Zelená káva a vše, co byste o ní měli vědět (+ účinky nejen v oblasti hubnutí)

Zuzana Pelyová Téma 19. března 2021 1 Kapsle, Káva

Pro účinky zelené kávy na organismus ji vyhledávají nejen vyznavači zdravého životního stylu. Způsob přípravy zachovává důležité kyseliny, které nenajdete při standardní pražené kávě. Za zmínku stojí kyselina chlorogenová, která se vyznačuje silnými antioxidačními účinky a výrazně ovlivňuje metabolismus glukózy. Pomáhá při štěpení škrobů na cukry a podporuje jejich vstřebávání. Snižuje tedy celkový kalorický vstup, a tedy podpoří spalování. Kromě hubnutí má také pozitivní vliv na žlučník jako prevence proti žlučovým kamenům. Dočtete se i o efektu zelené kávy v boji proti celulitidě. Příznivci zelené kávy si vybírají právě tabletky, protože zelená káva jako nápoj se nevyznačuje takovou nakyslou chutí jako standardně pražená káva.

Zelená káva – navigace v článku

 

Zelená káva - vše co byste o ní měli vědět

Co je to zelená káva

Zelená káva rostlina

Zelená káva pochází z nepražených bobů kávovníku. Pražení kávy (od několika sekund až po minuty při vysoké teplotě) jí dodává aroma a neopakovatelnou chuť, ale výrazně snižuje látku, která přispívá ke snižování hmotnosti – již zmíněné kyseliny chlorogenové. Pražením může být zničeno až do 70% chlorogenové kyseliny.

Nepražená zelená káva má tedy vyšší obsah kyseliny chlorogenové v porovnání s praženou kávou. Kyselina chlorogenová podporuje spalování tuků, snižuje objem přeměněných uhlohydrátů na tuky a je výborným antioxidantem, pomáhá při detoxikaci organismu a snižuje chuť k jídlu.

Složení a obsah látek

Zelená káva je 100% Arabica (Arabica je typ složení kávy, který se vyznačuje vyšší kyselostí – obsahuje více cukru). Kromě kyseliny chlorogenové a kofeinu syrové kávová zrna obsahují kolem 4% minerálů (draslík, hořčík, vápník, fosfor, železo), jejichž množství se mění podle původu kávy, metod pěstování a používaných hnojiv.

 • Kofein: Prokazatelně pomáhá při spalování tuků a také tlumí chuť k jídlu. Zajímavostí je, že káva bez pražení obsahu ještě více kofeinu než při standardně pražené kávě.
 • Kyselina chlorogenová: Zvyšuje citlivost na inzulín. Při přijímání průmyslově upravené stravy a při vysokém příjmu cukru se tělo snaží snížit hladinu cukru v krvi zvýšeným vyplavováním inzulínu z buněk pankreatu. Snižuje krevní tlak a přispívá k omlazování.
 • Melanoidiny: Dokáží inhibovat enzym konvertující angiotensin ACE. Melanoidiny jsou proto přirozené inhibitory ACE s přirozeným efektem na snížení krevního tlaku.

Použití

Zelená káva se využívá nejen ve standardní formě teplého hrnku s vůní připomínající zelený čaj. Kromě účinných tablet na hubnutí se zelená káva využívá i jako ingredience kosmetických přípravků.

Nejčastěji je to však právě prášek, který stačí zalít ? horkou vodou. Kromě verze čisté zelené kávy jsou v nabídce i kombinace s čekankou, žitem či ječmenem nebo příchutěmi jako kokos či maliny, které zmírňují nahořklou příchuť.

Účinky

Zelená káva má prokazatelné účinky na metabolismus cukrů a tuků. Kyselina chlorogenová působí na enzymatické úrovni, což vede k hubnutí a to i při nezměněném příjmu kalorií.

 • snížení tělesné hmotnosti
 • snížení BMI (body mass index)
 • snížení podílu tělesného tuku

Snižuje krevní tlak, působí antioxidačně a podporuje činnost mozku. Zelená káva také díky bohatému obsahu látek s protizánětlivým a protinádorovým účinkem snižuje riziko několika závažných onemocnění včetně aterosklerózy a některých zhoubných nádorů. Pravidelné a dlouhodobé pití zelené kávy snižuje pravděpodobnost rizika diabetu 2. typu.

Další benefity zelené kávy:

 • Inhibice amylázy – menší příjem cukrů
 • Inhibice lipázy – menší vstřebávání tuků ze střev do krve
 • Ovlivňuje glukózu-6-fosfatázu, která má vliv na produkci glukózy a tuku v těle
 • Neutralizuje ztučnění jater
 • Ovlivňuje hladinu tuků v krvi (cholesterol a triglyceridy)
 • Snižuje lipogenezi a ukládání tuku
 • Ovlivňuje glukózový příjem
 • Zvyšuje signálové bílkoviny pro inzulinové receptory v jaterních buňkách
 • Má výrazný vliv na beta buňky ve slinivce a podílí se na zvýšení hladiny cukru v krvi
 • Pomáhá snižovat riziko vzniku cirhózy jater
 • Přispívá ke zmenšení ledvinových kamenů

Nejčastější otázky

Využití a účinky zelené kávy jsou předmětem mnoha diskusí její příznivců ale i těch, kteří pochybují o jejím benefitech. Vybrala jsem několik nejzajímavějších.

❓ Zelená káva – je opravdu tak účinná na hubnutí?

Zelená káva obsahuje více látek, které napomáhají spalování a také upravují hladinu glukózy či tuků v krvi. Zvyšuje se i citlivost na inzulín a ovlivňuje chuť k jídlu. Není však zaručeným způsobem na zhubnutí, pokud se nezměnil přístup k životnímu stylu případně zhoršil.

Důležitým faktorem je i výběr kvalitní a originální zelené kávy ve formě prášku nebo tablet od spolehlivého zdroje. Levné náhrady nebudou mít žádný efekt na změnu hmotnosti či zlepšení zdravotního stavu.

❓ Kdo nemůže užívat nebo pít zelenou kávu?

Zelená káva je nevhodná pro děti, těhotné ženy a alergiky. Pozor by si měli dát i senioři. Doporučuji poradit se s lékařem. Při užívání nebo pití zelené kávy je důležité dodržovat pitný režim, denně musíte vypít minimálně 2 litry vody, ale ne slazené nápoje.

Také není vhodné užívat kapsle zelené kávy, pokud jste alergičtí na kávu nebo kofein.

❓ Jak rozpoznat kvalitní zelenou kávu?

Na prodej zelené kávy se zaměřují nejen ověření obchodníci, protože je o tento typ produktu výrazný zájem. Kvalitu zelené kávy ve formě prášku nebo tablet můžete najít přes různé fóra. Je zcela normální, že kvalitní, značkové přípravky mají vždy vyšší cenu.

Kapsle nebo tablety by měly obsahovat nejméně❗45% chlorogenové kyseliny. Více než 45% je v pořádku, ale tabletky s nižším obsahem chlorogenové kyseliny nebyly testovány ve studiích, které potvrzují hubnutí.

Balení zelené kávy by mělo obsahovat seznam složek a účinné látky. Pokud chcete opravdu kvalitní zelenou kávu, neměla by obsahovat žádné příměsi a žádné umělé přísady. Nenechte se oklamat termínem “čisté”, pokud ho vidíte na štítku. Pokud není uveden nápis ! ️Svetol nebo GCA, daný produkt nekupujte.

↳ Za kvalitní zelenou kávu, která splňuje výše uvedené požadavky, považuji tobolky ? Hanoju Zelená káva (koupíte u výhradního distributora).

Co je nejlepší – prášek nebo kapsle?

Zelenou kávu můžete užívat ve více formách. Kapsle zelené kávy mají řadu příznivců, protože je jednodušší zapít tabletku vodou. Kávový prášek nemá standardní chuť pražené kávy, a tedy kávičkári si často na zelené kávě nepochutnáte. Zelená káva ? má podobnou chuť jako zelený čaj, mírně nahořklou.

Není důležitá forma ale složení daného produktu. Kvalitní zelená káva od ověřeného obchodníka (jako je například buygreencoffeeplus.cz) poskytne kýžený efekt ve formě prášku ale i kapslích.

Porovnání přípravků ze zelené kávy a ceny

Produktů ze zelené kávy je nespočet. Můžete si zakoupit tobolky nebo instatní prášek. V přehledné tabulce si můžete porovnat výhodnou nabídku kvalitních produktů ze zelené kávy. Při větším množství jsou samozřejmě výhodnější ceny.

Sama jsem vyzkoušela Green Coffee Plus, který vychází výhodně až na 6 měsíců v akciovém balení. Zhubla jsem 9,7 kg za sedm měsíců v kombinaci s lehkou sportovní aktivitou – cyklistikou.

Prodej, nebo pár tipů, kde dobře nakoupit

Kvalitní produkty ze zelené kávy určitě najdete v lékárnách nebo u výživového poradce. Když nakupujete z internetu je vhodné mít alespoň základní informace, co by měla zelená káva obsahovat a čemu se vyvarovat.

V lékárně je však cena častokrát vyšší, online obchod nabízí anonymitu, dovoz zdarma a výhodnější cenu přípravků. Proto volím možnost online objednávky i já. Je to jednodušší a pohodlnější.

 

Užívání a dávkování

Doporučuje se užívat  ? 1 – 2 kapsle denně přibližně ⏱ půl hodinu před obědem . Je možné užít tabletu zelené kávy i po snídani, avšak na večer se nedoporučuje kvůli jemně nabuzující účinkem. Pokud rádi vychutnáváte hrnek teplého nápoje, vyzkoušejte instantní. Nejlepší je příprava zelené kávy ráno po probuzení.

Všechny zmíněné formy lze užívat dlouhodobě.

Vlastní zkušenosti a zhodnocení na závěr

Zelenou kávu doporučuji, vyzkoušela jsem i v práškové formě. Předtím mi více vyhovoval variant kávy v kapslích, protože jsem nemusela nic připravovat. Zvykla jsem si však i na chuť vodou zalité zelené kávy, který připomíná zelený čaj.

Při výběru jsem si nechala poradit i na základě recenzí zelené kávy, které jsem našla na internetu. U mě dost zavážila i cenová hladina, proto jsem upřednostnila menší balení na začátek. Po měsíci byly vidět první výsledky, a tak jsem se rozhodla pro větší balení. Po šesti měsících jsem přestala užívat kapsle zelené kávy a přešla jsem na zalévanou. Momentálně si vychutnávám ? instantní zelenou kávu pro její neopakovatelnou chuť.

Zelenou kávu jsem si vybrala jako doplněk k mírné změně stravovacích návyků a sportovních aktivit od sedmého týdne hubnutí. Není to zázračný přípravek, se kterým zhubnete bez ostatních změn, ale výrazně napomáhá k rychlejšímu a efektivnějšímu hubnutí.

Použité zdroje informací:

💡 TIP: Podívejte se také na naše velké srovnání nejznámějších prášků na hubnutí, do pozornosti dávám také populární ketodiétu Ketomix a skvělý mix superpotravin na detoxikaci a podporu hubnutí Blendea Supergreens.

Hodnocení autora
 • oblíbenost
 • dostupnost zelené kávy

Pouze několik úvodních vět

Zelená káva je dokonalým doplňkem výživy při hubnutí a zdravé životosprávě. Je to antioxidant a životabudič v jednom a přispívá i k omlazování.

4.5

Zelená káva - vše co byste o ní měli vědět


Jak se vám líbil tenhle článek?
Autor článku
Zuzana Pelyová

Absolvované studium Marketingu a managementu v cestovním ruchu. Přes léto jsem vášnivý cyklista a plavec, přes zimu preferuji snowboard. Aktivní sportuji, preferuji kolo a turistiku přes léto a během zimy zas snowboard. Vedu poměrně zdravý životní styl, ale snažím se io vyvážený poměr makroživin, což je u vegany těžší. Zajímám se také o ekologii a třídění odpadu. Celoročně trávím čas aktivně na horách na Slovensku a v zahraničí, za špatného počasí mě můžete najít v posilovně. Aktivní komunikuji v anglickém jazyce a v německém a francouzském bez problémů vedu běžnou konverzaci. Zajímá mě soustavné vzdělávání v marketingových oborech a jsem milovníkem nejnovějších technologií a vědy.

Komentáře
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..