Hlíva ústřičná – vše o chutné a zdraví prospěšné houbě – pěstování, recepty, účinky + přehled přípravků

Mgr. Hana Neuschlová - farmaceut Téma
26. února 2020 0 Houby, Kapsle, Prášek

Hlíva ústřičná je dřevokazná lupenitá houba se šedavým kloboukem. Obvykle roste v bohatých, stupňovitě nad sebou řazených trsech na dřevě živých i odumřelých stromů. Můžeme ji najít kdekoliv na světě. Právě stromů a jejich živinám vděčí za své příznivé účinky. Mezi její příznivé účinky patří schopnost stimulovat buňky, které v těle vytvářejí přirozenou imunitu.

Za tuto schopnost vděčí hlíva pleuranu (imunoglukanu), tedy polysacharidu složeného z glukanů, které v lidském těle stimulují buňky přirozené imunity a vytvářejí protizánětlivou aktivitu. Kromě toho je bohatý zdroj přírodních vitamínů a minerálů; obsahuje vitamíny B, D, C, K, ale také kvalitní proteiny, nenasycené mastné kyseliny, 8 aminokyselin, prvky jako selen, zinek, bór, jód, chrom, měď, železo, vlákninu.

Co je to Hlíva ústřičná

Hlíva ústřičná je dřevokazná houba. Jelikož je to nezelený organismus, přijímá ze zelených organismů, tedy stromů, spoustu látek, které jsou pro její život důležité. Navíc obsahuje látky v takovém množství a poměru, který lidskému organismu maximálně vyhovuje. Hlíva si bere živiny ze stromů a člověk si je může vzít z hlívy.

Hlíva obsahuje betaglukany* a celou řadu vitaminů B, D, C, K, proteinů, sterolů, některé mastné kyseliny a stopové prvky chrómu, mědi, železa, jódu, sodíku, selenu a zinku. Hlíva obsahuje také houbovou vlákninu.

Díky vláknině se z těla uvolňují škodlivé usazeniny. Je protivirová, protinádorová, užívá se při onemocněních srdce, likviduje bakterie, posiluje nervový systém a snižuje hladinu cholesterolu a cukru v krvi, aniž by se snižovala hladina inzulínu. Jako účinný pomocník působí i při léčbě zánětů, kloubních a kožních onemocnění, při ekzémech a odstraňování bradavic virového původu. Doporučuje se i při problémech ledvin a jater. Zlepšuje metabolismus, regeneruje vnitřní orgány a tlumí vedlejší účinky chemoterapie.

Ve staré Číně ji lidé často dávali jako dárek svým přátelům nebo rodině. O tom, že ji považovali za velmi cennou látku, svědčí i fakt, že v obchodě fungovala jako výměnné platidlo. I když je hlíva ústřičná velmi uznávaná a statisticky nejprodávanější houba ve světě, veřejnost o ní ještě hodně neví.

*Betaglukany z hlívy jsou známé také pod označením IMUNOGLUKAN. Jde o betaglukany s velkou molekulou, díky čemuž má Imunoglukan schopnost přímo aktivovat leukocyty, stimulovat fagocytózu a ovlivňuje i na produkci cytokinů a dalších zánětlivých mediátorů. Podrobněji se o této nejvzácnější látce získávané z Hlívy ústřičné věnujeme v článku: ✅ Imunoglukan – co je to + mé zkušenosti, dávkování, složení a velké srovnání přípravků.

Pěstování

? Na slámě

Slámu na pěstování je třeba před očkováním sterilizovat, aby se zničily bakterie, které může obsahovat. Očkování slámy znamená její překládání s rozdrobeným očkovacím substrátem a uzavření do igelitového pytle. Balení očkovacího substrátu vystačí na 15-20 kg vlhké slámy a toto množství se vejde do igelitového pytle o velikosti cca 50-100 cm. Nožem nebo žiletkou se pak do pytle vyřízne asi 10 zářezů velkých 3-5 cm. Ideální teplota na pěstování hlívy se pohybuje v rozsahu 15-25 °C.

Při vyšší teplotě roste hlíva rychleji, ale zároveň se i rychleji utratí živiny ze slámy. Teplota se tedy může korigovat podle toho, jaká má být momentální spotřeba hlívy. Pokud je požadavek na spotřebuje hlívy menší, je kapsa třeba přenést na chladnější místo a opačně. Hlíva rodí přibližně 4 měsíce, pak se živiny ze slámy vyčerpají a je třeba založit novou kulturu, která se dá udělat i přeočkováním již použité slámy na čerstvou. Z jednoho balení očkovacího substrátu se dají vypěstovat v průměru asi 3 kg hlívy.

Pěstování híivy ústřičné

Pěstování híivy ústřičné na slámě.

? Na dřevě

Hlíva bude růst na špalcích dlouhých 30-80 cm, samozřejmě jen z listnatých stromů. Dřevo by nemělo být uříznuté déle než půl roku. Do špalíků třeba navrtat dírky nebo pilkou nařezat zářezy, do kterých se dá natlačit zakoupen očkovací substrát. Špalíky je pak třeba umístit do pytle a nechat 2-3 měsíce prorůstat. Pak se špalíky zapustí z 1/3 do země v části zahrady, která leží ve stínu. Pokud je velké sucho, je třeba špalíky pravidelně kropit vodou. Pokud jsou splněny tyto podmínky, špalíky jsou schopny rodit 2-5 let, což je závislé i na výživné schopnosti dřeva.

Složení a původ hlívy ústřičné

Hlíva ústřičná patří mezi jedlé houby s vysokou nutriční hodnotou. Obsahuje hodně vlákniny, sacharidy, bílkoviny, esenciální aminokyseliny, vitamíny B1, B2, B3, B5, B7 a C, z minerálních látek vápník, železo, hořčík, fosfor, draslík, selen, zinek a sodík. Kromě toho se v hlívě nachází široké spektrum vzácných látek, jako jsou glukany, glykoproteiny, lektin, lovastatin, ostreolyzín a množství enzymů.

Díky objevu německého mykologa R. Falcka, který v roce 1917 uskutečnil první pokusy pěstování hlívy v laboratorních podmínkách, patří hlíva mezi nejznámější houby na světě. Výsledky zveřejnil a v 60. letech ve výzkumech s hlívou pokračovaly asijské země, nejvíce samozřejmě Čína, dále Thajsko a Filipíny. To se promítlo i do dnešní doby, protože v současnosti jsou tyto státy společně s USA, Pákistánem a Nigérií největšími světovými producenty hlívy ústřičné.

Producenti hlívy jsou zejména z Asie

Mezi největší producenty hlívy ústřičné patří asijské země.

U nás se s pěstováním hlívy začalo někdy kolem roku 1965 a to ve Výzkumném ústavu lihovarů a konzerváren LIKO v Bratislavě. Další výzkumy s pěstováním probíhaly v Praze a v novém Jičíně. Postupně i na dalších místech. Opravdové pěstování ve velkém měřítku nastalo v roce 1982. Trvalo však jen 7 let, když po listopadu 1989 přišel dovoz, a československé pěstírny začali stagnovat. Proto je nejprve u nás v dnešní době méně známou houbou. Podle světového měřítka je však třetí nejznámější a nejpěstovanější houbou, hned po žampionech a houbě šiitake.

Účinky hlívy na naše zdraví

Hlíva ústřičná je velmi chutná houba. O tom snad nikdo nepochybuje. Má však i úžasnou schopnost působit preventivně téměř při jakémkoliv onemocnění, dokonce uvolňuje stres a odbourává zátěž. Také zmírňuje únavu a může zmírnit problémy svalů a kloubů. Skvělým účinkem hlívy je detoxikace organismu od škodlivých a jedovatých látek, kterým napomáhá pro odchod z těla.

❤ Záněty

Polysacharidy obsažené v hlívě pomáhají hojit chronické infekce a záněty. Podávání hlívy zmírňuje záněty kloubů při revmatoidní artritidě, zmenšuje poškození sliznice při Crohnově chorobě a jiných zánětlivých onemocněních střev, dokonce pomáhá i při některých kardiovaskulárních chorobách, které patří mezi zánětlivé.

❤ Snižuje oxidační stres

Jelikož žijeme v prostředí, kde je všude přítomen kyslík, v našem těle přirozeně vznikají takzvané reaktivní kyslíkové částice. Tyto volné kyslíkové radikály a jejich zvýšená přítomnost v organismu způsobují oxidační stres, který je příčinou mnoha vážných onemocnění včetně rakoviny. Extrakt z hlívy, betakaroten a vitaminy C a E výrazně snižují oxidační stres a následující poškození orgánů i riziko rozvoje nádorových onemocnění. K prevenci rakoviny přispívá i lektin, který působí přímo na rakovinné buňky tím, že zastavuje jejich dělení nebo je přímo likviduje.

❤ Zkrášluje pleť i postavu

Antioxidační účinky hlívy mají i další pozitivní efekt – zpomalují stárnutí tkání, zkrášlují a regenerují pokožku a chrání ji před škodlivým působením UV záření. Hlíva funguje jako prebiotikum. Obsahuje nestravitelnou vlákninu inulin, která slouží jako potrava pro užitečné probiotické bakterie v tlustém střevě. Pravidelná konzumace hlívy se osvědčila i při hubnutí, protože pomáhá snižovat celkový objem tělesného tuku.

❤ Chrání cévy a srdce

Mezi hlavní rizikové faktory kardiovaskulárních onemocnění patří dlouhodobě zvýšená hladina cholesterolu. Na jejím snižování se používají léky – statiny. V hlívě se nachází speciální látka lovostatín, který příznivě působí na hladinu tuků v krvi a spolu s vlákninou snižuje hladinu celkového i „špatného“ LDL cholesterolu v krvi a tím i riziko rozvoje srdečních a cévních chorob.

❤ Posiluje imunitu

Betaglukan podporuje imunitní systém tak, že aktivuje makrofágy – buňky, které tvoří první obrannou linii těla. Jejich hlavním úkolem je pohlcovat a zneškodňovat choroboplodné mikroorganismy a defektní buňky, které mohou vyvolat různé infekce, alergie i nádorové bujení. Glukany se využívají i na prevenci a léčbu virových a bakteriálních onemocnění, protože působí šetrně, nepoškozují organismus a nemají negativní vedlejší účinky.

Účinky hlívy ústřičné najdou uplatnění v různých oblastech:

  • antibiotický účinek: zdroj antibiotika pleurotinu
  • podpora imunity: při oslabené imunitě, civilizačních chorobách, fyzickém a duševním vyčerpání
  • ztuhlost šlach a svalů: posílení žil, strnulost končetin, houser
  • přírodní zdroj vitamínů a minerálů
  • podpora růstu mladých buněk: specifický obsah velkého množství kyseliny listové (vitamin B9) podporuje tvorbu buněk iv kostní dřeni
  • kardiovaskulární účinky: snižování vysokých hladin lipoproteinů
  • cholesterol pod kontrolou: obsahuje mevinolin, jde o přírodní zdroj lovastatinu, v současnosti nejúčinnější látky snižující vysokou hladinu cholesterolu
  • příznivě působí: při ekzémech, kožních alergiích, hemoroidech, křečových žilách
  • obsahuje železo: + transportní bílkoviny, které ho dopraví na místo vstřebání ve střevech
  • odstraňuje z těla jedovaté látky: čím zabraňuje jejich vstřebávání se do lidského organismu, reguluje peristaltiku střev, upravuje vylučování
  • při onemocnění kloubů: má zmírňující a zklidňující účinek
  • napomáhá: při odstraňování bradavic virového původu
  • pro diabetiky: snižuje poruchy metabolismu cukru, snižuje hladinu cukru v krvi, aniž by se snižovala hladina inzulínu
  • zajišťuje v těle: regeneraci buněk, a tím zpomaluje stárnutí

Nejčastější otázky a odpovědi na ně

Má hlíva ústřičná nějaké vedlejší účinky a kdy je vhodné ji užívat? Musí se jíst každý den? Zde jsou 3 nejčastější otázky, které by vás mohly zajímat:

❓ Má hlíva ústřičná nějaké vedlejší účinky?

Nežádoucí účinky se u hlívy ústřičné téměř nevyskytují. Zatím byly pozorovány pouze střevní potíže u některých přecitlivělých osob a mírně projímavé účinky. Avšak jednalo se o zanedbatelné množství, a pokud konkrétní osoba tuto houbu neokusí, nedá se hodnotit, zda se projeví přecitlivělost.

❓ Kdy je vhodné hlívu užívat?

  • když potřebujeme přírodní cestou podpořit správné fungování našeho organismu
  • když potřebujeme doplnit potřebné látky k běžné stravě
  • oceníme ji během rekonvalescence
  • hlíva je také výborná na získání vitality a energie
  • při bezlepkové dietě
  • vhodná pro diabetiky, těhotné a kojící ženy

❓ Musí se jíst každý den?

Při výše zmíněných situacích by se měla hlíva jíst každý den. Výrobek z hlívy ústřičné ve formě kapslí je založen na čistém přírodním produktu a je vhodný pro všechny.

Jaké je užívání a dávkování

Nejčastější formou užívání hlívy ústřičné, pokud si odmyslíme její využití v gastronomii, je prášek nebo tabletky. Obě formy mají něco „do sebe“.

Hlíva v práškové formě se užívá za 1 čajovou lžičku (3 g) 1-2 x denně. Jednoduše prášek rozmíchejte ve sklenici s vodou a vypijte (já osobně preferuji džus).

Častěji však užívám tabletky, které nejsou náročné na manipulaci a ani si nevyžadují speciální podmínky pro skladování. Jednu tabletku nebo kapsli s hlívou si můžete dát 2-3 x denně. Přesné doporučené množství se dozvíte z příbalového letáku přípravku, který chcete užívat, stačí se řídit pokyny a nemáte co zkazit. 🙂

Mé zkušenosti a doporučení

Tabletky s hlívou ústřičnou zvyknu používat, když cítím, že moje imunita je oslabena. Vždy se snažím užívat ji jen krátkodobě. V první řadě se vždy snažím ji doplnit pomocí přirozené houby. Doma jsme vždy vařily mnoho pokrmů z hub a výjimkou nebyla ani hlíva. Dá se připravit opravdu na různé způsoby a je velmi chutná. I když sušená nebo tepelně upravená hlíva nepovzbudí náš imunitní systém tak, jak extrahované beta-glutány ve speciálních přípravcích.

Vždy byste měli začít s nejnižší dávkou hlívy ústřičné, abyste mohli posoudit jeho účinky na váš organismus. Hlíva ústřičná nefunguje stejně pro všechny – pro některé jsou dostačující minimální dávky. Před zahájením užívání se zeptejte svého lékaře na nejlepší metodu jeho dávkování.

Pokud chcete vyzkoušet ✅ Hlívu ústřičnou v tabletách, tak já vám doporučuji zejména tu od renomované značky Terezia, kterou pohodlně seženete v ověřeném eshopu s výživovými doplňky a jinými specialitami ✅ .

Použité zdroje informácií:

  • – informace o přípravku od prodejce
  • – informace o přípravku (prodejce)
  • celostnimedicina.cz – Elixír věčného mládí – hlíva ústřičná

⭐ Doporučené přípravky Hlívy ústřičné (+ cena)

Jelikož je na prodej mnoho přípravků, které obsahují hlívu ústřičnou (v různé formě i ceně) rozhodla jsem se vám přiblížit všechny tyto možnosti. V přehledné tabulce s jednotlivými přípravky najdete i jednoduché srovnání, abyste věděli o jaký produkt se jedná, jeho pozitiva, kde si ho koupit výhodně a za jakou cenu.  Doporučuji vám eshopy s nejlepšími cenami. 

Ať se líbí – přehled konkrétních přípravků obsahujících hlívu ústřičnou:


Jak se vám líbil tenhle článek?
3/5 - (2 votes)
Autor článku

Odmalička ráda cvičím a později jsem se začala zajímat i o zdravou stravu a zdraví celkově. Můj zájem vyvrcholil v touhu studovat zdraví a nemoc a zjistit, jak tím mohu pomoci ostatním lidem. Vystudovala jsem Farmaceutickou fakultu na Univerzitě Komenského v Bratislavě. Rada bych své nabyté poznatky chtěla šířit i mezi ostatní lidi. Mou zálibou je vaření a vymýšlení zdravých variant jídel. Postupně se o ně s vámi ráda podělím :)

Komentáře
Zatím se zde nenachází žádný komentář.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..