Bachovy esence (kapky) – jaké jsou zkušenosti s alternativní metodou léčby úzkostných a depresivních stavů, stresu, hněvu a jiných negativních emocí

Mgr. Hana Neuschlová - farmaceut Téma 18. března 2021 2 Kapky, Spreje

Bachovy kapky (jinak nazývané také Bachovy květinové esence) jsou vyrobeny z divokých květin a jsou bezpečnou a přírodní metodou léčení. Jsou vhodné pro celou rodinu (včetně domácích mazlíčků). Tato metoda byla objevena Dr. Bachem v letech 1920 – 1930 v Anglii.

Použití Bachova esencí pomáhá při zvládání stresu, úzkosti, deprese, hněvu, strachu, viny, starostí a mnoha dalších nepřirozených pocitů. Kapky nám mohou pomoci zlepšit náš emocionální a duševní stav, čímž dosáhneme harmonizaci těla a mysli.

Bachovy esence – navigace v článku

 

Bachovy esence - neboli Bachovy kapky

Co jsou to Bachovy kapky

Bachovy kapky jsou roztoky skládající se z vody a alkoholu (nejčastěji brandy) v poměru 1:1. V tomto roztoku se nachází jen velmi malé množství materiálu, pocházejícího z květů. Postup získávání alternativních léčiv z květů byl vyvinut anglickým homeopatem Edwardem Bachem v třicátých letech minulého století.

Esence Bachova kapek nemají žádnou charakteristickou vůni ani chuť rostliny (kvůli vysokému stupni ředění). Často jsou označovány jako homeopatické, právě kvůli jejich vysokému ředění ve vodě. Přesto se nezařadí mezi homeopatika, protože se neřídí ostatními homeopatickými principy, jako například princip – “Podobné léčí podobné”.

Dr. Edward Bach zjistil, že květiny volně rostoucí v přírodě mají schopnost pozitivně ovlivnit naše emoce. Energie z různých květin dokážou odstranit naše emocionální utrpení a bolest.

Dohromady známe až 38 přírodních léků, které se označují jako Bachovy kapky, přičemž každý druh je zaměřen na určitý charakterový nebo emocionální stav.

Jejich účinnost byla zkoumána  iv jedné klinické studii, které se zúčastnilo až 384 subjektů (z nich 41 trpělo bolestí). Po ukončení léčby 46% udávalo, že léčba snížila jejich bolest. U zbývajících byla souvislost s bolestí neznámá. Asi 88% všech subjektů zaznamenalo zlepšení svého emočního profilu (zdroj – anglicky).

? Filozofie, která stojí za vznikem Bachových esencí

Bachovy esence

Dr. Bach věřil, že onemocnění je jen výsledek konfliktu mezi myslí a tělem (konkrétně mezi názory a činy osob a skutečným významem jejich duše). Tato vnitřní válka vede podle Bacha k negativním náladám a ke “blokování toku energie”. Předpokládá se, že když energie v těle neproudí dostatečně, způsobí to nedostatek “harmonie”. To následně vede k fyzickým chorobám.

Bach vytvořil své kapky intuitivně, na základě jeho vlastních předpokladů. Ty byly založeny na pozorováních svých psychických nálad v souvislosti s rostlinami. Když Bach cítil negativní emoce, dotýkal se různých rostlin. Pokud mu některá dokázala pozitivně změnit emoce, připsal této rostlině sílu uzdravit konkrétní emocionální problém. Následně si vyvodil, že časné ranní sluneční světlo prochází kapkami rosy na okvětní lístky, a tím přenáší léčivou sílu květu i na vodu. Takže začal sbírat kapky rosy z rostlin a uchovával ji ve stejném množství brandy. Později zjistil, že množství rosy, kterou je možné sesbírat, nebude dostatečné. Proto začal rozpouštět květiny v pramenité vodě kterou nechal projít sluneční paprsky. Výsledek tohoto procesu nazval Bach “mateřská tinktura”, která se pak dále ředila před prodejem nebo použitím. Bach byl s touto metodou spokojen z důvodu její jednoduchosti a také proto, že zahrnuje kombinaci čtyř elementů (živlů):

 • zem, která vyživuje rostlinu
 • vzduch, který ji krmí
 • slunce (reprezentující oheň), které jí dodává svou sílu
 • voda, která shromažďuje sílu rostliny a je obohacována její magnetickým léčením

Jak si vybrat správné Bachovy kapky (+ jejich účinky)

Dr. Bach izoloval a klasifikoval 38 květů, ze kterých následně vytěžil 38 esencí. S nimi se podařilo léčit onemocnění pacientů při zohlednění jejich individuálních emočních stavů. Dr. Bach zjistil, že některé květinové esence vedly k samovyléčení, protože očistili pacienta od negativních elementů, které nepříznivě ovlivňovaly jejich zdraví.

Každý z 38 léků je zaměřen na určitý emocionální stav. Abyste si vybrali ten správný přípravek, musíte nejprve popřemýšlet o tom, jaký jste typ osoby a jak se momentálně cítíte.

Zkuste si přečíst následující tabulku a na jejím základě si můžete vybrat přípravek, který by mohl být pro vás ten pravý:

Název rostlinyPro koho je vhodná
Agrimonyukrývání pravých pocitů za humor a šťastnou tvář
Aspen strach z neznámých věcí
Beech nedostatek tolerance
Centaury neschopnost říci "ne"
Cerato nedostatek důvěry ve vlastní rozhodnutí
Cherry Plumstrach z nadměrného přemýšlení nebo ze ztráty rozumu
Chestnut Budnepoučení se z vlastních chyb
Chicory sobecká, majetnická láska
Clematis neustále snění o budoucnosti bez užívání si přítomnosti
Crab Applepročišťující prostředek, vhodný při pocitu nenávisti sebe sama
Elmpřílišná odpovědnost za všechny a všechno
Gentian nedostatek důvěry po neúspěchu
Gorse beznaděj a zoufalství
Heather povýšenost a pokládání sebe samého na první místo
Hollynenávist, závist a žárlivost
Honeysuckle neustálé žití v minulosti
Hornbeam únava už jen při myšlence něco udělat
Impatiensnetrpělivost
Larch nedostatek důvěry
Mimulus strach ze známých věcí
Mustard hluboká melancholie bez jakéhokoliv důvodu
Oakworkoholik, který stále překračuje bod vyčerpání
Olivevyčerpanost po mentální nebo fyzické námaze
Pinevina
Red Chestnutnadměrný obavy o blaho své blízké
Rock Rosestrach až hrůza
Rock Watersebezapírání, rigidita a sebepoškozování
Scleranthus neschopnost vybrat si mezi alternativami
Star of Bethlehem šok
Sweet Chestnutextrémní duševní úzkost, když už bylo vše vyzkoušené a zdá se, že není žádné světlo na konci tunelu
Vervain přílišné nadšení se pro všechno, entuziasmus
Vinedominance a neschopnost přizpůsobit se
Walnut nadměrné chránění se před změnami a neočekávanými vlivy
Water Violetsoběstačnost vedoucí až k izolaci
White Chestnutnechtěné myšlenky a hádky sám se sebou
Wild Oatnejistota nad svým životním směrem
Wild Rosebloudění, rezignace, apatie
Willow sebelítost a odpor

? TIP č.1: Všechny tyto Bachovy esence jsou dostupné v eshopu Biooo.cz. Jednotlivé esence dle vašeho problému naleznete v eshopu i abecedně (uvedené v tabulce výše).

TIP č.2: Na oblíbený produkt

Nejznámějším produktem je Rescue Remedy (Krizová esence) – představuje první pomoc při traumatizujících situacích každodenního života (návštěva zubaře, pohovor, zkouška, vystoupení…). Pomáhá zmírňovat následky náhlých krizí, šoků a nervových záchvatů.

Obsahuje kombinaci stejného množství rostlinných složek: skalní růže (Rock Rose), netýkavka (Impatiens), plamínek (Clematis), vánoční růže (Star of Bethlehem) a třešňová švestka (Cherry Plum). Rescue Remedy je chráněnou značkou. Jiné společnosti vyrábějí stejný výrobek pod jinými názvy, například Five Flower Remedy. Rescue Cream (Záchranný krém) obsahuje stejné esence jako Rescue Remedy v krémové formě, s přídavkem Crab Apple.

Bachovy kapky pro domácí zvířata

Naše domácí zvířata mají také emoce. Cítí strach, hněv, žárlivost, depresi, štěstí a radost, stejně jako my. Bachovy kapky jsou velmi užitečné pro naše domácí zvířata při překonávání těžkých období. Kapky jsou schopny pomoci našim zvířatům, když prožívají negativní emoce, stejně jako pomáhají nám. Bachovy kapky se úspěšně používají:

 • při utišování hyperaktivních psů či vystrašených koček
 • usnadňují výlety k veterináři
 • usnadňují stěhování se
 • snižují strach z bouří a ohňostrojů
 • jsou vhodné když přibude nový člen do rodiny (v podobě malého štěňátka nebo koťata)
 • a mnoho jiných zvířecích emocí

Bohužel, našeho mazlíčka se nemůžeme zeptat, proč se chová depresivně. Víme však říci, zda mu chybí zvířecí kamarád, nebo je při setkání s novými lidmi až příliš natěšený (popřípadě žárlivý). Podle toho víme vybrat správné esence i pro naše zvířata. Dokonce byly vyvinuty speciálně Bachovy kapky pro psy (například na snížení agresivity psů, štěkání, či žárlivosti).

Jak fungují Bachovy esence?

Bachovy kapky jsou bezpečnou a přírodní metodou léčby. Jemným způsobem obnovují rovnováhu mezi myslí a tělem tím, že odstraňují negativní emoce jakými jsou strach, starosti, nenávist a nerozhodnost, které výrazně narušují rovnováhu našeho organismu jako celku. Bachovy kapky umožňují, aby se do organismu prinavrátili klid a štěstí (pozitivní emoce), a tak se tělo může svobodně uzdravit.

Esence si zachovávají energický nebo vibrační charakter květu, z něhož jsou vyrobeny. Tato energie může být následně přenesena na uživatele esence. Kapky jsou některými označovány jako vibrační léky, což znamená, že pracují tak, že přenášejí vibrační energii prostřednictvím paměti vody.

Energie v lécích je pevná, což je možná důvod, proč jsou Bachovy esence mnohem stabilnější než homeopatické léky a proč je můžeme přidávat i do čaje, kávy, jídla atd.

Bachovy kapky se vyrábějí 100% přírodním způsobem z pramenité vody a divokých květin vyluhovaných v této vodě. Jsou připravovány jednou ze dvou metod – metodou vystavení slunci nebo vařením. Jsou vyráběny výhradně v Anglii. Obsahují 27% hroznové brandy jako konzervační látky. V případě verze bez alkoholu jsou jakosti květů zachovány ve slunečnicovém glycerinu.

Mohou Bachovy esence užívat děti a těhotné ženy?

Bachovy esence a těhotenství

Bachovy kapky mohou být mimořádně prospěšné během těhotenství. Tehdy nastávající matka prochází širokou škálou emocí. Kapky obnovují klidnou mysl, kdy matka cítí strach, je unavená, netrpělivá nebo prožívá nějakou jinou emoci běžnou v těhotenství. Před porodem jsou nejužitečnější Rescue Remedy a Walnut. Všechny léky, které se užívají během těhotenství, by měly užívat pod lékařským dohledem.

Děti velmi dobře reagují na Bachovy kapky. Ty jsou užitečné pro všechny dětské emoce, jako jsou: plachost, záchvaty pláče, strach, noční můry a nízké sebevědomí. Esence pomáhají dětem najít vnitřní rovnováhu.

Jaké je užívání a dávkování

 • Léčiva jsou obvykle užívány orálně.
 • Každá esence se používá samostatně nebo v kombinaci s jinou esencí, protože každá květina poskytuje specifické benefity.
 • Bachovy kapky lze použít jako doplněk při léčbě bylinkami, homeopatiky, ale i léky.
 • Jsou vhodné pro všechny, včetně dětí, těhotných žen, starších lidí a domácích mazlíčků.

Užívání a dávkování Krizové esence (Rescue Remedy)

 • V krizových situacích: Užívejte 4 kapky v 5 – 10 minutových intervalech až do zřetelného zlepšení stavu. Kapky kapejte přímo pod jazyk.
 • Je možné je také nakapat do sklenice s vodou a popíjet po doušcích.
 • Podle potřeby je možné kapky užívat i několik dní, obvykle 4 x denně po 4 kapky.
 • Esence mohou být nakapala i na pokožku – na místo největší zátěže (na spánky, za uši, na krk a čelo).
 • Po namáhavém dni se mohou přidat do koupele v množství 10 – 15 kapek do plné vany.
 • Před zátěžovými situacemi (operace, zkoušky, porod a jiné) se mohou kapky užívat preventivně už 3 dny předem před danou událostí.

Upozornění: Užívání Bachových kapek nenahrazuje lékařské ošetření! Jejich použití nemá žádný vliv na jiné lékařské ošetření nebo užití léků. Přípravkem se nemůžete předávkovat, pokud jej užíváte v doporučených dávkách. Přesto je nutné zvážit obsah alkoholu v některých přípravcích. Pokud po užití léků nepociťujete žádný účinek ani po několika dnech, je možné, že jste si nevybrali správný lék.

 

Bachovy esenceVýroba vlastní kombinace Bachovy kapek (ušitá na míru):

 1. Přidejte po 2 kapky vámi vybraných Bachových esencí do láhve o objemu 30 ml.
 2. Do jedné láhve můžete nakombinovat současně 6 – 7 léků.
 3. Jako konzervant můžete přidat 1 čajovou lžičku brandy, jablečného octa nebo rostlinného glycerinu (volitelný krok).
 4. Potom naplňte láhev až povrch vodou. Z této směsi užívejte 4 kapky 4x denně, dokud se nebudete cítit lépe.
[/su_note]

Mé zkušenosti a doporučení

Mohu zhodnotit, že přípravek Bachovy esence je velmi zajímavým a všestranným pomocníkem z řady alternativní medicíny. Je to přírodní lék, který navíc není návykový. Pokud máte problémy s ovládáním vašich emocí nebo negativních myšlenek, určitě se vyplatí je vyzkoušet.

Já zatím nemám osobní zkušenosti s užíváním, ale pokusím se vám interpretovat zkušenosti mé dobré kamarádky, která mi je už vícekrát doporučovala: Marie má již dlouholeté zkušenosti s jejich užíváním a dává si je hlavně před zkouškami. Odkdy ji znám je trémistka a nerada vystupuje před lidmi, proto je užívá i před prezentacemi ve škole. Říká, že mají v těchto krizových situacích velmi rychlý nástup účinku (užívá Rescue Remedy).

Na závěr bych se s vámi ráda rozloučila citací přímo od Dr. Bacha:

Vyléčte svou mysl a vaše tělo se uzdraví.

Zdroje:

⭐️ Doporučené přípravky typu Bachovy kapky (+ cena)

Existuje mnoho esencí, které jsou určeny na různé problémy a mají i rozdílné ceny. Rozhodla jsem se vám přiblížit nejoblíbenější možnosti. V přehledné tabulce s jednotlivými přípravky najdete i jednoduché srovnání, abyste věděli o jaký produkt se jedná, jeho pozitiva, kde si ho koupit výhodně a za jakou cenu.  Doporučuji vám eshop s nejlepšími cenami. 

Jak se vám líbil tenhle článek?
Autor článku
Mgr. Hana Neuschlová - farmaceut

Odmalička ráda cvičím a později jsem se začala zajímat i o zdravou stravu a zdraví celkově. Můj zájem vyvrcholil v touhu studovat zdraví a nemoc a zjistit, jak tím mohu pomoci ostatním lidem. Vystudovala jsem Farmaceutickou fakultu na Univerzitě Komenského v Bratislavě. Rada bych své nabyté poznatky chtěla šířit i mezi ostatní lidi. Mou zálibou je vaření a vymýšlení zdravých variant jídel. Postupně se o ně s vámi ráda podělím :)

Komentáře

Dobrý večer, nevím, zda někdo odpověděl paní Markétě?
Ano, i děti mohou používat kapky, protože dvě kapičky v lahvičce s nápojem vůbec neucítí… Krizovku, neboli krizovou esenci můžete koupit i jako perličky (kupičky sacharózy), které pak rozpustíte ve vodě a alkohol neobsahují. To pro případ, že je potřebujete podávat opravdu po cca 10 min. (https://www.energierostlin.cz/produkt/bachovy-esence-original-smes-dr-bacha-krizova-esence-v-perlach-10gr/)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..