Lipový čaj je při nachlazení neocenitelný (příprava + jeho účinky)

Erik Havlík Téma
26. února 2020 2 Čaje

Lípa se v lidovém léčitelství s oblibou využívá od nepaměti. Už ve starověkém Římě se kůra a květiny z lípy doporučovali jako lék na množství méně závažných onemocnění. Dokonce i dnes považujeme lipový čaj za vhodný prostředek proti nachlazení, protože patří mezi ty nejúčinnější a zároveň i nejšetrnější způsoby.

Pojďme se podívat na lipový čaj trošku blíž a přibližme si jeho účinky a při jakých zdravotních problémech se nejčastěji používá. Plus bonus na závěr. Tři recepty na domácí lipový čaj, každý na jiný účel.

Pár slov o lípě

Symbol Slovanů – lípa je strom, který dorůstá do výšky až 30-40 metrů a dožívá se i 600 let a více. U nás jsou nejznámější 2 druhy a to lípa malolistá (Tilia cordata) a velkolistá (Tilia platyphyllos), ostatní druhy rostoucí většinou v parcích se k léčebným účelům nepoužívají.

Květ lípy se sbírá na počátku kvetení (červen, červenec) a to dříve než se vytvoří kulovité plody. Na sběr jsou vhodné celé květenství i s lístky. Suší se při teplotě 35 ° C ve stínu (aby nestmavli). Usušené květy jsou světle a mají příjemnou „medovou“ vůni.

Účinné látky: zejména flavonoidy – quercitrin, hesperidin, slizy, třísloviny (tilirozid), glykosidy, silice, látky příbuzné tokoferolu (vitamin E), fytosteroly a mnohé další.

lipový květ na čaj

Na lipový čaj jsou vhodné celé květenství i s lístky.

Účinky a na co se čaj hodí

Květiny lípy mají:

  • močopudný účinek – při nachlazení (snižuje horečky)
  • sedativní účinek – při nervozitě a nespavosti
  • pozitivní vliv na tvorbu hlenu a podporuje odkašlávání (na suchý kašel)
  • podpůrný vliv na trávení (vylučování žaludeční šťávy – rychlejší trávení)
  • podpůrný vliv na tvorbu žluči a uvolnění křečí v trávicím traktu

Domácí lipový čaj tedy můžeme považovat za účinnou formu prevence proti nachlazení. Má také schopnost posílit přirozenou obranyschopnost organismu. Pomáhá vyplavit škodlivé látky z našeho těla. Celkově lipový čaj působí uklidňujícím dojmem, upravuje nepravidelný srdeční tep (zklidňuje srdce) a pomáhá s trávením.

Lipový čaj v těhotenství, pro děti + nežádoucí účinky

S bylinkami obecně v těhotenství pozor. Při lipovém čaji na vypocení to však neplatí. Ten si maminky v očekávání mohou při mírném nachlazení bez obav vychutnat. Pro děti v podstatě platí totéž, nejmenším dětem spíše ne, větším nemá proč uškodit (samozřejmě platí: všeho s mírou).

Nežádoucí účinky:

  • dlouhodobé užívání lípy neprospívá osobám s kardiovaskulárními problémy
  • také se nedoporučuje každodenní pití během těhotenství
  • jinak nejsou známy žádné další nežádoucí účinky, čaj tedy bez obav můžete užívat pravidelně, ne však dlouhodobě

Lipový květ – kde ho sehnat

Na květy lípy se vyberte v pěkném slunečném počasí. Nesbírejte je v plném květu, ale ty spíše polorozvité a spolu s listem. Usušený květ (v místnosti, nebo i v sušičce) skladujte v dobře uzavřených papírových sáčcích nebo skleněných dózách.

3x Lipový čaj a stále jinak (recepty)

Mám pro vás pár tipů jak si připravit lahodný lipový čaj:

  • na prevenci: hrst květů zalijte půl litrem vroucí vody a nechte vyluhovat pod pokličkou, dochutit jej můžete medem nebo domácím sirupem, je výborný jako prevence v chřipkovém období
  • na pocení: rovnoměrně smíchejte lipový a bezový květ, z této směsi připravte čaj, který ochuťte citronem a medem, pijte ho ještě horký ve větším množství několikrát za den
  • proti chřipce: smíchejte lípu, heřmánek, bázi a mateřídoušku, vše ve stejném poměru, na půl litru vařící vody použijte 2 vrchovaté polévkové lžíce směsi a pijte ho v množství 1 litr denně

Lipový čaj je skvělý, ještě nějaké vitamíny

Lipový čaj na nachlazení, ale i lepší spánek a uklidnění je opravdu skvělá záležitost. Jednoduchá příprava, mnoho pozitivních účinků. Nezapomeňte však v rizikových obdobích užívat i dostatečné množství vitamínů. Určitě důležitý je i vitamín C


Jak se vám líbil tenhle článek?
4.7/5 - (9 votes)
Autor článku

Redaktor magazínu BioPoradce.cz. Zajímá mě zdravá životospráva, zdravé potraviny a výrobky a předcházení onemocněním. Nedám dopustit na přírodní způsoby posilování imunity, vitality a energie.

Komentáře

Dobrý den, v článku píšete, že lipový čaj podporuje tvorbu žaludečních šťáv. Syn (6let) má jícnový reflux a často trpí rýmou a kašlem. Byl nám doporučen lipový čaj. Může se v této kombinaci užívat? Děkuji za odpověď. Dostálová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..