Vitamin B17 – zázračný lék na rakovinu nebo toxická látka?

Georgina Babinová Téma 26. února 2020 1 Doplňky stravy, Kapsle, Oleje a krémy, Plody, Tablety, Tobolky, Vitamíny

Vitamín B17 (laetril nebo nitrilosid) je jedním z nejkontroverznějších vitamínů. Označení nitrilosid se vztahuje na velkou skupinu ve vodě rozpustných, v podstatě netoxických nasládlých sloučenin, které se nacházejí ve více než 800 rostlinách, z nichž většina je jedlá.

Nejběžnějším nitrilosidem je amygdalin, který je toxickou sloučeninou, takže se ani neřadí mezi vitamíny. Působením žaludeční kyseliny se totiž z amygdalinu uvolňuje kyanogénní látka. Co je tedy B17? Vitamin nebo ne? Jaké jsou jeho účinky? Opravdu léčí rakovinu? Čtěte dál.

Co je to B17?

Sloučenině nazývané “vitamínem” se připisují protirakovinné resp. léčebné účinky, i když dosud nebyly poskytnuty žádné vědecké důkazy. Amygdalin, který obsahují jádra meruněk, mandlí a jiných peckovin a jeho polosyntetický derivát laetril, jsou takzvanými kyanogénními glykosidy.

Pro laetril je charakteristické, že působením enzymů beta-glukosidázy se rozkládá na molekuly cukru, benzaldehydu a kyanovodíku. Kyanid vodíku, protagonista množství detektivek, je jedním z nejznámějších jedů. Amygdalin je také nazvaný jako vitamín B17, ale mnoho odpůrců s jeho zařazením k vitaminům nesouhlasí.

Příběh “vitamínu” B17

Amygdalin byl původně izolován ve Francii v roce 1830. V roce 1892 se ho v Německu pokusili používat jako antineoplastický lék, ale byl odmítnut, protože byl považován za neúčinný a toxický.

V roce 1920 s ním začal experimentovat Ernest Krebs za účelem ochucení whisky. V roce 1952 nazval jeho syn Dr.Ernest Krebs jeho očištěnou formu laetrile a léčil ním pacientů s rakovinou. Mezitím věda zkoumala účinky samotného laetrilu, i jeho kombinaci s jinými látkami, na více než 20 modelech zvířecích a lidských nádorů, ale nebylo prokázáno, že by byl účinný při jakémkoliv nádoru.

Vitamin B17 amygdalin - chemický vzorec

Vitamin B17 (Amygdalin) – chemický vzorec

Jaký by měl být princip účinku?

Vitamin B17 se ve skutečnosti skládá ze dvou molekul glukózy, jedné molekuly kyanidu a jedné molekuly benzaldehydu. Molekuly kyanidu a benzaldehydu působí běžně jako velmi prudké jedy, ale v této synergii jsou neškodné. Rakovinné buňky využívají glukózu jako primární zdroj energie. Obsahují enzym betaglukosidázu, který uvolní z amygdalinu glukózu a zároveň i molekuly kyanidu a benzaldehydu. Ty rakovinovou buňku usmrtí. Zdravé buňky enzym betaglukosidázu neobsahují (případně jen velmi malé množství), ale naopak obsahují enzym rhodenázu, který promění vitamín na neškodnou látku.

Rakovina je metabolické onemocnění, zapříčiněné nedostatkem jedné nebo více nutričních látek. Proto také funguje intravenózní léčba vitamínem C, která selektivně ničí pouze rakovinné buňky a zdravé nechá. Doktor Krebs ve své terapii Laetrile (B17) používá například i vitamín B15 tj. kyselinu pangamovou.

Klinické studie a B17

Po objevu laetrilu a pod tlakem zastánců jeho příznivého působení v léčení rakoviny proběhly v USA dvě oficiálně klinické studie: V roce 1980 zorganizoval Národní ústav pro výzkum rakoviny (NCI) klinické testy ve čtyřech velkých lékařských centrech. Druhá velká studie proběhla na slavné klinice Mayo, kde skupina lékařů podávala laetril v kombinaci s vitamíny a enzymy celkem 1 78 pacientům s rakovinou. Bohužel obě tyto studie dospěli k závěru, že laetril nezpůsobil ústup rakoviny, neprodloužil dobu přežití pacientů, nezlepšil jejich příznaky a ani nepomohl pacientům zvýšit hmotnost. (čtete víc)

Kde se nachází vitamin B17?

Vitamín B17 najdeme v následujících potravinách:

 • pecky plodů – v první řadě meruněk, ale i jablek, broskví, švestek třešní a hrušek
 • potočnice lékařská
 • špenát
 • bambusové výhonky
 • výhonky vojtěšky
 • výhonky čočky
 • mandle, ořechy
 • výhonky fazolí mungo
 • arašídy
 • cizrna beraní
 • lněné semínka
 • lesní plody – ostružiny, brusinky, jahody, maliny
Přirozené zdroje vitaminu B17 v potravinách

Přirozené zdroje vitamínu B17 v potravinách

Je teda vitamín B17 účinný v boji s rakovinou?

Přiznám se, nevím. Tuto otázku řeší i nejedno fórum na internetu, ale jednoznačná odpověď zatím neexistuje. Když se ponoříte do dostupných informací o tomto vitaminu – nevitamínu chvíli máte nutkání věřit a pak zas ne. Tábor oponentů argumentuje velmi logicky fakty, které vás přesvědčí, ale… Co když přeceVždyť z něčeho tyto “fámy” museli vzniknout. V každém případě, pokud se někdo dostane do situace, že musí s touto zákeřnou nemocí bojovat, stojí za to vyzkoušet vše, nehledě na rozumné argumenty, ani fakta.

Nejčastější otázky a odpovědi

❓ Jaké je doporučené dávkování vitamínu B17?

Jednorázová konzumace doporučené preventivní dávky meruňkových jader na den je zhruba 12 (vhodná konzumace v 3 – 4 dávkách), může však způsobit nevolnost a mírné zmodrání následkem uvolněného kyanidu. Smrtelné následky by mohly nastoupit při nesrovnatelně vyšších množstvích. Samozřejmě, k takové situaci může dojít, pokud konzument nedbá na správné rady a dávkování. (zdroj)

❓ Existují i ​​injekce vitamínu B17?

Ano, tento vitamín se aplikuje i injekčně, do žíly.

❓ Existují nějaké důkazy o účinnosti amygdalinu proti rakovině?

Existují tzv. case studies, publikované v klinických časopisech, popisující evidentní přínos amygdalinu. Dokonce američtí pacienti, kteří byli léčeni na nádorová onemocnění v Mexiku podali žalobu na nejvyšší soud USA vůči FDA a její zákazu používání amygdalinu jako neúčinné, klamavé a život ohrožující látce a tento spor vyhráli. (zdroj)

⭐ Doporučené přípravky vitamínu B17 + cena

Vitamín B17 můžete koupit v různých formách. Mohou to být tobolky, tablety, oleje a jeho přirozený zdroj – meruňkové jadérka. Pro orientaci vám níže v přehledné tabulce představím několik produktů, obsahujících tento vitamín i s cenami.

Ať se líbí:

Použité zdroje:

 • fchpt.stuba.sk – Zázračný vitamín B17? Co říká odborník
 • osel.cz – Náruživý uživatel vitamínu B17 zamotal hlavu lékařům

Jak se vám líbil tenhle článek?
Autor článku
Profilový obrázek

Redaktorka magazínu BioPoradce.cz. Rada cestuji, mám ráda lidi a život. A právě ten bychom si neměli nechat znepříjemňovat různými pocity diskomfortu, které při trochu větší pozornosti, malé změně životního stylu a pomocí správných doplňků výživy víme zdolat i sami. A budou se vám v tom snažit pomoci i moje články.

Komentáře
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..