Dukanova dieta – vše o účinné dietě na hubnutí (jídelníček, recepty, rizika, zkušenosti)

Erik Havlík Téma 26. února 2020 0 Diety, Knihy

Potřebujete zhubnout a dobře víte, že vás žádné “zázračné” prášky nevytrhnou z bídy? V tom případě na scénu nastupuje dieta a celkově zdravější životní styl. Velmi populární se v posledním období stala Dukanova dieta pojmenovaná podle jejího tvůrce, francouzského lékaře Pierra Dukana. Dokáže opravdu pomoci zhubnout? Proč někdo tvrdí, že je to zaručený způsob na hubnutí a někdo zas, že je to obyčejný nesmysl? Může Dukanova dieta pomoci zhubnout, nebo jen způsobí zdravotní potíže?

V následujících řádcích najdete odpovědi na všechny tyto otázky. Co to vlastně Dukanova dieta je? Z jakých fází se skládá? Co všechno se při ní jíst může a co zas určitě ne? Chcete více podrobností? Čtěte náš článek a dozvíte se. Plus bonus: představím vám knihu, která vám s tím pomůže (autor nezapomíná na to, že kniha je určena široké veřejnosti a nikoli jeho kolegům z praxe, proto každou jednu fázi diety velmi jednoduše, srozumitelně a důkladně popisuje).

Co je to Dukanova dieta

Základem Dukanovej diety jsou přírodní proteiny a bílkoviny. Aby se však projevil očekávaný účinek je třeba aby byli striktně dodrženy všechny 4 fáze diety:

 • 1. útočná fáze – základem je konzumace čistých proteinů
 • 2. střídavá fáze – kromě čistých proteinů je povolena i konzumace vhodné zeleniny
 • 3. konsolidační fáze – během ní se ještě více rozšíří možnosti jídelníčku
 • 4. stabilizační fáze – shozené nadbytečné kilogramy se nesmí vrátit zpět

? Dukanova dieta – princíp

V jednoduchosti je krása a tudíž v této dietě jde hlavně o to, aby se omezil příjem jakýchkoli cukrů a zvýšila konzumace potravin s vysokým obsahem bílkovin. Jednoduché.

Zatímco zpočátku se člověk zaměřuje pouze na bílkovinné dny, později je střídá se zeleninovými dny dokud se nedostaví požadovaná hmotnost. Později se do jídelníčku přidávají i oblíbená jídla a nakonec je v podstatě možné jíst téměř cokoli s tím, že 1 den v týdnu zůstává čistě bílkovinný! Důležité je také to, aby se vám alespoň 1x za den podařilo sníst ovesné otruby.

Otruby ovesné CountryLife

Chcete kvalitní bio ovesné otruby? Já je kupuji u specialistů na zdravou výživu a doplňky CountryLife.

Otruby představují vlákninu v přírodním stavu. Ideální je jejich konzumovat přímo. Lze je používat i jako doplněk stravy. Denně stačí užít 30 g otrub, poskytnou organismu 13 g čisté vlákniny.

 • 100% -ní bio ovesné otruby
 • 250 g v balení
 • cena: 22 Kč

? Další důležitou věcí je důsledné dodržování pitného režimu – alespoň 2-3 litry tekutin denně. Základ je samozřejmě čistá voda. Na podporu hubnutí je také potřebná pohybová aktivita. A to nejen na to aby se nastartoval metabolismus, ale i na to, aby byl efekt hubnutí opravdu trvalý. Čím více se budete hýbat, tím dříve a více zhubnete. Nezapomeňte! Alespoň 30 minut denně – kolo, brusle, chůze, běh, tanec, aerobik…

Nezapomeňte, že při dietě je striktně zakázán alkohol, v těhotenství a při kojení se jakákoli dieta také nedoporučuje!

Povolené potraviny a jak dlouho trvají jednotlivé fáze

Jak jsem již zmiňoval, Dukanova dieta je rozdělena celkem do čtyř fází. V první fázi se nastartuje hubnutí (maximálně 10 dní). Druhá fáze trvá tak dlouho dokud se nezhubne na požadovanou hmotnost. Třetí fáze slouží k udržování hmotnosti a čtvrtá fáze je v podstatě na “doživotí” 🙂 aby nenastal jo-jo efekt.

1.Fáze útočná

Délka této fáze závisí na tom, kolik chcete zhubnout:

 • Pokud chcete zhubnout 4 kila, dodržujte ji 2 dny
 • Pokud 8 kilo, tak 3 dny
 • Pokud 12 kilo, tak 4 dny
 • Pokud 16 kilo, tak 5 dní

Povolené potraviny 1. fáze:

 • maso: kuřecí, krůtí, telecí, králík, kuřecí a telecí pečeně, krůtí a kuřecí šunka, losos, treska, pstruh, štika, mořské plody
 • ostatní: vajíčka, nízkotučný jogurt, nízkotučné mléko, nízkotučný sýr a tvaroh, otruby, otrubový chléb, otrubové koláčky…

2.Fáze střídavá

Trvání: Tato fáze Dukanovej diety se dodržuje dokud se nezhubne na požadovanou hmotnost. Bílkovinné dny se prostřídávat s bílkovinné-zeleninovými (nezapomeňte také na otruby + pitný režim + alespoň 30 minut pohybu).

Povolené potraviny 2. fáze:

 • všechny potraviny z první fáze
 • zelenina: špenát, okurky, rajčata, paprika, brokolice, zelí, kedlubny, kapusta, cibule, mrkev, červená řepa, dýně, sója, cuketa, lilek (v podstatě každá kromě brambor)

3.Fáze konsolidační

Požadovaná hmotnost je již realitou, na její udržení se vstupuje do třetí fáze, která trvá podle toho kolik jste zhubli:

 • 1kg shozené váhy = 10 dní třetí fáze (tj. pokud se podařilo zhubnout 10 kg, třetí fáze trvá 100 dní)

Povolené potraviny 3. fáze:

 • všetky potraviny z prvej a druhej fázy
 • ostatné povolené potraviny: 1x denne akékoľvek ovocie (okrem banánov, čerešní či hrozna a orieškov), 1x denne plátok celozrnného pečiva, 2x týždenne cestoviny alebo ryža, 2x týždenne ľubovoľné jedlo

4.Fáze stabilizační

Pokud jste se dostali až do této fáze, je v podstatě hotovo. Do jídelníčku můžete již zařadit téměř cokoli. Samozřejmě s mírou a nezapomeňte alespoň na 1 den v týdnu, který bude čistě bílkovinný + 1x za den na otruby. Rovněž dodržujte pitný režim (to už by měla být samozřejmost) a pohyb (ačkoliv nemusí být už každý den). Trvání této fáze? Celoživotně 🙂

Pro koho je Dukanova dieta určená

Dieta je podle fanoušků určena všem ♂ mužům i ♀ ženám (18+), kteří chtějí dosáhnout rychlý a zaručen úbytek hmotnosti bez rizika jo-jo efektu.

Reálně je určena pro ty, kterým se vyhýbají zdravotní problémy, respektive pro ty, kteří si to dokáží vyjednat se svým lékařem, nebo alespoň se studovaným a seriózním výživovým poradcem!

? Jak to vzniklo – inspirace

Sám Pierre Dukan, lékař zabývající se výživou s 30 letou praxí, říká, že svou dietu položil a opírá o 2 druhy potravin – o ty s vysokým obsahem bílkovin živočišného původu a zeleninu. Proč? Protože tyto 2 kategorie představují přirozený základ lidské stravy (jádro výživy lidstva už před 50 tisíci lety – muži lovci a ženy sběrači = maso + potrava rostlinného původu).

Kniha “Dr. Pierre Dukan – Dukanova dieta”

Dukanova dieta - kniha recenze

Mnohem více o podstatě diety vám řekne sám Pierre Dukan ve své knize Jak zhubnout rychle a přitom trvale. Kniha také obsahuje i několik receptů jako inspiraci pro váš nový jídelníček.

💡 TIP – Knihy, jakož i přírodní výživové doplňky a extrakty či potraviny na podporu hubnutí doporučuji nakoupit u specialistů na zdravou výživu – v eshopu ✅ ProZdraví. O kvalitě obchodu svědčí i stovky pozitivních recenzí a zkušeností zákazníků (zdroj Heureka.cz).

Výhody a nevýhody Dukanovej diety z mého pohledu

Jako každá dieta, i tato má své neochvějných stoupenců ale i zaryté odpůrce, hlavně z řad lékařů. Ti tvrdí, že dieta může být dokonce nebezpečná. To se týká hlavně první fáze, protože takové náhlé snížení příjmu cukrů může způsobovat vážné obtíže (hlavně u lidí, kteří nejsou zcela zdravotně v pořádku). Navíc dlouhodobý příjem živočišných bílkovin ve větším množství také může vyvolávat problémy – od trávicí soustavy, přes doslova nevolnost, až po celkové oslabení imunitního systému.

Můj názor: Nuž ano, určitá rizika jsou opodstatněné. Podle mě však mnozí lidé z nadváhou se stravují ještě horší a s ještě většími zdravotními riziky, takže Dukanova dieta v tomto smyslu může dokonce zlepšit jejich stravovací návyky!

Já bych zařadil Dukanovu dietu mezi ty méně drastické (znám i horší). Vždy ale platí, že při podobném typu diety (dost drastický zásah do jídelníčku) to konzultujte se svým lékařem. Problém může nastat i z nedostatku sacharidů, což může způsobovat únavu a nervozitu, také kvůli sníženému příjmu vitaminů a minerálů (nezapomeňte na ně během diety, s klidným svědomím můžete užívat vhodný výživový doplněk: například Vitamin C, D3 + K2, atd.)

Výhoda: Zhubnete! To je fakt. Otázkou však je, jak jste na tom s pevnou vůlí. Tolik nárazových a náhlých změn ve stravování nezvládne každý a výsledkem je nechtěný návrat do původní hmotnosti.

Dukanova dieta - hubnutí

Pomocí Dukan diety můžete opravdu zhubnout

Dukanova dieta – jídelníček

Tak univerzální pro každého jednoduše neexistuje. Musíte si ho sestavit sami tak, aby vyhovoval právě vám a aby vám to pomůže zhubnout a ještě vám i při tom i chutnalo. Jako pomůcku uvádím vzorový jídelníček ve zkratce, kterým se můžete volně inspirovat:

První fáze

 • snídaně: jogurt, tvaroh, ovesné otruby, omeleta, čaj, káva bez cukru, prsní šunka …
 • svačina: jogurt, šunka, káva nebo čaj bez cukru, ovesný / tvarohový koláček
 • oběd: losos, kuřecí prsa, krůtí maso, králík, zajíc, rybí filé
 • svačina: tuňákový salát, koláčky z ovesných otrub, jogurt, sardinky
 • večeře: grilovaná ryba nebo kuřecí prsa, otrubový chléb se šunkou / vajíčkem

Druhá fáze

 • snídaně: čaj nebo káva bez cukru, odtučněný jogurt s ovesnými otrubami, omeleta z 3 vajíček, vajíčka se šunkou a zeleninou
 • svačina: sardinky a rajče, nízkotučný jogurt, tvarohový koláč
 • oběd: zeleninový salát s kuřecími prsy, kuřecí prsa se sušeným tvarohem, pečené krůtí maso s opékáním zeleninou a tofu
 • svačina: koláček z ovesných otrub, tuňákový salát, otruby s jogurtem
 • večeře: grilovaná ryba se zeleninovým salátem, bílý jogurt bez tuku a ovesné otruby, pečené kuřecí maso s cuketou

Třetí fáze

 • snídaně: čaj nebo káva bez cukru, nízkotučný tvaroh a otruby, odtučněný jogurt, smaženice z 3 vajíček
 • svačina: 1 krajíc celozrnného chleba s vajíčkem, 1 ks ovoce, tvarohový koláč
 • oběd: pečené krůtí maso s rýží, zapečené maso s rajčaty a sýrem, pečené kuřecí maso s cuketou
 • svačina: nízkotučný jogurt, jogurt s otrubami, 1 krajíc celozrnného chleba + zelenina a šunka
 • večeře: kuřecí prsa se zelenou fazolkami, losos s bylinkami a zeleninovou oblohou, jídlo dle vašeho výběru

Dukanova dieta – Kniha

Francouzský odborník na výživu Dr. Pierre Dukan nabízí jednu z nejúčinnějších metod na hubnutí, ověřenou dlouholetou praxí – dietu, která vás konečně může uspokojit. Dukanova dieta je založena na bílkovinách, přírodních proteinech a její úspěch je přímo úměrný schopnosti dodržet všechny 4 fáze bez výjimky. Autor ve své knize předkládá zajímavé tipy, recepty a jídelníčky, v nichž nezapomíná ani na chuťové buňky.

Máte na výběr ze 3 možností: První je kniha, která vás seznámí s principy této diety lehkou a porozumiteľnou formou. Druhá a třetí jsou její rozšířené verze (+ nové recepty, zdokonalená verze diety – například konsolidační fáze je rozdělena na 2 části).

Dukanova dieta

Dukanova dieta - kniha recenze

Cena: 234 Kč
Balení: vázaná
Popis: 295 stran, autor předkládá zajímavé tipy, recepty a jídelníčky, v nichž nezapomíná ani na chuťové buňky

Koupit v obchodě

Dukanova dieta v 350 receptech

Dukanova dieta ve 350 receptech - kniha recenze

Cena: 270 Kč
Balení: vázaná
Popis: 296 stran, princip diety + 350 receptů (jednoduché na přípravu, šťavnaté a lehké)

Koupit v obchodě

Dukanova dieta 2014 nové recepty i pro vegetariány

Dukanova dieta 2014 - kniha nové recepty

Cena: 270 Kč
Balení: vázaná
Popis: 253 stran, zdokonalená verze + nové recepty i pro vegetariány

Koupit v obchodě

Zkušenosti s Dukanovou dietou

S Dukanovou dietou mám, jak se říká, zkušenosti hned z první ruky. Moje velmi dobrá známá, kolegyně, rodinná přítelkyně se této diety chytila a drží se jí dosud.  Zhubla. Tolik k výsledku.  Ale ne, teď vážně. Za 15 dní zhubla celkově 5 kg. Hodně? Málo? Já si myslím, že tak akorát. Podle jejích slov jsou nejkritičtější první dny, ale když se už může v druhé fázi přidávat zelenina tak je to už v pohodě. Chléb si ani nevšimla, že nejí, vůbec jí nechyběl. Vitamíny a minerály brala přitom formou výživových doplňků (komplexně). Nyní to bere jako doživotní dietu, už ji v podstatě ukončila a stále drží 1 den v týdnu přísný bílkovinný den. A na otruby si také zvykla, má spoustu receptů na koláčky, chléb a podobně, které podsouvá i té mojí… 🙂

Zkušenosti ostatních (diskuse + fórum)

Co se týče internetu, tak tam můžete najít opravdu kvantum příspěvků v různých diskusích a fórech nejen o hubnutí. Několik hodnotných komentářů jsem pro vás vybral:

Dukanova dieta zkušenosti

za 10 dní tři kila dole…

Dukanova dieta zkušenosti uživatelek

Pokud si chcete sami projít nějaké diskuse na téma Dukanova dieta tak ať se líbí, tady jsou: emimino, omlazeni, modrykonik

Celkové zhodnocení

Co k této dietě říci závěrem.  Určitě je to způsob, kterým se dá zhubnout.  Nezapomínejte však na jednu důležitou věc: základem je (jako při každé dietě) pevná vůle a vytrvalost. Pokud jste dosud při žádné dietě nevydržely až do konce, k úbytku hmotnosti se jen tak lehce nedopracujete ani pomocí přerušovaní diety od Dukana. Buď ji absolvujete celou, nebo se o ni raději ani nepokoušejte. Tolik můj názor. Věřím, že jakkoli se nakonec rozhodnete, nakonec se dopracujete k dobrému pocitu ze zdravějšího životního stylu.

Recepty na závěr

Těch receptů, které můžete při  Dukan dietě použít, je opravdu nekonečné množství (maso na xy způsobů, sladkosti, chléb, puding, palačinky…), pár z nich pro inspiraci přikládám:

Hovězí maso na paprice (2. a 3. fáze)

 • Co potřebujeme: 2 červené papriky, 1 zelená paprika, 400 g hovězího masa, 1 lžičku sójové omáčky, trochu provensálského koření, sůl, pepř
 • Jak na to: Očistíme a nakrájíme papriku na tenké proužky. Maso nakrájíme na kostky. Na pánvi opečeme 10 minut maso se šalotkou. Přidáme papriky a dusíme dalších 10 minut. 2 minuty před koncem vaření dolijeme sójovou omáčku. Posolíme, opepříme a posypeme provensálským kořením.

Pizza “Dukan” (1., 2. a 3. fáze)

 • Co potřebujeme: 3 lžíce ovesných otrub, 1 vejce, 2 lžíce nízkotučného jogurtu 0%, 2 lžíce rajčatového pyré, špetka soli
 • Jak na to: Všechny suroviny smícháme a rozetřeme na plech vyložený mastným papírem. Pečeme 10 minut při teplotě 200 °C. Upečené těsto vyjmeme z trouby a potřeme rajčatovým pyré. Okořeníme pizza kořením, posypeme nakrájenou cibulkou a utřeným česnekem. Na vrch pizzy položíme plátky šunky, vajíčko a nízkotučný sýr a dáme dopéct ještě asi 15 minut. Ve 2. a 3. fázi (bílkovinné-zeleninové dny) můžeme přidat zeleninu či houby

Použité zdroje:

Hodnocení autora
 • oblíbenost metody
 • výsledky

Pouze několik úvodních vět

Dukanova dieta - známá a populární dieta, která je založena na principu konzumace 2 typů potravy - živočišných bílkovin + zeleniny.

4.3

Dukanova dieta 2014 - kniha nové recepty

Dukanova dieta - kniha recenze? Dukanova dieta jednoduše a pohodlně – všechny recepty a podrobnosti najdete v jedné jediné knize, kterou koupíte iv mém oblíbeném ✅ e-shopu ProZdraví.

? Hledáte spíš prášky na hubnutí?

Garsin recenze✅ Garsin ve formě kapslí na kontrolu hmotnosti

 • obsahuje extrakt z Garcinie, Kyselinu linolovou, L-karnitin, zelenou kávu, Acai berry, Zelený čaj, Citrus aurantium a vitamín C, to znamená 100% přírodní složení z nejkvalitnějších surovin s certifikovaným původem
 • výrobcem je česká firma ADVANCE Nutraceutics
 • cena za 60 kapslí je stále akceptovatelných 349 Kč
 • přípravek je určen všem ženám i mužům, kteří chtějí zlepšit metabolismus, trávení a vylučování látek ve svém těle
 • přečtěte si podrobnou recenzi i se zkušenostmi s jeho užíváním

💡 TIP: Podívejte se také na naše velké srovnání nejznámějších prášků na hubnutí, do pozornosti dávám také populární ketodiétu Ketomix a skvělý mix superpotravin na detoxikaci a podporu hubnutí Blendea Supergreens.


Jak se vám líbil tenhle článek?
Autor článku
Profilový obrázek

Redaktor magazínu BioPoradce.cz. Zajímá mě zdravá životospráva, zdravé potraviny a výrobky a předcházení onemocněním. Nedám dopustit na přírodní způsoby posilování imunity, vitality a energie.

Komentáře
Zatím se zde nenachází žádný komentář.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..