Lecitin, životně důležitá látka nejen na paměť ale také na snížení cholesterolu

Mgr. Hana Neuschlová - farmaceut Téma
26. února 2020 4 Kapsle, Tablety

Lecitin je látka tukové povahy, která je životně důležitá pro organismus člověka. Je známý i jako „potrava pro mozek“. Lecitin je stavebním prvkem všech membrán stěn buněk a samotných buněk v celém těle. Má svůj význam při udržování celkového zdraví a správného fungování organismu.

Podle funkcí lecitinu se může zdát, že je nejznámější mezi studenty, protože jeho významnou funkcí je zlepšení přenosu nervových signálů a tedy zlepšení zapamatování, učení a paměti. Naše tělo si ho do určité míry dokáže vyrobit samo, zbytek přijímáme potravou a v případě potřeby je možné ho i doplnit. Uplatnění si našel nejen v potravinářském a farmaceutickém průmyslu, ale i v kosmetice.

Co je to Lecitin

Lecitin je přírodní látka, kterou známe například ze sóji. Je známý svými pozitivními účinky při snižování cholesterolu v krvi a při ochraně srdce. Jeho obsahem jsou zdravé tuky. Ty odpovídají za funkční a strukturální integritu buněčných membrán v mozku a v dalších orgánech. Zvyšuje syntézu neurotransmiteru acetylcholinu (signální molekula), který je důležitý při šíření mozkových impulzů.

Hlavními složkami lecitinu jsou cholin a inositol. Jsou stavební látkou buněčných membrán a některých bílkovin a ty jsou zodpovědné za přenos tuků. Obě tyto látky jsou především spalovače tuků. Zrychlují přirozený způsob spalování mastných kyselin.

Lecitin je také důležitý z hlediska výživy mozkových buněk a příznivě ovlivňuje mozkové funkce jako například schopnost učení a zapamatování si.

Lecitin sestává ze 3 složek:

  • cholinu
  • linolenové kyseliny
  • a inositolu

Tyto látky jsou známé jako „játra – posilující“ látky nebo faktory, které chrání játra před ukládáním tuků, zlepšují cirkulaci cholesterolu a dalších tuků přes játra a žlučník a pomáhají játrech odstraňovat nebezpečné toxiny. Slouží jako ochranný faktor pro játra především u lidí, u kterých zvýšený příjem tuků ve stravě nebo zvýšený příjem alkoholu mohou způsobit ztučnění jater.

Složení a tvorba lecitinu

Lecitin je klasický název pro Fosfatidylcholin a společný název pro všechny lipidy, přesněji fosfolipidy, které jsou složeny z mastné kyseliny, glycerolu, kyseliny fosforečné a cholinu. Ve složení potravin, které obsahují lecitin se používá označení E 322.

Lecitin je tělu vlastní látka nezbytná pro celou řadu životních funkcí. Nejvíce lecitinu se v organismu nachází v krevní plazmě a červených krvinkách (kde tvoří důležitou součást jejich membrány), dále ve žluči (kde chrání sliznici žlučových cest před působením žlučových kyselin a zabraňuje srážení cholesterolu do nerozpustných kamenů).

Lecitin v potravinách

Lecitin a jeho účinky

❤ Paměť

Lecitin se často označuje jako potrava pro mozek, vzhledem k tomu, že je důležitý pro mentální a nervové procesy. Starší lidé a především pacienti s neurologickými poruchami jako Alzheimerova či Parkinsonova choroba nebo stařecká demence si užíváním lecitinu mohou pomoci zlepšit stav. Má pozitivní účinky na paměť, koncentraci a může pomáhat při učení, proto po něm často sahají i studenti, zda lidé, kteří mají práci vyžadující si soustředění nebo jinak psychicky náročné zaměstnání.

❤ Zdraví

Lecitin má velké množství pozitivních účinků na lidský organismus. Zvyšuje funkce mozku, tedy myšlení, napomáhá ke správné regulaci přijímaných tuků a podporuje práceschopnost regenerace tkání. Obyčejný běžný člověk se nemusí zaměřovat na doplňování této látky, protože ji v dostatečném množství přijímá ve stravě nebo je vytvářena. Správný příjem lecitinu by si však měli sledovat lidé, kteří jsou těžce fyzicky nebo psychicky aktivní.

❤ Buňky

Lecitin je potřebný například na to, aby byly buňky lépe zásobovány živinami. Také ovlivňuje činnost mozku, tedy může zlepšit kognitivní funkce. Lecitin je využíván i jako prevence neurologických onemocnění, zejména Alzheimerovy a Parkinsonovy choroby.

❤ Tuk a cholesterol

Lecitin je hlavní složkou žluči, takže pomáhá tělu s odbouráváním tuků. Nízká hladina lecitinu v žluči může zvýšit riziko vzniku žlučových kamenů. Díky lecitinu je také škodlivý cholesterol přeměňován do rozpustné formy, tedy se neusazuje na stěnách cév. To znamená, že snižuje riziko aterosklerózy (kornatění tepen), infarktu i mrtvice.

❤ Zdraví a krása

V kombinácii s vitamínom E má Lecitín antioxidačné účinky, ktorými možno spomaliť celkové starnutie organizmu. Vo všeobecnosti môže pomôcť so zlepšením kvality vlasov, nechtov i pokožky. Lecitín sa využíva i pri kožných problémoch, ako sú napríklad ekzémy.

❤ Sportovci

Pro sportovce je Lecitin důležitý zejména proto, že aktivuje anabolické procesy (přeměny tuků na využitelnou energii) a zkracuje dobu regenerace po tréninku. Také snižuje hladinu estrogenu u žen.

❤ Hubnutí

Výrobci doplňků výživy tvrdí, že lecitin je účinný i při hubnutí. A více lidé s tímto tvrzením souhlasí. Vědci jsou však v tomto směru zdrženlivější, protože se ještě dosud nepodařilo potvrdit vliv lecitinu při hubnutí a přeměně tuků. (✅ Zajímá vás rychlé hubnutí? vyzkoušejte KetoMIX – recenze).

❤ Bojuje se špatným cholesterolem

Lecitin aktivuje enzym LCAT (lecitin-cholesterol-acyltransferáza), který přenáší acyl z fosfatidylcholinu na cholesterol za vzniku esterů cholesterolu, které jsou transportovány do jater a tam dále metabolizovány – cholesterol je tak přeměněn na rozpustnou formu, čímž je zabráněno jeho usazování a ukládání na stěnách velkých cév, hlavně koronárních arterií, cév končetin, mozkových cév a jinde. Významnou měrou se tak podílí na snižování rizika rozvoje aterosklerózy.

Souhrn příznivých účinků

  • napomáhá činnosti buněk a jater
  • zlepšuje imunitu a ovlivňuje příznivě na vyčerpanost a slabost
  • vzpružuje činnost cév a srdce
  • ovlivňuje pozitivně na dětský vývin a reprodukci
  • ozdravuje paměť
  • zlepšuje soustředěnost a učení
  • zrychluje obnovu organismu po náročnějším tréninkovém programu
  • omezuje znaky artritidy
  • zkvalitňuje dorozumívání mezi samotnými buňkami v organismu
  • pomáhá fyzické výkonnosti a svalové houževnatosti
  • zlepšuje zdraví vlasů a pokožky

Nejčastější otázky a odpovědi na ně

Je možné se lecitinem předávkovat, a co se děje když je ho málo? Má nějaké vedlejší účinky? Zde jsou 3 nejčastější otázky, které by vás mohly zajímat:

❓ Má Lecitin nějaké vedlejší účinky?

Při doporučeném dávkování není známa toxicita ani kontraindikace této látky. Užívání dávek vyšších než 20 g cholinu (součást lecitinu) denně způsobuje poruchy trávení, rybí zápach potu a tělesných tekutin, inkontinenci moči a průjem. Niacínová léčba zvýšené hladiny cholesterolu, snižuje biologickou dostupnost cholinu v organismu, proto je při dlouhodobých denních dávkách niacinu nad 100 mg třeba zvýšit příjem potravin (výživových doplňků) bohatých na lecitin, respektive cholin. Pozitivní účinek lecitinu zvyšuje kyselina listová, inositol, methionin a vitamíny A, D, E a K.

❓ Je možné se jím předávkovat?

V případě, že byste měli vyšší dávku lecitinu v těle, může se to projevovat příznaky jako je časté zvracení, problémy s trávením, častá řídká stolice, bolesti hlavy (migréna), nízký krevní tlak, nesnesitelný zápach těla.

❓ Co se děje když je ho málo?

V případě, že byste měli v těle malé množství lecitinu, je možné, že budete pociťovat zvýšenou dráždivost nervové soustavy, těžší činnost mozku, větší pravděpodobnost vzniku žlučových kamenů.

Jaké je užívání a dávkování

Při nedostatečném přísunu lecitinu přirozenou potravou je možné (a vhodné) jej doplnit ve formě výživového doplňku. Zejména při jeho zvýšené potřebě (zvýšená psychická či fyzická zátěž, zlepšení paměti, léčba jaterních onemocnění). Existují různé formy výživových doplňků s lecitinem. Jsou to však zejména tobolky či tablety, ale viděla jsem v prodeji i granule.

Doporučená dávka lecitinu na den je 3 – 10 g denně. Doporučovaná dávka lecitinu je pak v rámci doplnění potravinovým doplňkem 1 200 mg 3 x denně (zdroj), což většinou znamená 3 tobolky za den.

Samozřejmě jako vždy jen připomínám, že při užívání každého přípravku se řiďte pokyny uvedenými v příbalovém letáku. V případě pochybností konzultujte užívání s lékařem či lékárníkem.

Mé zkušenosti a doporučení

Tabletky s lecitinem vždy užívám před zkouškovým obdobím. Mohu říci, že lecitin mi už mnohokrát pomohl. Je však často nahrazován propagovanější Ginkgo biloba. Z těchto dvou látek bych si určitě raději vybrala lecitin.  Zkušenosti s ním jsou ověřené a vím, že se na něj můžu vždy spolehnout.  S lecitinem v spojitosti s hubnutím či sportováním nemám žádné zkušenosti a tudíž nemohu říci jestli v těchto oblastech funguje nebo ne. Avšak stačí si přečíst různé studie, zda recenze reálných uživatelů a dá se snadno usoudit, zda je vhodný i pro takové typy problémů. Lecitin se vždy snažím přijímat hlavně v přirozené formě. Během celého roku se snažím pro své tělo zajistit stravu bohatou na lecitin, ale jen v nutnosti (před zkouškou) ho doplňuji v tabletové formě.

Vždy byste měli začít s nejnižší dávkou lecitinu, abyste mohli posoudit jeho účinky na váš organismus. Tento doplněk výživy napodobuje účinky přirozené látky. Příznivé účinky se obvykle projeví 24 až 36 hodin od požití. Lecitin můžeme začít užívat nějaký čas předtím, než ho budeme potřebovat nejvíce.  Já ho užívám přibližně měsíc před zkouškovým obdobím, a tato metoda se mi opravdu osvědčila.  Před zahájením užívání se můžete zeptat svého lékaře na nejlepší metodu jeho dávkování.

Jinak, pokud chcete vyzkoušet ✅ Dr. Max Lecithin, který užívám i já, doporučuji vám ho koupit rovnou v online lékárně ✅ . Nemusíte si „drát“ zbytečně nohy. Cena přípravku v této lékárně je .

Použité zdroje informací:

⭐ Doporučené přípravky s lecitinem (+ cena)

Jelikož je na prodej mnoho přípravků, které obsahují lecitin (v různé formě i ceně) rozhodla jsem se vám přiblížit všechny tyto možnosti. V přehledné tabulce s jednotlivými přípravky najdete i jednoduché srovnání, abyste věděli o jaký produkt se jedná, jeho pozitiva, kde si ho koupit výhodně a za jakou cenu.  Doporučuji vám eshopy s nejlepšími cenami. 

Ať se líbí – přehled konkrétních přípravků obsahujících Lecitin:

Hodnocení autora
  • oblíbenost
  • dostupnost přípravků

Pouze několik úvodních vět

Lecitin je přírodní látka známá svými pozitivními účinky na paměť a kognitivní funkce a při snižování cholesterolu v krvi či ochraně srdce.

4.2

Nejlepší zdroje lecitinu


Jak se vám líbil tenhle článek?
4.6/5 - (7 votes)
Autor článku

Odmalička ráda cvičím a později jsem se začala zajímat i o zdravou stravu a zdraví celkově. Můj zájem vyvrcholil v touhu studovat zdraví a nemoc a zjistit, jak tím mohu pomoci ostatním lidem. Vystudovala jsem Farmaceutickou fakultu na Univerzitě Komenského v Bratislavě. Rada bych své nabyté poznatky chtěla šířit i mezi ostatní lidi. Mou zálibou je vaření a vymýšlení zdravých variant jídel. Postupně se o ně s vámi ráda podělím :)

Komentáře

Nechci vůbec kritizovat tento článek, je napsán výborně. Pochvala!

Jen chci podotknout, že lecitin v tabletách je ředěný a obvykle není kvalitní – do tablet se plní vše, co lze „zamaskovat“ a není to top kvalita. K tomu se přidávají plnidla stearany a mikroceluloza, aby výsledná tableta šla vůbec vylisovat a držela tvar a nerozpadla se. Obsah samotného lecitinu je 50-70%.

Dále lecitin v měkkých želatinových tobolkách si dovolím nazvat jako podvod, protože uvntř je tekutý lecitin, což je v praxi 30% lecitin + 70% sojový olej 🙂 Obsah lecitinu tedy obvykle kolem 30%.

Nejkvalitnější top lecitin je čistý granulát, ten obsahuje opravdu 100%. A dávkování je správně 5g denně. Při nižší tělesné hmotnosti pod 65kg může dostačovat i 3g.
To je dávkování, které je skutečně funkční a vztahuje se na čistý lecitin granulát.

Při použití lisovaných tablet je dávkování minimálně 10-15 tablet denně (když 1 tableta váží 1g).
U želatinových kapslí je dávkování, které má účinek 20 kapslí denně (když jedna kapsle váží 0,5g) !!!

Dělal jsem vedoucího výroby, takže o tom vím své.

Pěkný den.

Jasně a nejste náhodou émerický vědec a nezjistil jste, že ženy jsou náchylnější k otěhotnění než muži?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..