Koenzym Q10 – absolutně nezbytný vitamin pro tvorbu energie v těle a jeho účinky

Erik Havlík Téma
18. března 2021 6 Kapsle, Oleje a krémy (kosmetika)

Cítíte se bez energie a stále více unavení? I menší rýma nebo nachlazení vás nadměrně vyčerpají? Nedokážete už snášet pracovní zátěž jako dříve? Tak pak vám velmi pravděpodobně chybí v těle koenzym Q10. Říká se mu také vitamín Q10 a tato látka je naprosto nezbytná pro správné energetické fungování každého organismu. Lidé mají koenzym Q10 i ve svých buňkách, avšak od 20. roku života začíná jeho úroveň klesat. Po 40-ce ho máte dokonce už jen polovinu a proto je načase začít tuto situaci řešit.

Koenzym Q10 – navigace v článku

[/su_column]

Koenzym Q10 kapsle

[/su_row] [/su_note]

Co je koenzym Q10

Koenzym Q10 patří do skupiny koenzymů, což jsou nízko molekulární látky nebílkovinného charakteru tvořící součást složených enzymů. Takto přesně popisuje koenzym Wikipedia, přičemž já jen dodám, že pro naše tělo je tato látka důležitá zejména z hlediska biochemických reakcí a pro přenos elektronů mezi různými enzymy. Konkrétně koenzym Q10 je zodpovědný za přenos a konverzi energie z přijaté potravy do chemické energie ATP.

Tato sloučenina je podobná svými vlastnostmi vitaminem. Je obsažena ve většině našich lidských buněk, kromě červených krvinek. Nejvíce se nachází v buňkách těch orgánů, které jsou velmi závislé na příjmu energie. Jde například o játra, srdce či plíce, které pracují prakticky neustále a udržují nás při životě. Význam koenzymu Q10 je dokonce tak důležitý, že Angličan Peter Mitchell dostal za jeho výzkum v roce 1978 Nobelovu cenu!

Koenzym Q10 má pro tělo mnoho prospěšných účinků, avšak dvě jeho funkce jsou absolutně nejdůležitější. První je přeměna elektronového transportního řetězce na membráně mitochondrií, druhou je antioxidační působení na volné radikály v mitochondriích i na lipidových membránách. Jednoduše a lidsky řečeno – jde o přenos okamžité energie do orgánů a zároveň o ochranu orgánů před stárnutím jejich buněk.

Takto vypadá chemický vzorec koenzymu Q10:

Koenzym Q10 chemický vzorec

A tady je seznam nejdůležitějších negativních jevů jeho nedostatku v těle:

ÚnavaNižší imunita
Nedostatek energieČastější onemocnění
Znížená koncentraceNedostatečná výkonnost
Slabší soustředěníMéně vitality
Oslabení svalůZpomalení činnosti srdce
Pomalejší přenos nervových vzruchůRychlejší stárnutí

Samozřejmě, výše zmíněné jevy nastávají v různé intenzitě. Například snížení o 25% pod ideální hladinu koenzymu v těle se projeví jen mírnou únavou nebo problémy snížením koncentrace. Snížení o 50% už je doprovázeno i rapidním snížením výkonnosti a zejména častějšími zdravotními problémy a nižší imunitou. Větší deficit provází už vážné kardiovaskulární a neurologické onemocnění. V případě nějakého chronického nedostatku již od malého věku se tyto problémy mohou projevit dokonce i u dětí.

Kde najít koenzym Q10

Koenzym Q10 člověk přijímá i přirozenou stravou. Zde bych však viděl dva velké problémy. Prvním je, že ačkoli je obsažen tento vitamín Q ve více různých potravinách, jeho koncentrace není příliš vysoká. To znamená, že byste museli sníst více potravin, než by možná bylo i na první pohled přirozené.

Druhým problémem je jeho postupná degradace. Kvalita i množství se totiž snižuje jednak skladováním a jednak i tepelnou úpravou. To je poměrně velký problém, protože velmi mnoho potravin, které tuto látku obsahují, je buď obtížné nebo přímo nemožné konzumovat v syrovém stavu a při plné čerstvosti.

Toto jsou nejčastější a nejlepší zdroje koenzymu Q10:

Mořské plody: Začnu mořskými plody. Sem počítám zejména mořské ryby, například makrelu, lososa nebo sardinky. Ano, i některé jiné produkty nebo dary moře mohou obsahovat koenzym Q10, ale už ne v takové vysoké koncentraci. Při mořských plodech většinou je možné okamžité konzumování a konzumace bez tepelné úpravy.

Mořské ryby, losos - zdroj koenzymu q10

Losos a mořské ryby jsou nejlepší zdroj koenzymu Q10.

Živočišné produkty: Druhým dobrým zdrojem jsou živočišné produkty. Mám na mysli zejména maso, zejména hovězí, ale také vejce a mléko. V případě vajec je možné i okamžité konzumování i konzumování bez tepelné úpravy, ale abyste získali dostatečné množství, museli byste je sníst opravdu velmi mnoho. Kromě toho se nachází koenzym Q10 iv některých vnitřnostech, například v srdci, játrech nebo ledvinách.

Zelenina a luštěniny: Přejděme nyní k rostlinným zdrojem této důležité látky. Ve velmi mnoho druzích zeleniny a luštěnin lze najít dostatečné množství koenzymu Q10. Výhodou tohoto zdroje je i fakt, že je možné ho konzumovat bez dlouhého skladování a i v syrovém stavu. Koenzym najdete například v brokolici, špenátu, podzemnice ořeších a kukuřici.

Ostatní zdroje: Koenzym Q10 se nachází například i v olivovém oleji, obilovinách nebo v sóji a sójových produktech. V tomto případě je problém zejména s dostatečným množstvím, protože si neumím představit to nadlidské úsilí použít za jeden den tolik olivového oleje, abyste naplnili denní dávku. Nejlepší je tedy rozhodně kombinace více výše uvedených zdrojů.

JEN 1/5 IDEÁLNÍHO MNOŽSTVÍ: Pokud byste i konzumovali pravidelně dostatečné množství z výše uvedených zdrojů, stále naplníte denní potřebu koenzymu Q10 jen zhruba na 20%. Pokud jste mladý člověk, nemusíte tento deficit viditelně vnímat, ale s přibývajícími léty se bude bohužel více a více projevovat.

Účinky koenzymu Q10

Pojďme se nyní podívat o něco více konkrétněji na to, jaké jsou příznivé účinky koenzymu na organismus. Jak jsem zmiňoval již dříve, nejvíce se hodí na stavy únavy, přetížení organismu a při oslabené imunitě. Zdaleka to však není všechno a jako o chvilku uvidíte, koenzym je pro naše tělo velmi důležitý a rozhodně není náhoda, že si ho umí organismus produkovat i sám. Jeho nedostatek se projeví téměř v každé běžné oblasti života.

Arašídy jako zdroj koenzymu Q10

Také v arašídech koenzym lze nalézt v zajímavém množství.

Zde je stručný přehled toho, na co je dobrý koenzym Q10:

Imunita, vitalita, srdce

  1. Imunita: Prvním účinkem, který chci zmínit, je podpora imunity. Musím na úvod říci, že na rozdíl od několika jiných látek či mnou vyzkoušených konkrétních přípravků, jsem při koenzymu Q 10 nezaznamenal až takový rozhodující vliv na obranyschopnost. Na druhou stranu, koenzym je popisován jako látka stimulující imunitní systém a minimálně z hlediska prevence bych ho doporučoval.
  2. Vitalita: Při pozitivních účincích samozřejmě musím zmínit energii a vitalitu. To je asi to nejdůležitější, co jsem já osobně pocítil. Nechci tím dávat samozřejmě ostatní účinky a vlivy do pozadí. Při celkové únavě, depresích, nedostatku energie, ale i při chronickém únavovém syndromu, je rozhodně koenzym Q10 látka, jejíž nedostatek má významný podíl na takových stavech. Pro sportovce se dokonce přímo doporučuje užívat výživové doplňky pro rychlejší regeneraci těla.
  3. Srdce a cévy: Toto je už na první pohled méně viditelný účinek, ale o to důležitější. Dostatečná hladina koenzymu snižuje riziko srdečního selhání i infarktu myokardu. Rovněž dochází k příznivému vlivu na kardiovaskulární systém. Jde například o snížení krevního tlaku, krevního cukru a redukci shlukování trombocytů. V praxi to znamená, že zpomaluje ucpávání cév a působí velmi dobře i při cukrovce.

Stárnutí, nervový systém, pokožka

  1. Stárnutí a antioxidační účinky: Koenzym má výjimečné účinky proti stárnutí buněk. Dostatečná hladina zpomaluje degradaci a destrukci buněk, čili laicky řečeno, zpomaluje stárnutí. Kromě toho má koenzym i antioxidační efekt na lipidy a plazmatické lipoproteiny, čili chrání bílkoviny i DNA před oxidačním stresem a volnými radikály.
  2. Nervový systém: Snížená hladina koenzymu Q10 má negativní účinek i pro několik onemocnění neurologického charakteru. Jde o různé myopatie, epilepsii a neurodegenerativní choroby. Sem se zařazují zejména známá Parkinsonova choroba nebo Alzheimerova choroba.
  3. Pleť a pokožka: Určitě jste už zachytili i to, že koenzym Q10 se vyskytuje v různých krémech na pleť. Je to pro pozitivní účinky na regeneraci kožních buněk a pro redukci hloubky vrásek. Kůže se jednoduše rychleji a lépe obnovuje, což se odrazí na její lepším stavu na povrchu.
  4. Ostatní: Mezi další pozitivní účinky, které souvisejí s dostatkem koenzymu v těle, patří například i podpora spermatogeneze a plodnosti. Kromě toho jde o pomoc při bronchiálním astmatu, několika druzích alergií, při metabolickém syndromu nebo při paradentóze. Zde může pomoci zejména kuřákům, ale samozřejmě nejen jim.

LEPŠÍ REKONVALESCENCE: Jste po operaci nebo musíte podstoupit například chemoterapii či nějakou formu ionizujícího záření? Koenzym Q10 je pak látka, která vám může viditelně pomoci. Mezi jeho velmi důležité účinky totiž patří i urychlení jakékoliv rekonvalescence a snížení negativního vlivu chemoterapie na organismus.

Co jste vždy chtěli vědět

Koenzym Q10 doprovází samozřejmě i několik otázek, podobně jako vlastně všechny důležité látky potřebné pro náš organismus. Prošel jsem tedy nejznámější internetové stránky a sesbíral tyto otázky. Většinou se týkají užívání a možných nežádoucích účinků. Zde jsou mé odpovědi na následující 4 nejvíce vyhledávané témata:

❓ Koenzym Q10 v těhotenství – ano či ne?

Na tuto otázku jsem našel několik odpovědí. Některé internetové fóra, diskuse, recenze či články říkají, že těhotné nebo i kojící ženy by neměly užívat příliš mnoho koenzymu Q10. Já osobně na základě mého průzkumu bych nechtěl dávat jednoznačnou odpověď ne. Těhotenství je období, které vyžaduje zvýšenou koncentraci a energii a koenzym Q10 tomu napomáhá. Rozhodně byste se ale měli poradit s lékařem o tom, jakou formu a užívání třeba zvolit.

❓ Kdo by ho měl nejvíce užívat?

Nejvíce koenzymu Q10 potřebují senioři. Ve stáří totiž tvorba této látky v našem organismu zcela zanikne a už deficit koenzymu vyšší než 75% způsobuje vážné problémy se zdravím. Kromě seniorů by měly koenzym ve zvýšené míře přijímat i lidé s vyšším fyzickým a psychickým pracovním zatížením. Vzhledem k účinky bych ho doporučil i mužům, kteří se obávají výskytu neplodnosti.

Koenzym Q10 nejvíce chybí seniorům

Koenzym Q10 nejvíce chybí seniorům.

❓ Má nějaké vedlejší a nežádoucí účinky?

Co se týče nežádoucích účinků, většina produktů je čistě přírodní. Jejich příbalové letáky neobsahují upozornění na vážné vedlejší a negativní účinky. Nejčastější kontraindikací je užívání léků na ředění krve – pokud je to váš případ, neměli byste koenzym Q10 v umělé formě brát. Malé děti a těhotné ženy by se měli poradit vždy s lékařem.

❓ Je i na hubnutí?

Je pravda, že díky svým účinkům na několik metabolických a biochemických procesů se považuje koenzym Q10 za látku prospěšnou pro snižování hmotnosti a hubnutí. Na druhou stranu, určitě bych nedefinoval koenzym jako něco, co vám jednoznačně pomůže na hubnutí. Nejedná se o jeho typický účinek a proto v tomto ohledu nedoporučuji spoléhat se na to.

Přírodní v potravinách, krém nebo pilulky?

Samozřejmě, nikdo nebude tvrdit, že suplementace tabletkami je přirozenější forma jako potraviny. Myslím však, že právě při koenzymu Q10 bude s tou přirozenou formou problém. Navíc, jak jsem již zmínil dříve, tepelnou úpravou potravinových zdrojů jeho množství klesá (čti více). Stejný vliv má i příliš dlouhé skladování. Tyto dva faktory jsou tedy určující pro mé tvrzení, že tabletky jsou v tomto případě nejlepší volba.

Velmi důležité je také to, že i ty nejlepší potravinové zdroje obsahují stále příliš málo samotného vitaminu Q. Jako dobrý příklad nechť poslouží srovnání příjmu koenzymu v jedné tabletě obsahující 30 mg vůči přirozeným zdrojem. Abyste přijali stejné množství koenzymu jako v takové tabletě, museli byste například sníst půl kilogramu sardinek, kilo podzemnice ořechů nebo kilo hovězího masa. To asi není příliš realistické, že?

Alternativou mohou být ještě krémy, které jsou ale určeny pouze pro venkovní použití. Zpravidla jde o krémy na pleť, které by měly podpořit její omlazení. Nechci přímo tvrdit, že taková forma je špatná, ale myslím, že tabletky jsou efektivnější cesta ke zvýšení koenzymu v organismu.

POZOR NA SLOŽENÍ: Co se týče tabletek, vždy byste měli dívat v první řadě na složení a obsah. Některé příliš levné výrobky obsahují menší koncentraci samotného koenzymu Q10, takže nakonec bude nutné užívat například více tablet za den a v konečném důsledku to bude možná ještě dražší.

Kde koupit a jak vybrat správný doplněk

Podobně jako další podobné výživové doplňky, téměř každá lékárna nabízí koenzym Q10. Ať už jde o malou sídlištní lékárna nebo velký řetězec, například Dr. Max, myslím, že všude najdete velmi velký sortiment. Dnes vyrábějí výživové doplňky stovky firem a značek – určitě znáte známé značky jako Jamieson, Wallmark či Generica.

Kamenné obchody a lékárny však mají často na výživové doplňky příliš vysokou cenu a řekněme si otevřeně, komu by se také chtělo všude chodit osobně. Já tedy využívám pohodlnější alternativu, kterou jsou internetové obchody. Navíc většinou mají eshopy i lepší ceny a vědí dokonce nabídnout i dopravu zdarma.

Dávkování a užívání

Koenzym Q10 třeba brát ve vyšších dávkách zejména u lidí s vysokým věkem. Jak jsem řekl na úvod, naše tělo sice přirozeně tuto látku obsahuje, avšak problém nastává se stoupajícím věkem. Zejména lidé nad 40 let by už neměli nic nechat náhodě a pokud vědí, že nedostatečně přijímají koenzym v přirozené stravě, je to samozřejmost.

Co se týče dávkování, doporučuji držet se příbalového letáku a instrukcí od výrobce. Nejčastěji se užívá jedna nebo dvě tobolky za den, v závislosti na tom, o jakou gramáž účinné látky v případě každého produktu jde. Co se týče krémů, zde je třeba přesně držet instrukcí, i když myslím, že jde opravdu jen o orientační „dávkování“. Rozhodně je ale na místě v případě krému poradit se s lékařem, zda je vhodný právě pro vás.

Zkušenosti a doporučení na závěr

Já osobně v mém věku asi nejsem ideální vzorek člověka, kterému by okamžité užívání mohlo přinést viditelný bombastický efekt. Rozhodně však musím říci, že z hlediska pocitu regenerace, energie a odeznění únavy jsem s dlouhodobým užíváním koenzymu Q10 spokojen.

Přestože jeho primární účinek není ani tak na imunitu, musím zaklepat na svůj dřevěný stůl, že odkdy jsem začal koenzym pravidelně brát, nebyl jsem ani jednou nemocný. Nechci to však stavět do té polohy, že je to jen díky němu, ale asi by nebylo moudré ignorovat i tento jeho pozitivní vliv na zdraví.

⭐ Doporučené přípravky s koenzymem Q10 (+ ceny)

Jelikož existuje více druhů přípravků, které koenzym Q10 obsahují (v různé formě i ceně) rozhodl jsem se přiblížit vám všechny tyto možnosti s důrazem na přehlednost a názornost. V tabulce s jednotlivými přípravky najdete i jednoduché srovnání, abyste věděli o jaký produkt se jedná, na co je určen, jeho pozitiva, kde si ho koupit výhodně a za jakou cenu  (doporučené eshopy s nejlepšími cenami). 

Ať se líbí – konkrétní přehled přípravků s koenzymem Q10:

Hodnocení autora
  • oblíbenost
  • dostupnost

Pouze několik úvodních vět

Koenzym Q10, nebo jinak také vitamín Q10 - absolutně nezbytná látka pro správné energetické fungování každého organismu.

4.4

Koenzym Q10 kapsle


Jak se vám líbil tenhle článek?
4.4/5 - (21 votes)
Autor článku

Redaktor magazínu BioPoradce.cz. Zajímá mě zdravá životospráva, zdravé potraviny a výrobky a předcházení onemocněním. Nedám dopustit na přírodní způsoby posilování imunity, vitality a energie.

Komentáře

Začala jsem užívat koenzym q10 na paradontózu a účinek se dostavil téměř ze dne na den. Kromě kapslí (100 mg/den) používám i zubní pastu s q10 Zymbion.

možno vhodné dodat, že je lepší brát koenzym v menších dávkách vícekrát za den, než jednu velkou dávku jedenkrát denně

Můj děda má po infarktu, Koenzym q10 zobe pravidelně na srdce a je moc spokojený. Má ho tedy od značky Vito Life.

Spousta zajímavých informací. Podle všeho však nemají látky z krémů možnost proniknout do krevního řečiště. Oživí pokožku, ale dále koenzym pravděpodobně neprojde.
Ale pokud jsou někde dostupné informace o podávání skrze kůži, ráda si je přečtu. Článek je fajn, má hlavu a patu 🙂 díky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..