Vitamín C – jeden z nejdůležitějších vitamínů pro správnou obranyschopnost těla

Erik Havlík Téma 26. února 2020 0 Kapsle, Roztok, Tablety, Vitamíny

Pokud mluvíme o imunitě, na co bychom neměli určitě zapomenout? Přece na vitamín C. Kyselina askorbová, jak zní odborný název tohoto vitamínu, se vyskytuje v přírodě jako látka rozpustná ve vodě. Velmi mnoho živočichů si umí vitamin C vyrobit ve vlastním organismu, ale bohužel, člověk tuto schopnost nemá. Proto jsme odkázáni na to, abychom přijímali vitamín C v potravinách.

A proč je vlastně tato látka tak důležitá a vzpomínám ji? “Céčko” totiž patří mezi nejdůležitější vitamíny pro správnou obranyschopnost těla.

Co je vitamín C

Vitamín C je vitamin rozpustný ve vodě, který je citlivý na teplo a oxidaci. Jak jsem již řekl, člověk neví tento vitamín syntetizovat, čili vyrobit, v těle. Kromě nás si nedokáží vyrobit v těle tento vitamín například ani opice a některé druhy ptáků, netopýrů či pstruhů. Většina živočichů a zvířat ale tuto schopnost má a umí si kyselinu askorbovou vyrobit. Stejně všechny rostliny jsou schopny vitamín syntetizovat.

Toto poznání vedlo v 30. letech 20. století, kdy byl vitamín C objeven a prostudován, k teorii, že jeho nedostatek zapříčiňuje několik problémy a nemoci u člověka. Dnes již víme, že tomu tak opravdu je a že vitamin C je základním stavebním kamenem správné funkce imunitního systému. Abych však byl spravedlivý, o pozitivních účincích tohoto vitamínu nepřímo věděl už například i známý mořeplavec James Cook.

Pojďme však zpět do přítomnosti. Díky tomu, že se podařilo kyselinu askorbovou izolovat, víme dnes přesně definovat její strukturu i původ. Odborný chemický název vitamínu C je L-enantiomer kyseliny askorbové a jejích sumární vzorec je C6H6O6. Inaktivní forma této kyseliny v našem těle se nazývá kyselina dehydroaskorbové, ve volné přírodě se vyskytuje zas kyselina L-askorbová, což je jeden z izomerů samotné kyseliny askorbové.

Takto vypadá strukturální vzorec vitaminu C, jak ho zapisují chemici a jak se ho učí i děti ve školách:

Vitamín c - chemický vzorec

A toto jsou doporučené hodnoty pro denní příjem vitamínu C:

SkupinaMnožství v mg/den
Děti do 3 let50 - 55
Děti od 4 do 6 let60
Děti od 7 do 10 let60 - 90
Dospělí60 - 100
Těhotné ženy100
Teorie evoluce člověka

Lidé ani opice si “céčko” vytvořit nevědí.

Možná málo z vás ví, že nechybělo ani tak mnoho, abychom si i my mohli v našem těle tento vitamín vědět vyrobit. Vzhledem k tomu, že proces syntézy zahrnuje i působení enzymů, teoreticky by tělo mělo být schopné takových reakcí.

Chybí nám však gulonolaktónde-hydrogenáza, což je poslední enzym v řadě procesů potřebný pro syntézu. Za chybějícím enzymem je zřejmě defekt ve vývoji lidoopů a následně i ve vývoji člověka.

Odkud ho čerpat

Jelikož vitamín C je pro naše tělo nezbytný z několika hledisek a neumíme si ho vyrobit, musíme ho získat. Odkud ho čerpat? Moje odpověď je naprosto jednoznačná a zřejmě vás nepřekvapí – z ovoce a zeleniny. Ano, přesně tak, rostlinný zdroj vitamínu je jednoznačně nejlepší. Navíc, všechny druhy ovoce a zeleniny neobsahují pouze tento jeden vitamin, ale i řadu dalších.

? Ovoce

Na vitamin C jsou z ovoce bohaté zejména citrusové plody. Jde například už o známý citrón, ale i mandarinky, pomeranč, limetku nebo grapefruit. Dostatek vitamínu mají i známé kiwi, ananas, jablka, jahody, hrušky, broskve, černý rybíz, červený rybíz, borůvky, višně, hrozny, granátová jablka a brusinky. Z méně známého ovoce lze nalézt vitamin i v dulách, arónii, moruše, guave, karambolu a liči.

? Zelenina

Co se týče zeleniny, i zde máte podobně široké možnosti jako v případě ovoce. Z běžně dostupných druhů doporučuji kvůli zvýšení hladiny vitaminu C konzumovat například okurky, rajčata a brambory. Kromě toho jsou dobrým zdrojem i lilek, brokolice, špenát, kapusta, dýně, česnek, cibule, květák, petržel, kukuřice, řepa, křen či ředkev. Vyzkoušet můžete i sójové klíčky a různé luštěniny.

? Koření, houby a bylinky

Možná budou následující řádky pro vás překvapivé, ale ano, i mezi kořením, houbami či bylinkami je možné najít dobrý zdroj kyseliny askorbové. Zkusit můžete například petržel, zelený pepř, čekanku, či řeřichu, fenykl, rebarboru nebo žampiony.

PROČ NE OD ZVÍŘAT: Vitamín C je možné nalézt například i v mléčných nebo masných produktech. Je to v důsledku již dříve zmiňované schopnosti živočichů syntetizovat ho. Jako zdroj pro člověka však tento druh potravy není vhodný a to zejména proto, že u živočich dochází k syntéze vitamínu C přímo z glukózy a také proto, že ho není tolik, aby to při běžném příjmu potravy či produktů stačilo.

Správná hladina Vitamínu C je důležitá

Určitě znáte ono slavné rčení, že i dobrého moc škodí. U vitamínu C vám sice nehrozí otrava, ale ani hypervitaminóza není ideální stav. Doporučená denní dávka se pohybuje mezi 60 až 100 miligramy pro dospělé.

Jsou případy, kdy je potřebná krátkodobě i nadměrná dávka vitamínu – tehdy se nejčastěji volí infuze do žíly a dobrým příkladem je megaskorbická léčba. Z dlouhodobého hlediska je ale cena za příliš mnoho nebo příliš málo vitamínu poměrně vysoká.

❤ Nedostatek

Mezi prvotní projevy nedostatku patří nižší fyzická výkonnost, únava, podrážděnost a bolesti kloubů. Později se může přidat častěji krvácení ze sliznic a problémy se zuby. Zvýšená náchylnost na nemoci je již vážným příznakem nedostatku tohoto vitaminu. Velmi známým onemocněním, které je zapříčiněno nedostatkem “céčka”, je kurděje. Problém však nastává i s červenými krvinkami a v extrémním případě může nastat anémie.

❤ Nadbytek

Donedávna se myslelo, že vzhledem k tomu, že kyselina askorbová je rozpustná ve vodě, přebytek jejího množství v těle se vyřeší jednoduchým vyloučením močí. Ano, platí, že přebytku se vyloučí ven, ale může to způsobit například i močové a ledvinové kameny. Jak to? Bohužel, vitamin C se nevyloučí v běžné formě, ale transformuje se na oxalát, což je stavební látka močových kamenů. Pokud bude takový stav dlouhodobý, mohou vzniknout i různé záněty.

Jaké má účinky

Jak jsem již řekl, vitamín C je mimořádně důležitý pro naši imunitu. Není to však jeho jediný účinek, protože má vliv například i na cévy a cévní systém a je zapojen také do různých metabolických a syntetických procesů jiných látek v těle. Významný je i v těhotenství a pro děti, ať už pro kojence nebo i během dospívání.

Vitamín C pro děti

Vitamín C je vhodný pro děti každého věku, najdou ho i v jablíčkách.

Toto jsou nejdůležitější účinky vitamínu C v našem těle:

  1. Imunita: Podporou obranyschopnosti prostě musím začít. Je například obecně známo, že osoby působící dlouhodobě v infekčním prostředí mají předepsané vyšší dávky vitamínu C. Samotný vitamín sice nezabíjí mikroorganizmy, bakterie a viry, ale má jiné funkce. Stimuluje zejména leukocyty neboli bílé krvinky, k zvýšenému vylučování protilátek.
  2. Stárnutí buněk: Druhou nejdůležitější vlastností kyseliny askorbové je to, že je antioxidant. Znamená to, že dokáže vylučovat z těla volné radikály, které způsobují rychlejší stárnutí buněk a zároveň i znečišťují organismus jako takový. Dá se tedy říci, že vitamín C má i detoxikační účinky, i když jde spíše o nepřímý vliv.
  3. Mentální zdraví: Ano, přesně tak, má příznivý vliv i na mentální zdraví. Mám zejména na mysli jeho pozitivní vliv na nervový systém, správné přenášení nervových vzruchů a také na “pocit dostatečné energie” v těle. Kdo má dostatek vitaminu C, ten lépe zvládne například stres a podobnou nárazovou zátěž. Méně často ho postihne i únava nebo vyčerpání.
  4. Cévy a cévní systém: Jak jsem již zmiňoval, vitamin C je mimořádně důležitý pro cévy. Jeho úkolem je posílení a udržení pevnosti stěn, zejména malých kapilár. Správná hladina vitaminu má vliv například i na krvácení z dásní.
  5. Metabolismus a syntéza: Možná jste to nevěděli, ale kyselina askorbová je nezbytnou látkou v rámci metabolických a syntetických reakcí v těle. Zvyšuje schopnost vstřebávání železa. Zároveň pomáhá při vylučování mědi, olova a rtuti. Vitamín také reguluje metabolismus dalších aminokyselin.
  6. Kosti, zuby, chrupavky: Posledním významným účinkem, který si vzpomeneme, je podpora růstu kostí, zubů a chrupavek. Je to v důsledku toho, že vitamin pomáhá v těle absorbovat vápník. Ten je důležitou stavební látkou právě pro kostní a jemu podobné tkáně.
  7. Hojení: Jste po operaci nebo máte nějakou jizvu či poranění? Právě díky vitamínu C přijde k rychlejšímu hojení. Podobně to platí například i pro popáleniny a podobné defekty na kůži.

PODPORA IMUNITY: Při podpoře imunity bych se ještě zastavil. Vitamin C totiž jako jediný vitamin podporuje syntézu interferonů. Jde o nejdůležitější “zbraně” v rámci imunitního systému, které bojují proti virům. V neposlední řadě zvyšuje odolnost těla vůči chladu, což je nejčastější faktor zvýšené náchylnosti na infekční choroby.

Otázky a odpovědi o vitaminu C

Jak vidíte, účinky vitamínu C jsou příznivé ve více směrech. Natrefil jsem však na nejedno internetové fórum či diskusi, které obsahovaly někdy protichůdné názory na tento vitamín. Proto jsem se rozhodl posbírat nejvíce kladené otázky na internetu a mým cílem je nyní na ně zkusit odpovědět co nejpřesněji a nejstručněji. Pojďme na to:

❓ Může žena přijímat vitamín C v těhotenství?

Logicky se nejprve zeptám, zda můžete nepřijímat. Jak jsem popsal výše, vitamín C je zastoupen opravdu v obrovském spektru ovoce a zeleniny a kdo by se chtěl cíleně vitamínu C vyhýbat, asi by to bylo dost velké umění. Ale abych odpověděl – ano, může. Dokonce i musí a to nejen před porodem, ale i po něm. Kojící matka potřebuje dokonce ještě více vitamínu C a to zejména kvůli novorozencům.

❓ Je pravda, že vitamin je dobrá prevence na rakovinu?

Možná tomu neuvěříte, protože dnes se už o tomto účinku hovoří pomalu s každou látkou, ale ano. Několik klinicko-epidemiologických studií ukázalo, že u některých druhů rakoviny vitamín C blokuje tvorbu karcinogenních rozamínů nebo jinak brání rakovinnému působení. Jde zejména o rakovinu žaludku, ústní dutiny, plic nebo rektálního kanálu.

❓ Měly by kuřáci užívat vitamín C navíc?

Ano, tato informace je opravdu pravdivá. Je to zejména kvůli příznivému vlivu na cévy, plíce a kvůli antioxidačnímu účinku na buňky. Zajímavostí je, že vitamin chrání například i spermie proti oxidačnímu stresu. To se může hodit, protože je všeobecně známo, že kouření snižuje plodnost a potenci. Nedá mi však říci jednu důležitou věc: nepřemýšlejte nad tím, kolik vitamínu C užít při kouření, ale skončete s kouřením!

Kyselina askorbová a kouření

Kouříte? Měli byste vitamin užívat ve větším množství.

❓ V jakých dalších případech třeba více vitamínu C?

Vitamín C je určen i na chuť k jídlu pro děti, které trpí sníženým apetitem. Kromě toho ho mohou brát i lidé v rámci rekonvalescence nebo ti, co chtějí urychlit například hojení ran či pooperačních jizev. Stejně všichni lidé vystaveni nadměrnému kouření okolí by mohli brát vitamín C ve zvýšené dávce. Doporučuje se také pro dospívající dívky beroucí hormonální antikoncepci.

FORMA SUPLEMENTACE: To, že někdo potřebuje dlouhodobě více vitamínu C, se dá vyřešit zpravidla jen dvěma způsoby. První je přirozený ve formě potravin, druhý méně přirozený ve formě výživových doplňků. Mně se osvědčily obě formy, přičemž v případě výživových doplňků doporučuji co nejsnadněji dávkovatelné formu – čili tabletky.

V potravinách, prášku nebo jako tablety?

Nejlepší je dát přednost vitamínu C v přirozené formě, čili v potravinách. Zde bych chtěl upozornit na fakt, že vzhledem k tomu, že vitamin je rozpustný ve vodě, mělo by jít o potraviny syrové. Pokud však chybí takový přirozený zdroj vitamínu, je třeba jej nahradit. V tomto případě máte na výběr nejčastěji prášek a tabletky.

V obou případech by mělo jít o stejný obsah, avšak já osobně mám lepší zkušenosti s pilulkami. Samozřejmě, ne se všemi. Doporučuji všímat si to, zda se jedná o doplňky s příměsemi jiných vitamínů nebo látek, nebo čistě jen o vitamín C. Přikláním se k druhé možnosti, případně ke kombinaci vitaminu C nanejvýš s jednou jinou látkou. Multivitamíny nedoporučuji, protože v tomto případě nikdy nedosáhnete ideální denní dávku ani jednoho z nich.

Kde koupit

Vitamin C jako doplněk stravy najdete téměř všude. Každá lékárna nabízí rozličné značky, což je výhoda i nevýhoda zároveň. Výhoda proto, že je poměrně snadné a jednoduché vitamín koupit, nevýhoda proto, že rozeznat kvalitu je těžké. Nepřispívá k tomu ani fakt, že mnoho výživových a vitaminových doplňků prodávají i velké potravinové supermarkety, například Tesco.

Doporučené dávkování a užívání

Jak jsem již říkal, nedostatek i přebytek vitamínu C způsobuje problémy. Pokud konzumujete dostatek ovoce a zeleniny, neměli byste to s žádným nutričním doplňkem nebo podobnými náhradami přehánět. Běžný člověk by měl zkonzumovat od 60 do 100 mg vitaminu C za den, kuřáci kolem 120. V těhotenství by to mělo být alespoň 100 mg, během kojení od 120 do 150 mg.

Co se týče samotných produktů, v tomto případě bych se řídil tím, co doporučuje výrobce na příbalovém letáku. Velmi důležité totiž je, kolik miligramů obsahuje jedna dávka, ať už jde o kapsli nebo čajovou lžičku vitaminového prášku. Nejčastěji se uvádí užívání v rozsahu jedné tabletky nebo jedné čajové lžičky jednou za den, ideálně ráno.

Mé zkušenosti a zhodnocení

Na závěr mé recenze bych měl tedy shrnout všechny mé dosavadní zkušenosti. Nuže, já osobně se stravuji zdravě. Ano, v minulosti jsem bohužel jedl nezdravě a byl jsem často nemocný. Jednoho dne jsem si ale řekl, že je čas na změnu. A měl jsem výhodu, že jsem začal právě s vitamínem C.

Později jsem objevil sice ještě mnohem zajímavější a vzrušující alternativy, například zelené potraviny, ale vitamín C je základ. Proto říkám: dbejte na dostatečný přísun ovoce a zeleniny, zejména těch druhů, které obsahují hodně vitamínu C.

⭐ Doporučené přípravky s vitaminem C (+ ceny)

Jelikož existuje více druhů přípravků, které vitamin C obsahují (v různé formě i ceně) rozhodl jsem se přiblížit vám všechny tyto možnosti s důrazem na přehlednost a názornost. V tabulce s jednotlivými přípravky najdete i jednoduché srovnání, abyste věděli o jaký produkt se jedná, na co je určen, jeho pozitiva, kde si ho koupit výhodně a za jakou cenu  (doporučené eshopy s nejlepšími cenami). 

Ať se líbí – konkrétní přehled přípravků s vitamínem C:

Hodnocení autora
  • oblíbenost
  • dostupnost přípravků

Pouze několik úvodních vět

Vitamin C, nebo jinak kyselina askorbová - určitě jeden z nejvýznamnějších vitamínů, které podporují přirozenou obranyschopnost organismu.

4.9

Vitamín c - grapefruit


Jak se vám líbil tenhle článek?
Autor článku
Profilový obrázek

Redaktor magazínu BioPoradce.cz. Zajímá mě zdravá životospráva, zdravé potraviny a výrobky a předcházení onemocněním. Nedám dopustit na přírodní způsoby posilování imunity, vitality a energie.

Komentáře
Zatím se zde nenachází žádný komentář.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..