Kolostrum / colostrum – pro děti i pro dospělé + mé zkušenosti s účinky

Erik Havlík Téma 18. března 2021 1 Kapsle, Roztok

Kdo z vás má problémy s imunitou? Že vás se to netýká? Pokud vás častěji trápí chřipka, nachlazení, alergie nebo herpes, tak se vás bohužel oslabená imunita týká bezprostředně. Nemusíte se ale bát, že byste byli odkázáni jen na antibiotika nebo různé chemicky a uměle vyráběné látky. Odpovědí nejen na problémy s imunitou je kolostrum, nazývané někdy i colostrum. Pokud jste někde zachytili, že je ideální pro děti, tak je to pravda, ale rozhodně pomáhá i dospělým a nejen podle mé zkušenosti.

Kolostrum – navigace v článku

Bovinní kravské colostrum

 

Co je kolostrum

Přestože jde o poměrně “nový” objev, pravdou je, že kolostrum je známé již ze starověku. Odborněji se mu říká také mlezivo, případně “první mléko“. Tato tekutina pochází z mléčné žlázy a vylučuje se u savců obvykle před porodem a do 72 hodin od porodu. Colostrum produkuje i člověk, ale existují ještě mnohem účinnější alternativy jako je lidské kolostrum.

U nás se nejvíce využívá zejména kozí kolostrum a bovinní kravské kolostrum. Z hlediska imunity, o co vám jde předpokládám nejvíce, je nejlepší možností právě kravské colostrum. Proč? Na rozdíl od lidského, to bovinní obsahuje mnohem více důležitých protilátek IgG, tzv. imunoglobulinů. To znamená, že posiluje imunitní systém a je bohatší na obsah imunitních faktorů.

Medicína se začala o mlezivo zajímat mnohem víc až koncem 18. století, jak říká i naše Wikipedie. V polovině 20. století se už vědeckými metodami zjištěno, že kolostrum posiluje imunitní systém, pomáhá proti bakteriálním infekcím. Dokonce se dá použít i při léčbě revmatoidní artritidy. Dnes již existuje více než 2000 vědeckých článků potvrzujících příznivé účinky kolostra.

Podívejte se, jaké imunologické faktory kolostrum pro člověka poskytuje:

IgGalfa 1-fetoprotein
IgMsekreční IgA
IgDlaktoferin
IgESCIgA
slgAalfa 1-antitrypsin

Pro zajímavost dodávám, že kravské kolostrum obsahuje 30 až 40 krát více biologicky aktivních látek jako lidské. O jeho příznivém vlivu věděli už několik starověké civilizace a národy. Šlo například o Egypťany, Řeky, Germánské kmeny, Kelty a různé kmeny ze Skandinávie. Stejně však i indická tradiční medicína věděla, že colostrum je pro imunitu velmi prospěšné.

IMUNITA MÁ DRUHÉ JMÉNO COLOSTRUM: Je to opravdu tak, všechny výše zmíněné národy a civilizace používali colostrum zejména kvůli vysokému obsahu imunoglobulinů. Jde o látky imunitního systému schopné napadat a ničit bakterie, viry či kvasinky. Tyto choroboplodné mikroorganismy způsobují většinu běžných potíží v těle.

Co všechno kolostrum obsahuje

Kolostrum je bohaté na vitaminy, minerály a látky podporující imunitu. Řada z těchto látek má příznivý vliv například i na růst svalové hmoty a růst buněčných tkání. Působí naopak na spalování tuků, což může pomoci i na hubnutí, ale nejde o prostředek primárně určený pro tento účel. Celkově obsahuje přes 26 aminokyselin.

Colostrum a hubnutí

Kolostrum spaluje tuky, ale není určeno primárně na hubnutí.

Mezi nejdůležitější látky patří:

Imunoglobuliny

Při přehledu toho nejdůležitějšího musím určitě začít imunoglobuliny. Jsou to vlastně protilátky, které náš organismus běžně produkuje v případě potřeby, zejména při onemocněních infekčního a zánětlivého typu. Kolostrum zvýší v lidském těle zejména hladinu imunoglobulinů IgG, IgM, IgA, IgD a IgE.

Peptidy a polypeptidy

Nejen podpora imunitního systému v době jeho snížené aktivity, ale celková regulace jeho činnosti je důležitou součástí vlivu peptidů a polypeptidů. Zejména polypeptidy bohaté na prolin se vyznačují výjimečnou regulační funkcí a podporují nedostatečně fungující imunitní systém, případně uklidňují jeho přehnané reakce.

Růstové faktory

Colostrum obsahuje i přirozené růstové faktory, kam patří zejména faktory IGF-I, IGF-II, EGF, TGF-A a TGF-B. Ty přirozenou cestou stimulují růst svalové hmoty i kostí a stejně přirozenou cestou pomáhají spalovat tuky. Důležité je také to, že mají významný vliv při regulaci hladiny cukru v krvi a při syntéze DNA a RNA.

Minerály, aminokyseliny a vitamíny

Nemohu samozřejmě zapomenout ani na esenciální aminokyseliny, vitaminy A, C, E, B12 a vápník, fosfor a draslík. Zejména zmíněných 26 aminokyselin, které nechci všechny jmenovat, je důležitých pro obnovu buněk a látkovou výměnu v našem těle a je jen dobré, že právě mlezivo jich obsahuje všechny.

Laktoferin

Jednou z důležitých součástí kolostra je látka zvaná laktoferin. Tu já osobně považuji za mimořádně důležitou pro obranyschopnost těla. Je to z důvodu jejího regulační schopnosti imunitních reakcí. Laktoferin totiž váže železo nezbytné pro vývoj mikroorganismů a tak působí bakteriostaticky a baktericidně, čili lidsky řečeno preventivně vůči přemnožení škodlivých bakterií.

Jaké má účinky a je určeno pouze pro děti?

Jak ukazují několik vědecké studie a odborné práce, kolostrum může být přínosné nejen pro novorozence a nejmenší děti do 3 let, ale má pozitivní účinky i pro dospělé. To nejdůležitější je, že posílení imunity je čistě přírodního a přirozeného charakteru. Já sám jsem pozoroval viditelné zlepšení obranyschopnosti vlastního těla.

Colostrum a lékař

Colostrum namísto lékaře!

Colostrum má na lidský organismus zejména tyto účinky:

  1. Imunitní systém: Alfa a omega smyslu užívání kolostra je právě podpora imunitního systému. Je to pomocí dodání přirozených protilátek zvaných imunoglobuliny. Tyto látky si umí naše tělo vyrábět i přirozeně. Právě díky “mlezivu” je můžeme mít v takovém množství, že to radikálně sníží šanci na vznik onemocnění. Já mohu tento účinek osobně potvrdit na sobě, i na své rodině.
  2. Pokožka: Možná vás to překvapí, ale jedním z důsledků užívání kolostra je i podpora kolagenu. Ten působí mimořádně příznivě na stav pokožky. Z toho důvodu se doporučuje užívat kolostrum například i při různých kožních onemocněních. Já to doporučuji i při invazivních narušeních, ekzémech a tehdy, pokud chcete urychlit hojení otevřené rány.
  3. Záněty a infekce dýchacích cest: Opravdu to funguje a mám s tím vlastní zkušenost. Pokud jsem měl například zánět dutin nebo jiné onemocnění horních cest dýchacích virového charakteru, začal jsem užívat kolostrum. Imunita se mi natolik obnovila, že nemoc prošla velmi rychle a příznaky ustoupily do 1 až 2 dnů.
  4. Trávicí systém: Colostrum je vynikající, pokud máte problémy s střevní mikroflórou. Podobně pokud chcete celkově zlepšit trávení. Nezanedbatelným účinkem je lepší průchodnost střev například při zácpě. Stejně pomáhá při průjmu, Crohnově chorobě nebo zánětech žaludku.
  5. Pohybová soustava: Díky složení je kolostrum vhodné i pro lidi, kteří mají problémy s pohybovou soustavou. Platí to při kostře i při svalstvu. Jeho pravidelným užíváním přichází ke zvyšování hustoty kostí kvůli vápníku. Zlepšuje se činnost kloubů například při artritidě. Rovněž se buduje svalová hmota a výdrž svalů při dlouhodobějším zatížení.
  6. Regenerace nervové soustavy a duševního zdraví: Kolostrum se doporučuje užívat i při nadměrné únavě nebo depresivních stavech. Působí také jako prevence různých neurologických onemocnění. Je to například při roztroušené skleróze nebo jiných chorobách přicházejících s vyšším věkem. Zajímavé je, že užívání colostra příznivě ovlivňuje i psychickou rovnováhu a celkově zklidňuje organismus.

NEMOCI, U NICHŽ SE POUŽÍVÁ: Seznam nemocí, při kterých je colostrum vhodné k užívání, je opravdu velký. Zmíním tedy ještě nějaké, které jsem nezmínil v rámci účinků. Jsou to například anémie, cystická fibróza, hepatitida či osteoporóza. Patří sem i ateroskleróza, herpes, atopická dermatitida nebo astma.

Odpovědi na časté otázky

Nejedna internetová diskuze, například i zde na fóru ModrýKoník, se týká některých otázek, které se netýkají například jen složení nebo účinků. Nejčastěji se týkají možností užívání v těhotenství, vedlejších účinků, hubnutí, případně, které je dobré ze Slovenska nebo jaká je jeho cena. Rozhodl jsem se proto ty nejčastější otázky odpovídat alespoň ve zkratce, doufám, že vám tím pomůžu.

❓ Mohou jej užívat i těhotné ženy nebo ženy během kojení?

Na rozdíl od typických “zelených potravin” určených na podporu imunity, v případě užívání colostra během těhotenství neexistuje jasná odpověď ano nebo ne. Třeba se poradit vždy se svým lékařem, ale většina doporučení bude asi následující: první tři měsíce kolostrum neužívejte, pak to můžete zkusit, ale jen v menších dávkách.

❓ Má kolostrum nějaké negativní vedlejší účinky a je jeho užívání bezpečné?

Nejčastěji se tyto otázky spojují se dvěma věcmi: první je obava z přenosu onemocnění BSE a druhou obava z různých trávicích komplikací. Mohu obě tyto obavy s klidným odmítnout, protože se ukázalo, že jednak onemocnění BSE se mlékem nepřenáší a zároveň platí, že protože jde o přírodní potravinu, nehrozí žádné zvláštní vedlejší účinky. Ano, u někoho se na úvod může objevit například bolest hlavy nebo problémy se zažíváním, ale jde o krátkodobé symptomy přítomny jen v omezené míře, které po pár dnech zmizí.

❓ Třeba ho užívat před či po jídle?

Složení kolostra je specifické tím, že obsahuje zejména látky podporující imunity a růstové faktory. Ty se nejlépe vstřebají v organismu v tenkém střevě, které by nemělo být zatíženy a proto je lepší užívat colostrum před jídlem, ideálně alespoň 30 až 60 minut. Samozřejmě, pokud se vám to nepodaří, nemusíte propadat panice, v takovém případě ho užijte alespoň 90 minut po jídle.

❓ Mohou kolostrum užívat pacienti s laktózovou intolerancí?

To závisí zejména na tom, jaký druh kolostra uživáte a kolik laktózy se nachází v jedné dávce. Kozí ale i kravské kolostrum však prochází určitým procesem zpracování, při kterém se sníží obsah laktózy vyjádřený nejčastěji v mg a pro většinu lidí je v konečném důsledku koncentrace laktózy přijatelná natolik, že neovlivní laktózovou intoleranci.

Laktóza v kolostru

Laktózy bývá obvykle v kolostru minimum.

Nemusíte pít tekuté, jsou zde tablety!

Nejčastěji se colostrum užívá ve dvou formách a to buď v tekuté nebo ve formě tabletek či kapslí. Tekuté kolostrum se dá koupit například pro nejmenší děti, které mají problém s polykáním tablet a hrozí například jejich vdechnutí namísto spolknutí. To však neznamená, že by i dospělý člověk nemohl zkusit tekutou formu, například na kloktání při onemocněních horní části dýchacích cest.

Mnohem častěji a podle mě i lepší jsou tabletky, kde je kolostrum zpracováno do sušené formy ve formě výživového doplňku. Zde bych radil vybírat si jen takové produkty, které obsahují 100% čisté mlezivo bez nějakých přídavných látek, které bylo zpracováno technologií zachovávající vysoký obsah důležitých látek. Ideální je, pokud má takový výrobek certifikát kvality řízení HACCP a ISO 9001:2001.

Kde kolostrum koupit?

Bohužel, s produkty, které jsou založeny na kolostru, jako kdyby pytel roztrhl. Na první pohled to vypadá dobře, protože vždyť, kde je větší nabídka, tam si může spotřebitel vybírat. Já však musím říci, že v tomto případě je to však na škodu věci, protože do prodeje se dostává velmi mnoho nekvalitních produktů, které obsahují různé přísady a příměsi, jen aby byla cena co nejnižší.

Jako problém bych viděl zejména dvě rizika: prvním je obsah tuku v kolostru, druhým země původu. Pokud musí kolostrum cestovat přes půl světa a pochází například z rozvojových zemí, viděl bych riziko zejména v původci, čili buď v kravách nebo kozách, odkud byla látka odebrána. Druhé riziko je v tom, že pokud se nejedná o odtučněný produkt, obsahuje více než 5% tuku a tu už bych začínal pochybovat o tom, že jde opravdu o zdravý nutriční doplněk.

 

Dávkování a užívání

Co se týče užívání a dávkování, jak jsem již zmiňoval, nejlépe je colostrum užívat před jídlem, protože na lačný žaludek a zejména prázdné tenké střevo je efektivnější na vstřebání do organismu. V zásadě se dávkování neliší podle pohlaví, u dětí je třeba obvykle uplatňovat poloviční dávku.

Pokud budete mít tekuté kolostrum, tak se zpravidla zapíjí studeným nápojem, buď vodou nebo ovocnou šťávou. Nedoporučuje se zapíjet horkým nápojem, například čajem. Při tekutém kolostru je maximální dávka obvykle 15 ml, což znamená dvě polévkové lžíce. V tomto případě doporučuji začít s jednou a až později přejít na dvě, přičemž nejlepší je užít mlezivo hned ráno.

Při tabletách závisí na tom, zda jde o kozí nebo o kravské kolostrum. Zde je také vidět, které je efektivnější a které účinnější, protože při kozím je dávkování větší. Nejčastěji se kozí kolostrum dávkuje v objemu 2, maximálně 3 tablet a to dvakrát denně před jídlem, přičemž se zapíjí studenou vodou. Bovinní, tedy kravské, kolostrum, se užívá také dvakrát denně, ale postačuje jedna kapsle.

POZOR PŘI KOZÍM KOLOSTRU: Některé výživové doplňky vyrobené z kozího kolostra nemusí být vhodné pro děti do 3 let. Stejně také pro těhotné ženy a během kojení. Vždy si prostudujte příbalový leták a upozornění od výrobce, které se týkají jak užívání, tak kontraindikací a přesného dávkování.

 

Mé zkušenosti a závěrečné doporučení

Já osobně mám s kolostrem pozitivní zkušenosti, ale trvalo mi delší dobu, než jsem našel produkt, který mi opravdu “sedl”. Kdo má problémy s nedostatečnou imunitou a velmi často ho doprovázejí následky takového stavu, zejména různé infekční a zánětlivá onemocnění, ten podle mě může užíváním kolostra opravdu získat.

I zde platí, podobně jako u jiných “super potravinách”, že jde jen o doplněk výživy, konkrétně tento je extra určen na slabou imunitu, takže si netřeba colostrum zaměňovat s běžnou potravou. Určitě ho neužívejte například na hubnutí, na to jsou určeny jiné produkty. Také je třeba vědět, že kolostrum třeba užívat delší dobu, ale například po 2 měsících doporučuji dát si přestávku.

 

⭐️ Doporučené přípravky s kolostrem (+ ceny)

Jelikož existuje více druhů přípravků, které kolostrum obsahují (v různé formě i ceně) rozhodl jsem se přiblížit vám všechny tyto možnosti s důrazem na přehlednost a názornost. V tabulce s jednotlivými přípravky najdete i jednoduché srovnání, abyste věděli o jaký produkt se jedná, na co je určen, jeho pozitiva, kde si ho koupit výhodně a za jakou cenu (doporučené eshopy s nejlepšími cenami).

Colostrum z kravského mléka


Jak se vám líbil tenhle článek?
Autor článku
Profilový obrázek

Redaktor magazínu BioPoradce.cz. Zajímá mě zdravá životospráva, zdravé potraviny a výrobky a předcházení onemocněním. Nedám dopustit na přírodní způsoby posilování imunity, vitality a energie.

Komentáře

Kozí kolostrum bereme oba s partnerem vždy v sezóně bacilů. Už dost dlouho nás jen tak něco neskolilo a to jsem věčně bojovala s nějakou nemocí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..