Lupy ve vlasech, vousech, obočí i u dětí – proč vznikají, jaká je prevence a jak se jich zbavit

Georgina Babinová Téma
8. července 2021 2 Lupy, Šampony, Zdravotnické pomůcky

Zachytit pohrdavý pohled, kterým někdo hledí na lupy na našich bedrech, je určitě jeden z nejtrapnějších momentů, které můžeme zažít. Při prvním náznaku lupů si většina z nás začne častěji mýt vlasy a tím problém jen stupňuje. Dostáváme se do začarovaného kruhu: ještě více lupů a ještě více mytí vlasů.

Lupy ve vlasech jsou problém, se kterým se setkává každý druhý člověk, čili polovina světa. Pokud vás zajímá jak a proč vznikají, zda se lupy v hlavě objevují iu dětí, novorozenců a miminek a především, jak se jich zbavit, najděte si chvíli času na přečtení tohoto článku.

Co jsou to lupy

Tento jev je ve skutečnosti způsoben odlupováním, výměnou epiteliálních buněk, což je přirozený proces. Epitel zdravé pokožky hlavy se vymění přibližně každé tři týdny, nepozorovaně, bez jakýchkoliv stop. Dokud se z nějakého důvodu nenaruší rovnováha. Pokud se zrychlí proces odlupování nebo se naruší produkce mazu, objeví se lupy. Odumřelé části epitelu se slepí a nevyhnutelně se stávají viditelnými – to jsou lupy. Rozeznáváme dva typy – mastné a suché. Naštěstí ty posledně jmenované jsou běžnější, nejsou chorobné a většinou jsou snadno zvládnutelné.

Co způsobuje vznik lupů

V pozadí problému mohou stát především záněty, infekce, mykózy, ale příčinou může být i časté mytí vlasů.

Proč se tvoří suché lupy

Tvorbu tohoto typu lupů ovlivňuje zrychlený proces odlupování, ale svou roli hraje i mastnota pokožky hlavy. Jelikož v tomto případě je produkce mazu slabší, odlupování rychlejší, objeví se bílé částečky epitelu. Mohou být způsobeny i chladným počasím v zimě, protože rozdíl mezi suchým teplem uvnitř a vnějším chladným vzduchem znamená pro pokožku hlavy šok. Čili příčinou vzniku suchých lupů může být už jen to, že v zimě nenosíte čepici. Suché lupy jsou charakteristicky bílé.

Proč se tvoří mastné lupy

V případě mastných lupů jde o seboroickou dermatitidu, která je charakteristická mastnými žlutými lupy až ložisky, které zůstávají přilepené k pokožce hlavy a k vlasům.

Lupy u batolat na obočíSeboroická dermatitida postihuje především kojence, dospívajících a dospělých. Trpí jí častěji muži. U miminek se lupy objevují ve vlasech a v obočí. V období dospívání se onemocnění objevuje ve vlasaté části hlavy.

Zatímco seborea u kojenců odezní obvykle po několika týdnech, v dospělosti se často vrací a je nutné ji léčit. Její výskyt se v populaci odhaduje na 3-5%. Příčiny vzniku seborey mohou být různé. Může to být dáno:

  • genetikou
  • zvýšenou hladinou testosteronu
  • stresem
  • neurologickými poruchami
  • gastrointestinálními obtížemi
  • klimatickými změnami
  • nadbytkem vitamínu A
  • nedostatkem vitaminů skupiny B
  • osídlením kožního povrchu lipofilní kvasinkou Malassezia

Lupy ve vlasech u miminka

Pokud na hlavičce vašeho miminka objevíte nažloutlé až hnědé pupínky, netřeba se zaleknout. Lupy ve vlasech u kojenců jsou tak časté, že se to už ani neklasifikuje jako nemoc, ale jako stav. V léčbě seborhoey u kojenců obvykle stačí mechanické odstranění lupů vyčesáním. Předtím hlavičku dítěte ošetřete dětským olejem. Pokud máte pocit, že to nestačí, o léčbě se bezpodmínečně poraďte s dětským lékařem. Lupy na hlavičce kojence mohou zůstat různě dlouho, pediatři uvádějí obvykle 18 měsíců. V žádném případě je neignorujte. Pokud se pravidelně neošetřují, vytvoří se pod nimi zhrubělá vrstva, která svědí. Dětem to překáží a může se stát, že si ji ve snaze zbavit se nepříjemných pocitů strhnou nebo rozškrábou.

Jak se zbavit lupů I. – Léčba

Při lehčích formách postižení se problém dá zvládnout relativně jednoduše.

  • věnováním zvýšené pozornosti péče o pokožku hlavy- volbou vhodného léčivého šamponu
  • důkladnou hydratací
  • méně častým mytím vlasů
  • zvýšenou spotřebou vitamínů skupiny B
  • sušením vlasů volně na vzduchu, pokožka hlavy nereaguje dobře na horký vzduch z fénu

Léčba seboroické dermatitidy – tedy závažnější formy postižení vyžaduje trpělivost a čas. Léčbu bude třeba s největší pravděpodobností opakovat, protože v tomto případě hrozí i recidiva. Pro léčbu lupů ve vlasech se doporučují zejména léčivé šampony, které obsahují látky s keratolytickým, antimykotickým nebo protizánětlivým účinkem.

  • keratolytika třeba nasadit v době kdy se tvoří větší množství lupů, jejich působení usnadní jejich odlupování
  • antimykotika jsou účinné proti Malassezia, přinášejí úlevu od tvorby lupů a svědění, doporučuje se 2% šampon s obsahem ketokonazolu nebo pyrithionu zinku, který normalizuje a zmírňuje nadměrnou činnost mazových žláz
  • protizánětlivé léčiva – známé kortikoidy, jsou vázány na lékařský předpis, jejich používání vám musí doporučit lékař

Může se stát, že pod delším používání přípravek ztratí účinnost, v takovém případě je dobré na nějaký čas ho vystřídat jiným. Můžete střídat dokonce více přípravků. Po vymizení příznaků používejte doporučené přípravky v pravidelných intervalech, jako prevenci opětovné tvorby lupů. Léčba seborhoe doporučenými přípravky je bezpečná. Pokud se u vás projeví alergická reakce na kteroukoliv složku přípravku, přestaňte jej používat.

Jak se zbavit lupů II. – Babské rady a domácí recepty

Lupy ve vlasech jsou i estetický problém

Lupy jsou nejen zdravotní, ale i estetický problém.

Lupy jsou estetickým i zdravotním problémem. Na internetu najdete nejedno fórum, které řeší jak se tohoto problému zbavit. Naštěstí s dávkou důslednosti a trpělivosti, se ho zbavit dá. Přípravky a šampony, které dostanete v lékárnách zabírají, ale někdy mohou, zejména při dlouhodobé léčbě, zatížit i naši peněženku. Prozradím vám teď pár k peněžence přátelských tipů jak zatočit s lupy. Samozřejmě tyto alternativní způsoby nemusí zabrat u každého, ale za vyzkoušení určitě stojí.

  • Ústní vodu na hlavu! Věděli jste, že na přelomu století účinkoval Listerine v reklamě ještě jako lék na lupy ?! Od té doby se stal sice nejoblíbenější ústní vodou, ale přece jen vyzkoušejte tamponem nasáklým touto ústní vodou potřít pokožku hlavy pro spaním. Ráno si umyjte vlasy. Toto opakujte týden až dva. Budete překvapeni výsledkem.
  • Zázračně všestranná sódabikarbóna – ano, účinkuje iv tomto případě. Hrst sódabikarbóny rozmíchejte s vodou a tuto směs na neste na vlhkou pokožku hlavy. Nejenže vás zbaví lupů, ale tento trik používají i modelky, aby zbavili své vlasy zatěžující chemie ve formě gelů a laků na vlasy.
  • Jablečný ocet, ať se líbí! Co musíte udělat? Po umytí si opláchnout vlasy jablečným octem ředěným v poměru 1: 1 s vodou. Netřeba se zaleknout, chvíli vaše vlasy opravdu nebudou vonět, ale během sušení se zápach vytratí.
  • Osolené – může být! Možná to zní divně, ale vezměte si s sebou do sprchy slánku. Vmasírujte sůl do suché pokožky hlavy. Sůl působí jako peeling, napomáhá odlupování pokožky a její dezinfekční účinky zabrání tvorbě lupů. Samozřejmě pak následuje umytí vlasů.
  • Čtvrthodinka s jogurtem – udělejte si zábal z jednoho nízkotučného bílého jogurtu, nechte 15 minut působit a opláchněte. Jogurt vsákne přebytečný maz, vápník, který obsahuje je výživou pro vlasy i pokožku hlavy. Výsledkem jsou hedvábné vlasy a hlavně bez lupů.
  • Betadine koktejl – tento dezinfekční roztok je všestranně účinný, proč by neměl působit i proti lupům. Smíchejte svůj běžný šampon s trochou Betadine a umyjte si vlasy. Budete spokojeni!

Nejčastější otázky a odpovědi

Lupy jsou tématem, které je často rozebírána v nejrůznějších diskusích a internetových fórech. Některé z nejčastějších otázek a odpovědí připojuji níže, možná bude mezi nimi i otázka, která trápí Vás.

❓ Souvisí lupy a vypadávání vlasů?

Lupy samotné nezpůsobují vypadávání vlasů, ale pokud jsou doprovázeny svěděním, časté škrábání pokožky hlavy může napomoci vypadávání vlasů.

❓ Lupy u psů?

Ano, i váš domácí mazlíček může mít problémy s lupy. Některá plemena, jako dobrman, labrador, knírač či kokršpaněl, jsou obzvlášť náchylné, avšak lupy mohou znepříjemňovat život kterémukoliv plemeni. Lupů se správnou péčí zbavíme poměrně snadno, avšak nejprve bychom se měli ujistit, zda jde skutečně o lupy a ne o něco jiného. Pokud bychom totiž léčili lupy, a přitom šlo o parazity nebo nějaký jiný problém, nikdy se ho nezbavíme. O určení diagnózy proto třeba požádat veterináře. Alergie, bakteriální nebo kvasinkové infekce, parazity a plísně mohou zapříčinit záněty kůže, zarudnutí, svědění nebo hnisavé bulky. Totéž mohou zapříčinit reakce na léčiva, produkty proti parazitům, domácí čistidla. Ze zdravotních příčin onemocnění kůže zmiňme alespoň nízkou produkci štítné žlázy nebo selhání imunitního systému. Někdy lupy způsobí i obyčejný stres, proto se ujistit, zda i právě toto není příčinou jejich tvorby. Samozřejmě tento jistý problém se může objevit i u kočky.

❓ Jak léčit lupy u psů?

Pokud jste si jistý, že vaším problémem jsou skutečně pouze obyčejné lupy, začněte léčbu. Ta v první řadě spočívá v údržbě a v přírodních doplňcích, proto je poměrně jednoduchá a doma snadno realizovatelná. Pokud jde o lupy, bude určitě úspěšná. V první řadě je třeba zamyslet nad složením stravy vašeho psa. Pokud krmíte granulovanými krmivy, možná třeba uvažovat o jiné značce. Pokud jste postupným zjišťováním stravu z možných příčin vyloučili, přejděte ke kosmetické léčbě.

Vykoupejte psa v jemném šamponu a dobře ho vmasírujte do kůže, abyste uvolnili mrtvé částečky. Důkladně opláchněte a na závěr použijte hydratační kondicionér. Používejte výhradně vysoce kvalitní produkty určené pro psy a pH jejich kůže, ne humánní kosmetiku. Právě používání humánní kosmetiky může být příčinou výskytu lupů. Rovněž je třeba vyzkoušet jiný druh šamponu jako ten, co momentálně používáte. Jednoduše vašemu psovi, resp. jeho kůži, nemusí vyhovovat složené šamponu, proto pokud například používáte šampon na zvýraznění barvy, zkuste pro změnu použít proteinový výživný šampon.

❓ Lupy v obočí a v uších?

Lupy v obočí a uších jsou více problematické. Pokud se nenacházejí v obočí, ale jsou v uších, může jít i o projev psoriázy. Pokud se ale nevyskytují ve vlasech na hlavě, samotný výskyt jen v uších může poukazovat buď na lokální kožní problém s příliš vysušenou pokožkou, případně na chronický zánět – zde třeba pozorovat i jiné příznaky. Pokud se vyskytují pouze v obočí a na vlasech, jde již o pokročilý problém, kdy se lupy dostali dále než jen v ohraničené oblasti hlavy a je to signál, že je třeba je řešit.

⭐ Doporučené přípravky

Na léčbu lupů je dostupných množství volně prodejných léků, většinou ve formě šamponů, pár těch ověřených vám předkládám v tabulce. Za sebe, respektive pokud i vy patříte mezi zastánce přírodních produktů, mohu doporučit 100% -ní silici z australského čajovníku Tea Tree oil.

Použité zdroje informací:


Jak se vám líbil tenhle článek?
Autor článku

Redaktorka magazínu BioPoradce.cz. Rada cestuji, mám ráda lidi a život. A právě ten bychom si neměli nechat znepříjemňovat různými pocity diskomfortu, které při trochu větší pozornosti, malé změně životního stylu a pomocí správných doplňků výživy víme zdolat i sami. A budou se vám v tom snažit pomoci i moje články.

Komentáře

Dobrý den,prosil bych o radu.Mám problémy-už druhý den po holení se mi objevý lupy na tváři…
zkoušel jsem vše možné a nepomáhá nic-mám 74 let…Děkuji za radu

Dobrý deň pán Jiří, možno sa vám moja rada bude zdať čudná, ale vyskúšajte si tvár umývať šampónom Ducray Kelual DS. V každom prípade, ak už domáce „babské recepty“ nezaberajú, bolo by vhodné navštíviť ambulanciu kožného lekára, ktorý Vám určite bude vedieť pomôcť. Prajem pekný deň. Gina

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..