Pokud pociťujete únavu, jste pod stresem, případně chcete zvýšit výkonnost organismu, je pro vás ideální maca. Že vám tento název nic neříká? Nuže, ani já jsem tuto rostlinu neznal, až do té doby, než jsem o ni náhodou „zakopl“ na internetu. Pojmenování „maca“ je pouze hovorové, oficiálně jde o bylinu zvanou Lepidium, přičemž nejčastěji se myslí Lepidium peruvianum nebo Lepidium meyenii, používají se oba názvy. Kořen této rostliny v sobě skrývá „životní energii“ a právě ta je důležitá pro každý organismus.
Co je maca a odkud je
Jak jsem již zmínil, vědecký název rostliny je Lepidium peruvianum, případně Lepidium meyenii. Tato rostlina pochází z jižní Ameriky, konkrétně z And a roste zejména na území Peru a Bolívie. Říká se jí někdy i tzv. peruánská viagra a to zejména pro její příznivé účinky na potenci. Mě však samozřejmě z hlediska imunity zajímal zejména její dopad na zdraví, v čem mě bylina opravdu nezklamala.
Zajímavostí je, že poprvé se o ní dozvěděla Evropa až v roce 1843, kdy byla rostlina detailně popsána německým botanikem Wilhelmem Walpersonom. Její historie však má více než 3 tisíce let a původní obyvatelé, Inkové, ji považovali za posvátnou. Rostlina z této hornaté země byla dokonce používaná i před důležitými bitvami na povzbuzení válečníků.
Mé zkušenosti s Macou dříve trvají už přes rok a účelem této recenze je pomoci vám získat dostatek informací, abyste mohli rozhodnout, zda je vhodná i pro vás. Mně maca například významně zlepšila kvalitu života a cítím se jako nabitý energií. Koneckonců, nejsem sám, protože tato rostlina pocházející z nadmořské výšky 4500 m.n.m. okouzlila doslova celý svět.
Pro zajímavost uvádím v této tabulce průměrné výživové hodnoty 10g sušeného kořene maca. Údaje hovoří zřejmě samy za sebe, energie a vitalita z macy doslova srší:
Parametr: | Hodnota: |
---|---|
Energetická hodnota | 136,1 kJ |
Kalorie | 32,5 kcal |
Bílkoviny | od 1 do 1,4 g |
Sacharidy | od 6 do 7,5 g |
Tuky | od 0,2 do 0,22 g |
Vláknina | od 0,33 do 0,35 g |
Kdo chce, může zkusit rostlinu koupit a pěstovat. Jde o dvouletou bylinu, která je vhodná do interiéru, i když během teplých měsíců může být i venku. První rok roste, druhý rok kvete a v případě domácího pěstování můžete využít zejména její listy, ať již v čerstvém nebo sušeném stavu. Myslím si dokonce, že si z těchto listů můžete udělat i koření a přidávat ho do jídla!
AŽ 13 DRUHŮ MACY: Dohromady bylo zatím zjištěných až 13 různých druhů macy, které se ale označují vždy její jednotným názvem lepidla meyenii nebo Lepidium peruvianum. Tyto druhy se odlišují zejména barvou oddenku, přičemž nejvíce využíván je druh se žlutým oddenkem. Svými účinky na plodnost jsou však známější červená a černá maca.
Co všechno maca obsahuje a jaké je její složení
Rostlina je velmi bohatá na ✅ bílkoviny, ✅ vlákninu, ale i ✅ minerální látky a ✅ vitamíny. Samozřejmě, pokud si koupíte macu jako výživový doplněk, může obsahovat i některé přísady, které mohou změnit její běžné složení. V zásadě je ale rostlina „přeplněná“ prospěšnými látkami pro náš organismus, což dokumentuje i fakt, že se hojně využívá ve farmaceutickém průmyslu.
Toto jsou nejdůležitější látky, které maca obsahuje:
Vitamíny: Začal bych vitamíny, protože mnoho lidí jejich podceňuje a myslí si, že jsou běžné a v každé potravě. Ne, není to tak a byli byste překvapeni, jak málo jejich konzumujete v běžném jídle. Maca obsahuje z vitaminů zejména vitamíny B, C a E. Rostlina je zejména skvělým zdrojem vitamínu C, protože pokryje denní dávku pro běžného člověka, ale také niacinu, riboflavinu a vitamínu B6. Obsahuje i menší množství vitamínu B12.
Minerály: Maca obsahuje poměrně hodně minerálů, například jód, hořčík, sodík, zinek, vápník, železo, měď či draslík. Jelikož minerály jsou anorganické látky, v našem těle se nacházejí v minimálních množstvích a organismus si je neumí ani vyrobit. Musíme je tak přijímat z externího prostředí a právě výše uvedené minerály nacházející se v mace jsou jedny z nejdůležitějších, které potřebujeme.
Aromatické oleje a izotiocyanáty: Celkově se v rostlině nachází až 53 různých druhů aromatických olejů, ale rozhodně největší zastoupení má fenylacetonitril, kterého je ze všech druhů více než 85 procent. Aromatické izotiocyanáty jsou zas sloučeniny, které lze nalézt zejména v košťálové zelenině, jako je například brokolice, květák či zelí. Jak často takovou zeleninu jíte?
Aminokyseliny a mastné kyseliny: Součástí macy jsou také aminokyseliny a některé druhy mastných kyselin, například kyselina laurová, kyselina linoleová nebo kyselina palmitinová. Stejně jako minerály, ani mastné kyseliny si nevíte vyrobit v těle a proto je potřebujete dodávat v potravě.
Ostatní látky: Maca obsahuje například i nasycené a nenasycené tuky, vlákninu, uhlohydráty a samozřejmě bílkoviny. Zajímavé je, že přirozeně obsahuje až desetinu vody, což znamená, že proces dehydratace například na prášek musí být opravdu kvalitní. Kromě toho obsahuje rostlina i steroly, saponiny, alkaloidy a taniny, které mají většinou povzbuzující účinek na organismus.
Maca peruánská a její účinky
Možná většina z vás už četla o mace v souvislosti s podporou plodnosti a potence. Ano, tento účinek je zřejmě nejznámější a rostlina tomu vděčí zejména tomu, že je pravidelně součástí různých tabletek na podporu erekce a potence. Podívejte se například na její recenzi právě v souvislosti s podporou plodnosti, myslím, že se dozvíte opravdu zajímavé věci. Její pozitivní vliv na naše tělo je však mnohem širší.
Maca je důležitá pro zlepšení zdraví zejména kvůli její složení. Toto jsou oblasti, kde je její pozitivní vliv nejvíce patrný:
- Zvýšení energie: Asi to nejdůležitější, co jsem pocítil, bylo, že jsem se náhle cítil jakoby plný energie a plný života. Maca díky velmi vysoké energetické a výživné hodnotě působí na organismus doslova jako zásobárna energie. Tento její účinek je nejvíce viditelný, dokonce i tehdy, pokud trpíte chronickou únavou.
- Hormonální regulace: Tento pozitivní vliv na mace ocení zejména ženy a to buď trpící tzv. premenstruačním syndromem nebo během klimakteria. Maca dokáže regulovat hladinu hormonů i enzymů. Ovlivňuje totiž jejich produkci směrem k dosažení normálních hodnot. To znamená, že pokud máte nedostatek hormonů, zvýší se jejich produkce. Pokud jich je přebytek, tak se sníží.
- Zmírnění stresu, deprese a úzkosti: Přestože rostlina zvyšuje energii, je zajímavé, že s tím nejde ruku v ruce i zvýšení například nervozity nebo stresu. Právě naopak, maca pomáhá pozvednout emocionální náladu a navodit pozitivní stav mysli. Díky tomu působí velmi dobře u lidí s častými depresemi nebo úzkostí.
- Nervový systém: Několik experimentů potvrdilo, že černá odrůda macy má příznivý vliv na nervový systém. Pomáhá na paměť a na zlepšení přenosu nervových vzruchů v rámci centrální nervové soustavy. To se odráží například v lepší schopnosti se soustředit a učit nové věci. Zajímavé jsou také její neuroprotektivní účinky vůči zhoršování paměti vyvolané látkou skopolamin.
- Plodnost: Nemohu samozřejmě opomenout ani příznivý vliv na potenci. Maca patří mezi velmi účinné přírodní afrodisiaka, což jsou prostředky na podporu sexuálního vzrušení. Zajímavostí je, že v této oblasti se nejvíce využívá kořen rostliny, který je součástí většiny volně dostupných tabletek na erekci.
- Imunita: Podporu imunity samozřejmě nemohu vynechat. Maca obsahuje vitamíny působící preventivně vůči běžným onemocněních přenášeným mikroorganismy. Rovněž obsahuje bioaktivní sacharidy podporující imunitní systém jako celek.
Nejčastější otázky a odpovědi na ně
Podíval jsem si internetové diskuse a fóra a byl jsem překvapen, jaké informace jsem našel. Například v případě těhotenství jsem dokonce narazil na protichůdné doporučení, co mě mírně zaskočilo. Většinou lidé naopak neřešili vedlejší účinky, protože jako kdyby si byli jisti, že žádné nehrozí. Zde jsou 4 nejčastější otázky, které by vás mohly zajímat a na které jsem hledal odpovědi:
❓ Použití v těhotenství. Ano či ne?
Jak jsem již zmínil, tak v případě těhotenství jsou na internetu informace i takové, které doporučují macu, ale i takové, které hovoří o tom, že se během těhotenství nesmí užívat. Můj názor je, že před těhotenstvím je možné macu užívat, dokonce je to přímo nutné vzhledem k jejímu podpůrným účinkem ohledně plodnosti, ale během těhotenství se to nedoporučuje. Stejně je to i s obdobím kojení. Samozřejmě, přesnou odpověď dá nejlépe vždy ošetřující lékař – gynekolog.
❓ Má užívání macy vedlejší účinky nebo kontraindikace?
U mě žádné nenastaly, ale zjistil jsem, že některé přece jen jsou. Při užívání vyšší dávky je to zejména roztržitost, problémy se spánkem, zhoršení akné, pálení žáhy, někdy se mohou objevit i žaludeční problémy. Vyloučené je užívání macy u lidí, kteří mají rakovinu související s hormony nebo syndrom polycystických ovarií. Pozor i na užívání, pokud máte problémy se štítnou žlázou.
❓ Je možné i vnější použití?
Maca se sice užívá zejména vnitřně, ale je pravda, že je možné i venkovní použití, zejména pro její pozitivní účinky na pokožku. Jednak napomáhá lepšímu a rychlejšímu hojení ran a zároveň čistí pleť od akné a skvrn. Přiznám se však, že tyto účinky jsem nevyzkoušel a proto více informací o tomto způsobu jejího využití nevím napsat.
❓ Pomůže mi maca proti rakovině?
Jak jsem zmiňoval, při nádorech spojených s hormonální hladinou se nesmí maca užívat. Co se týče jiných nádorů, nezachytil jsem žádné pozitivní studie nebo publikované texty o tom, že by měla maca takto prospěšné účinky. Rozhodně si tedy nedovolím tvrdit, že by měla například preventivní účinky.
Pěstujte macu! Jasné, že naše podnebí je jiné než podnebí přirozeného výskytu rostliny. V interiérech se dá pěstovat ale i u nás. Důležité je, aby okolní teplota neklesla pod 6 stupňů Celsia. Také dejte pozor, aby byla půda pravidelně zalévaná a měla hlinito-písčité složení. Květináč by měl mít na jednu rostlinu průměr alespoň 15 cm a pokud chcete opravdu bio kvalitu, používejte pouze přírodní hnojiva!
Čaj, tablety nebo prášek?
Obecně, nejvíce populární formy této rostliny jsou čaj, prášek a tablety s jejím obsahem. Co se týče čaje, existuje velmi mnoho značek a výrobků, které deklarují, že jejich čaj obsahuje takový nebo onaký výtěžek, no já osobně jsem na základě vlastních zkušeností přišel na to, že existují mnohem efektivnější formy. Nezavrhl tedy čaj, ale pokud mohu, doporučil bych jinou alternativu.
Prášek i tablety bývají nejčastěji vyráběny ze sušených kořenů. Proto si nejraději koupím kvalitní prášek, nebo i tablety, kde se nedívám až tak na cenu. Na základě mých zkušeností a užívání mohu doporučit ověřený přípravek Maca značky Advance.
Kde ji koupit
Maca se stala opravdu populární a zřejmě byste těžko hledali lékárnu, kde by nějaký produkt s jejím výtažkem či extraktem ve formě výživového doplňku neprodávaly. Podobně existuje velké množství internetových obchodů zaměřených zejména na zdravou výživu, které mají v nabídce například speciální čaje pro ženy nebo jiné formy extra bio macy.
Zde bych nabádal k opatrnosti, protože v první řadě, měli byste se dívat na kvalitu a složení výrobku. Vím, že cena je obvykle to první, co každého upoutá, ale moje zkušenosti ukazují, že méně kvalitní produkty vyžadují například větší dávkování. Dívat třeba i na to, jaká je nejlepší dávka, přičemž se traduje, že obyvatelé Peru zkonzumují týdně průměrně 2,5 gramu kořene macy. I oni tedy dívají více na kvalitu než na kvantitu.
Jak na užívání a jaké je dávkování
Jak jsem zmiňoval, užívání lze většinou bez nějakých vedlejších účinků. Podobně jako u mnoha jiných zelených „potravinách“, i zde bych ale doporučoval nepřehánět to s nadměrným dávkováním. Vždy se držte toho, co napíše výrobce do příbalového letáku a dejte si pozor na kontraindikace, které jsem zmiňoval, zejména na těhotenství a některé druhy onemocnění.
Nejčastěji se prášek užívá v objemu jeden krát denně 1 čajová lžička prášku rozpuštěna v 2 až 3 dcl vody nebo ovocné šťávy, nejlépe ráno. Tabletky, nejčastěji jako gelové kapsle, se užívají obvykle v dávce 2x denně po 2 tabletky, ale znovu také závisí doporučeného dávkování výrobce.
Mé zkušenosti a doporučení
Na závěr mé recenze tedy chci shrnout všechny zkušenosti a doporučení do jednoho. Takže, první otázka: doporučuji macu? Odpověď: rozhodně ano. Pokud tomu nebrání nějaké onemocnění nebo zdravotní stav, měli by macu pravidelně užívat, i když určitě s mírnými přestávkami, aby toho nebylo příliš mnoho. A pozor, nevěřte v tomto doporučení mně, věřte tradici staré více než 3 tisíciletí.
✅ Druhá otázka, která souvisí s první: pomůže mi? Samozřejmě, jinak bych vám ji ani nedoporučoval 🙂 Mně maca pomohla zejména s vitalitou, zkrátka se při jejím užívání cítím plný energie a více odpočatý. Zaznamenal jsem i zlepšení potence, ale to není ten nejdůležitější důvod, pro který jsem ji vyzkoušel.
✅ Třetí otázka: kde najdu opravdu účinný produkt? Tak, jak na první dvě otázky, i zde chci odpovědět co nejvíce konkrétně a proto říkám, že určitě vyzkoušejte značku Advance nutraceutics. Neříkám, že je to jediná značka, která vyrábí kvalitní maca přípravek, ale já osobně mám dobré zkušenosti nejen s tímto jejím produktem – to nebude podle mě náhoda.
⭐ Doporučené přípravky s Macou (+ ceny)
Jelikož existuje více druhů přípravků, které macu obsahují (v různé formě i ceně) rozhodl jsem se přiblížit vám všechny tyto možnosti s důrazem na přehlednost a názornost. V tabulce s jednotlivými přípravky najdete i jednoduché srovnání, abyste věděli o jaký produkt se jedná, na co je určen, jeho pozitiva, kde si ho koupit výhodně a za jakou cenu (doporučené eshopy s nejlepšími cenami).
Hodnocení autora
- oblíbenost
- dostupnost přípravků s Macou
Pouze několik úvodních vět
Maca nebo jinak Řeřicha peruánská (Lepidium meyenii) - starověká bylina z Jižní Ameriky známá svými širokospektrými účinky na zdraví člověka (nejen na potenci a plodnost).
Článek je zařazený do kategorie: Oslabená imunita, Plodnost, Téma, Únava a stres
Mohlo by vás zajímat
- Zerex Omega 3 - až 1000 mg zdravých tuků v jedné kapsli, vyplatí se? (Podrobná recenze)
- Zerex Beta Glukan - nejúčinnější kvasničný betaglukan v jednoduchých kapslích (recenze)
- Zerex Astaxanthin - extra silný antioxidant z řasy v kapslích (recenze)
- Zerex L-tryptofan - tabletky s tryptofanem a vitaminem B6 na podporu psychiky, ale i imunity (recenze)
- Vifiteh sirup z lékořice - složení, dávkování (recenze)
- Konopný Elixír - bylinný sirup s obsahem konopí ve formě CBD (recenze)
- Bio Matchaga elixir - spojení dvou superpotravin z nejčistší přírody (recenze)
- Ruticelit - alternativní přípravek na hojení a regeneraci, ale i na snížení stresu a migrény
- MSM prášek - kloubní výživa, která navíc zjemňuje jizvy, zlepšuje imunitu a pomáhá při alergiích
- Indol3C - vše o výživovém doplňku s účinnou látkou indol-3-karbinol (recenze, zkušenosti + kde koupit)
e mi 50 let. Mám vysoký krevní tlak, vysoký cholestrol, slabé trávení (plyn, nadýmání). Také mám poruchu erekce od posledních 1–2 let. Od posledních 6 měsíců jsem kontroloval svou dietu (s nízkým obsahem soli, s vysokým obsahem bílkovin a vlákniny) a více cvičení a snížil svou tělesnou hmotnost z 83 na 73 kg. Zastavil jsem své pilulky na krevní tlak a nyní piji pouze Hlohovy Caj. Mé hladiny Cholestrolu se také zlepšily od posledních 6 měsíců, ale stále jsou vysoké.
Moje hladina štítné žlázy byla v roce 2017 vysoká, ale kontroloval jsem ji dietou a cvičením. Nyní jsou moje hladiny Thyriod normální.
Mám také tendenci přibírat na váze. Velmi snadno jsem přibral. Pomalý metabolismus.
Zkoušel jsem v roce 2020 konzumovat čaj Kotvičník, ale zvyšuje mi to krevní tlak.
Moje otázka
1)Je žlutá Maca pro mě bezpečná? Zvýší to můj krevní tlak?
2)Zvýší se moje váha kvůli Yellow Maca?
Dobrý den,nějak mi nefunguje link (doporučené eshopy s nejlepšími cenami). Tedy pokuid fungovat má. Rád bych se podíval na tu tabulku, jak píšete. Děkuji za odpověď Vašek Podubecký.
⭐ Doporučené přípravky s Macou (+ ceny)
Jelikož existuje více druhů přípravků, které macu obsahují (v různé formě i ceně) rozhodl jsem se přiblížit vám všechny tyto možnosti s důrazem na přehlednost a názornost. V tabulce s jednotlivými přípravky najdete i jednoduché srovnání, abyste věděli o jaký produkt se jedná, na co je určen, jeho pozitiva, kde si ho koupit výhodně a za jakou cenu (doporučené eshopy s nejlepšími cenami).
Dobrý den,
MACU jsem začala brát v únoru tohoto roku. Nikde jsem bohužel nenašla varování, že se nemá užívat při problémech se štítnou žlázou (měla jsem sníženou funkci a brala letrox 1/2 tablety denně). Po třech měsících mi byla zjištěna hypertyreóza s ukrutnými hodnotami . Již tři měsíce polykám thyrozol, ale můj stav se moc nezlepšil. Hrozí mi kompletní odstranění štítné žlázy. Takže místo snahy o miminko, řešíme odstranění štítné žlázy. Vzhledem k mému věku, mě to částečně připravilo o naději, že ještě někdy budu matkou.
Takže v každém případě konzultujte s lékařem.
Dobry den,
Prosim o radu, Macu jsem zacala brat temer dva roky zpet jako reseni nepravidelneho cyklu, bolestech pri menstruaci a silnem pms. Davkovani 3-4 tablety denne pravidelne s obcasnym vynechanim max 5 dni v mesici.
Po teto dobe uzivani mam stale pravidelny cyklus, ale symptomy pms (psychicke i fyzicke) se opet zhorsuji a bolesti pri menstruaci byvaji znovu dost silne. Mam na nejakou dobu Macu vysadit, nebo zkusit zmenit znacku?
Predem moc dekuji za odpoved.
Dobry den , uzivam macu asi 5 mesicu a musim potvrdit jeji blahodarne ucinky . Nesouhlasim ale s jejim neblahym vlivem na stitnou zlazu…. Nekolik let me trapilo paleni stitne zlazy , obcas jsem na to bral i nejake leky a od doby kdy uzivam macu si nepamatuji ze by me stitna zlaza nekdy palila …..to je ma osobni zkusenost …. Rozhodne doporucuji vsem co si mysli ze uz jsou starsi a ze uz nejsou tak energicti jako drive 🙂 ….
štítná žláza a žáha nejsou totožné. 🙂
Dobry den, jiz hodne let se lecim se stitnou zlazou, (snizena funkce) chtel jsem si koupit Maca na
zvyseni poctu spermii, ale zrovna jsem se docetl, ze se nema uzivat, pri lecbe stitne zlazy. Muzete mi rict, jake ucinky by to mohlo na me mit,kdybych tuto vynikajici bylinu prece jen zkusil brat? Dekuji za Vasi odpoved.
Dobrý den. Maca je silný adaptogen jako je i klasický ženšen nebo eleuterokok a proto se její užívání nedoporučuje při onemocnění štítné žlázy – hypertyreóze. Váš případ je opačný tedy jako sami říkáte – hypotyreóza, ale i v takovém případě je třeba užívání rostliny pro jistotu konzultovat s lékařem.
Jinak se doporučuje protizánětlivá strava bohatá na živiny, podpora přirozených detoxikačních mechanismů, stabilizace HPA osy (dostatečná psychohygiena, relaxační techniky – meditace, dýchací cvičení), stabilizace imunity. Z výživových doplňků je vhodný rybí olej (EPA a DHA), selen, jód, zinek, hořčík, vitamin C, B-komplex (především vitamín B5, B6 a B12) a tyrizín. Pomáhá i užívání adaptogenů – ženšen, ašvagandha, MACA, posvátná bazalka, schizandra, rhodiola. (zdroj)