřipkové sezóny na celkové posílení imunity a ochranu dýchacích cest. Stejně účinný je i při zmírňování projevů astmatu.

Účinky oleje z černého kmínu

  • omezuje hnilobné a kvasné procesy ve střevech
  • stimuluje pohyblivost střev
  • Žízeň projevů alergických reakcí v organismu člověka
  • přispívá k udržení správné hladiny cholesterolu v krvi
  • působí i proti ukládání tuku v cévách
  • normalizuje krevní tlak
  • podpora zdravého fungování kardiovaskulárního systému
  • bojuje proti rakovině a HIV
  • napomáhá léčit revmatoidní artritidu, lupus, celiakii či Crohnovu chorobu
  • bojuje proti migrénám
  • pomáhá při léčbě cukrovky a zánětů dásní
  • pomáhá při léčbě chronického únavového syndromu
  • pomáhá i při nedostatečné tvorbě mateřského mléka
  • brání samovolným potratem
  • odstraňuje zápach z úst
  • zlepšuje stav pokožky a vlasů

?TIP: kmínový olej spolu s jablečným octem může být použit k léčbě akné. Naneste směs na postižené místo a nechte tak několik minut.

Použití

Olej z černého kmínu je vhodný pro vnitřní i vnější užívání.

  • Podpora zdravého životního stylu: slouží k prevenci výše zmíněných problémů a onemocnění.
  • Ve studené kuchyni: Kromě pozitivního vlivu na zdravotní stav vás jistě přesvědčí i neopakovatelná chuť kmínový oleje. Je vhodný na dochucení již hotového jídla, převážně salátů a můžete jej použít i při přípravě polévek a omáček. Při tepelné úpravě však ztrácí důležité vitamíny a minerály.
  • Kosmetika: zlepšuje stav vlasů, pokožky a zabraňuje rozšiřování dermatologických onemocnění.
  • Masáže: kmínový olej můžete použít i na masáž. Hodí se na masáže suché a citlivé pokožky se sklonem k alergickým reakcím. Masáž pomáhá i proti ztuhlým svalům.

Kmínový olej má výrazné proti rakovinné účinky. Tím, že je jemnější, je vhodný i pro děti. Užívá se proti rakovině žaludku, jater, plic, střev, prsu. Obsahuje D-karvon 60%, který odvodňuje, detoxikuje a příznivě pomáhá antibakteriálními účinky při nadýmání a křečích. Upravuje trávení a střevní trakt.

💡 Věděli jste že…

Nefertiti Egypt - černý kmínČerný kmín byl velmi oblíben v Egyptě? Dokazuje to i nález lahvičky oleje při zkoumání hrobu egyptského krále Tutanchamona. Podle starých Egypťanů ji bylo potřeba mít u sebe i při posmrtném životě.

Egyptští lékaři používali olej z černého kmínu na uklidnění zkažených žaludků faraonů po jejich extravagantních hostinách. Kromě toho používali olej z černého kmínu i na bolesti hlavy, zubů, nachlazení a infekce. Královna Nefertiti známá svou ohromující krásou používala černý olej na posílení nehtů a lesk vlasů.

Nejčastější otázky

O účincích kmínového oleje na organismus se postupně dozvídáme. Kmín byl oblíbeným kořením v kuchyni našich babiček, které věděli o jeho účincích na trávicí systém.

❓ Působí skutečně kmínový olej na hubnutí?

Pravidelná konzumace černého kmínu (oleje z černého kmínu například) dokáže podpořit hubnutí. Pomáhá totiž udržet stálou hladinu glukózy v krvi. Kolísání hladiny glukózy v krvi totiž vede k tloustnutí a k nárůstu tukových zásob. Černý kmín/olej taky snižuje chuť k jídlu.

💡 Mohlo by vás zajímat (zveřejněno na Bioporadce.cz):

❓ Mohou ho užívat těhotné ženy a kojící matky?

Olej z černého kmínu mohou užívat obě skupiny. Pro kojící matky má navíc pozitivní efekt na tvorbu mateřského mléka.

❓ Je vhodný pro děti?

Je vhodný i pro děti. V některých případech se dokonce doporučuje užívat – onemocnění kůže. Při bolestech bříška dětí do věku 1 roku se doporučuje tento olej ředit. Může se využívat vnitřně ale i na masáž.

❓ Proč je takový drahý?

Přestože kmín je volně dostupný v každém obchodě za pár korun, olej z černého kmínu se lisuje za studena pro zachování všech podstatných výživných látek a vitamínů. Náročnost zpracování je tedy odražená i v ceně přípravku.

❓ Dá se tento olej použít na vlasy?

Kmínový olej v sobě obsahuje potřebné výživné látky i pro vlasy. Můžete si z něj udělat zábal nebo jen vmasírovat do pokožky 1 krát týdně.  Zabezpečuje vlasům sílu a dodává zářivý lesk.  Používala ho i známá královna Nefertiti.

❓ Jak rozpoznat kvalitní olej z černého kmínu?

↳ Ten nejkvalitnější je i poměrně drahý. Kmínový olej je vyráběn za studena (do 35 °C), a tudíž si zachovává všechny původní výživné látky. Jak poznat ten kvalitní?

  • kulinářské oleje mají intenzivní bylinkovou aroma, olej na venkovní použití s éterickými složkami bude mít výraznější štiplavou vůni
  • absence jakékoliv vůně znamená, že olej prošel odorizací a spolu se zbavením se vůně byl tak ochuzen i o podstatnou část svých účinných látek
  • originální kmínový olej by měl mít nahořklou příchuť
  • každopádně doporučuji ho skladovat na tmavém místě do 22 °C, aby nedošlo k jeho znehodnocení

? TIP: Za kvalitní olej z černého kmínu považuji např. ✅ Specialist 100% za studena lisovaný (z eshopu ), který splňuje všechny ze zmíněných náročných kritérií.

Porovnání olejů z černého kmínu

Při množství olejů z černého kmínu, které se liší objemem a cenou, je důležité prohlédnout si kvalitu. Nejlepší jsou informace a recenze kmínový oleje přímo od těch nejbližších.

Kde koupit kmínový olej a jaká je dobrá cena?

Výrobců a dodavatelů kmínového oleje je poměrně málo, i zde je však třeba vybrat si dobře a od ověřeného prodejce. Ceny nejsou velmi rozdílné, pokud chcete olej z černého kmínu vyzkoušet, zoberte si menší balení od prodejce ? .

Olej z černého kmínu lze zakoupit i v kamenných prodejnách. Já však upřednostňuji pohodlí a lepší cenu v online eshopech. Nakupuji pouze ve známých a ověřených obchodech:

V jejich případě mám jistotu nejen nejlepší možné ceny, ale zejména garanci kvalitního a originálního výrobku. Nenechte se zlákat nižší cenou, častokrát na to můžete doplatit koupí nekvalitního výrobku.

Užívání a dávkování

Na etiketě kmínového oleje od výrobce je vždy uvedeno správné dávkování. Kmínového oleje si můžete dát 1 čajovou lžičku denně, lze jej smíchat i s ovocnou šťávou, jogurtem nebo medem. V případě léčby nebo zvýšení účinku se doporučuje dávka: 2 čajové lžičky denně (1 ráno a 1 večer).

Olej z černého kmínu můžete využít i na vlasy. Na vysušené a umyté konečky vlasů si naneste jemnou vrstvu kmínový oleje a potom vlasy pročešte bez mytí. Kmínový olej dodá Vaším vlasům tuky a potřebné kyseliny. Zvýší se tím hebkost a lesk vašich vlasů. Takto ho můžete využít maximálně 1 – 2 krát v týdnu.

Mé vlastní zkušenosti a zhodnocení na závěr

Vybírám si jen ty nejlepší oleje na všestranné použití. Jemnější chuť oleje je typická pro surovinu z Egypta, Etiopie je zase na chuť výraznější. Původ může být ještě Uzbekistán a Indie. Pokud je dostupný, nakupuji od dodavatele ? .

Mně osobně olej z černého kmínu voní, a proto ho s oblibou používám na dochucení salátů.  Výše zmíněný tip kombinace kmínový oleje a octa proti akné jsem využívala při jeho léčbě.  Uvažte sami, zda vám více vyhovuje olej pro venkovní použití nebo si chcete vychutnat jeho příjemnou bylinkovou chuť i ve studené kuchyni.

Kmín známe převážně kvůli její chuti. Většina z nás se však s kmínový olejem seznámila až později. Pokud chcete vyzkoušet olej z černého kmínu v menším balení a pro vnější použití, vyzkoušejte tento od Saloos ().

Já jsem se však vrátila k standardnímu kmínovému oleji z Herbaticy zejména kvůli mým pokusům v kuchyni.

Použité zdroje informácií:

  • biolekar.cz – Černý kmín, medicínský zázrak, o kterém mluví i Bible
  • ceskozdrave.cz – Proč si dát každý den olej ze semen černého kmínu

Jak se vám líbil tenhle článek?
4.7/5 - (4 votes)
Autor článku

Absolvované studium Marketingu a managementu v cestovním ruchu. Přes léto jsem vášnivý cyklista a plavec, přes zimu preferuji snowboard. Aktivní sportuji, preferuji kolo a turistiku přes léto a během zimy zas snowboard. Vedu poměrně zdravý životní styl, ale snažím se io vyvážený poměr makroživin, což je u vegany těžší. Zajímám se také o ekologii a třídění odpadu. Celoročně trávím čas aktivně na horách na Slovensku a v zahraničí, za špatného počasí mě můžete najít v posilovně. Aktivní komunikuji v anglickém jazyce a v německém a francouzském bez problémů vedu běžnou konverzaci. Zajímá mě soustavné vzdělávání v marketingových oborech a jsem milovníkem nejnovějších technologií a vědy.

Komentáře
Zatím se zde nenachází žádný komentář.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..