Betakaroten a jeho účinky nejen při opalování – to nejlepší pro zdravou a krásnou pokožku + velké srovnání přípravků

Mgr. Hana Neuschlová - farmaceut Téma
26. února 2020 0 Kapsle, Tablety, Vitamíny

Betakaroten je provitamin, který se v játrech přeměňuje na vitamin A pouze v takovém množství, jaké organismus potřebuje. Proto se jím nedá předávkovat. Pokud užíváte nadměrné množství betakarotenu delší dobu, může se nanejvýš stát, že se vám pokožka začne zbarvovat do žluta až oranžova.

Účinně bojuje proti volným radikálům, které vznikají vlivem UV záření. Neochrání kůži před poškozením buněk, ale dokáže napravit škody, které slunce už napáchalo. Usnadňuje život lidem se sluneční alergií a pomáhá déle si udržet dovolenkové opálení. Dodává živiny zubům i vlasům, zlepšuje zrak a chrání tělo před infekcemi. Je účinným prostředkem při zvýšené činnosti štítné žlázy.

Co je to Betakaroten

Betakaroten představuje žlutočervené barvivo, provitamín vitamínu A, který se ve sliznici tenkého střeva přeměňuje na vitamin A. Je silným antioxidantem, který zabezpečuje pro organismus člověka mnoho důležitých funkcí:

  • podílí se na aktivní regeneraci očního barviva
  • neutralizuje volné radikály uvnitř oka
  • chrání pokožku před slunečními paprsky
  • pozitivně ovlivňuje imunitu
  • snižuje riziko rakoviny plic
  • chrání sliznice v těle proti bakteriím a virům

Jelikož je rozpustný ve vodě, jen velmi těžko se dá jím předávkovat. Při zvýšené konzumaci betakarotenu se může kůže zbarvit do oranžova. Při užívání ve formě syntetických výživových doplňků si však třeba dát pozor na předávkování.

Jaká je jeho úloha

Betakaroten má v lidském organismu zásadní postavení, protože v něm plní několik funkcí. Je zdrojem vitaminu A. Organismus na základě svých potřeb využívá betakaroten na výrobu vitamínu A. Pokud má tělo dostatek vitaminu, přeměna betakarotenu na vitamin A se snižuje, takže není možné se betakarotenem, jako zdrojem vitaminu A, předávkovat.

Dalším důležitým úkolem betakarotenu je jeho antioxidační působení. Potlačuje negativní vliv volných kyslíkových radikálů, které vznikají při metabolických procesech v organismu, přijímáme jejich z vnějšího prostředí, nebo vznikají v kůži v důsledku UV-záření, kde mohou vést k předrakovinné změnám v buňkách.

Betakaroten chrání pokožku před spálením

Betakaroten má fotoprotektivní účinek – chrání naši pokožku před spálením.

Několika studiemi bylo potvrzeno, že užívání betakarotenu má fotoprotektivní účinek – chrání tělo před spálením. Aby se však jeho ochranný účinek mohl rozvinout, vyžaduje se minimálně 10 týdenní doplňování.

Kolik Beta-karotenu potřebujeme a co způsobuje jeho nedostatek

Beta-karoten je vynikajícím zdrojem antioxidantů, které napomáhají neutralizovat volné radikály z biologických procesů v těle i z vnějšího prostředí.

 Běžně konzumovány ovoce a zelenina v našich zeměpisných šířkách poskytuje dostatečnou dávku betakarotenu pro lidský organismus.  Mrkev, Petržel, špenát, paprika a rajčata jsou nejběžnější zelenina, která obsahuje betakaroten. Správně by měla být tato zelenina podávaná s tuky, protože betakaroten patří mezi látky, které se nazývají karotenoidy a ty jsou rozpustné v tucích. Organismus tak dokáže vstřebat a zužitkovat vyšší množství tohoto vitaminu z potravy. Doporučené denně množství je 15 mg.

Pokud jste kuřák, častěji si dopřejete alkohol, pracujete v prostředí, kde se namáhají hlavně oči, nebo jste žena požívající antikoncepční pilulky, vaše tělo potřebuje dostatečné množství betakarotenu. Pokud není možné betakaroten doplnit prostřednictvím potravin, doporučuje se užívat volně prodejné vitaminové doplňky obsahující betakaroten, nebo užívat samotný betakaroten.

Pokud je tělo dlouhodobě vystavovány vyšším nárokům (opalování), je možné i vyšší dávkování než je doporučeno. Vždy je však třeba dodržet dávkování, které je napsané na konkrétním přípravku.

Nedostatek betakarotenu by v takových případech vedl k vyšší pravděpodobnosti výskytu rakoviny kůže, náchylnosti k šerosleposti a k celkovému oslabení obranyschopnosti organismu.

Betakaroten v potravinách

Betakaroten a jeho účinky na člověka

Betakaroten se vyznačuje antioxidačním působením, tedy chrání lidské buňky před poškozením volnými radikály a následným vznikem některých onemocnění. Dalším pozitivním účinkem betakarotenu je podpora imunity. Například má příznivý vliv na činnost bílých krvinek, které jsou součástí imunitního systému a bojují proti infekcím.

Působí vlastně jako prekurzor vitamínu A. To znamená, že lidské tělo si dokáže z betakarotenu, vytvořit vitamín A, který se nachází pouze v živočišných zdrojích, a to bez rizika předávkování, protože tělo si syntézu betakarotenu na vitamin A řídí. Také je schopen zabránit oxidaci cholesterolu. Je oblíbený hlavně v letním období, protože zabraňuje poškození pokožky slunečními paprsky, zpomaluje její stárnutí a je prevencí rakoviny kůže.

❤ Krásně opálená

Betakaroten zajistí vaší pokožce zářivý bronz. Vedle opalovacích krémech je vhodným doplňkem na ochranu pokožky. Zbývá v ní, čímž zabraňuje jejímu spálení a dodává jí hezčí barvu. Opálení navíc vydrží déle.

❤ Chrání před rakovinou

Betakaroten je významným antioxidantem, který zabraňuje fotooxidací, což znamená, že potlačuje negativní vliv volných kyslíkových radikálů. Ty na náš organismus útočí během opalování a je vědecky dokázáno, že mohou být faktorem vzniku rakoviny.

❤ Pomáhá očím

Významnou vlastností této látky je i to, že přispívá ke správnému fungování očí a udržuje zrak v dobrém zdravotním stavu. Zároveň je i vhodnou prevencí proti šerosleposti. Výzkum amerického institutu National Eye Institute potvrdil, že betakaroten snižuje riziko šedého zákalu.

❤ Zajistí pevnou pokožku

Kromě toho, že betakaroten vám dodá svěží opálený vzhled pokožky, také ji posiluje a zamezuje předčasné tvorbě vrásek. Pleť bude po potřebné dávce zklidněná a vypnutá.

❤ Pro zdravé srdce

Betakaroten se podílí i na činnosti srdce. Posiluje ho a preventivně chrání před kardiovaskulárními chorobami. Navíc aktivně podporuje váš imunitní systém a obranyschopnost organismu.

Projevy nedostatku

  • zhoršené vidění v přítmí (šeroslepost)
  • citlivost na světlo během dne
  • suchá a svědivá pokožka
  • nechutenství
  • zvýšená náchylnost k infekcím

Najčastejšie otázky a odpovede na ne

Je betakaroten účinný jako ochrana proti slunečnímu záření a jak si vlastně betakaroten vybrat? Užívat jej, pokud jsem kuřák? Zde jsou odpovědi na 3 nejčastější otázky, které by vás mohly zajímat:

❓ Je betakaroten účinný jako ochrana proti slunečnímu záření?

Organismus si z betakarotenu dokáže vyrobit takové množství vitamínu A, jaké potrebuje.Vitamín A je důležitý na imunitní systém, zdravé sliznice a dobrou kvalitu pokožky, vlasů a nehtů. Vyšší příjem betakarotenu podporuje tvorbu kožního pigmentu melaninu a neutralizuje škodlivé účinky UV záření.

Když začnete jíst stravu bohatou na betakaroten už nějaký čas před dovolenou, připravíte pokožku na delší pobyt na slunci, takže potom rychleji a rovnoměrně zhnědne. Zároveň zabraňuje tvorbě nehezkých pigmentových skvrn, snižuje riziko alergických reakcí a olupování opálené pokožky. Když se ve vašem jídelníčku bude vyskytovat každodenně, bronz vám vydrží mnohem déle.

❓Jak si vybrat betakaroten?

Chemicky vyráběn betakaroten (syntetický) představuje okolo 85% veškerého betakarotenu na světovém trhu. Zbývajících 15% tvoří přírodní betakaroten, který se získává například z mořských řas, z hub či bakterií. Zjistit, zda obsahují výživové doplňky dostupné na našem trhu syntetický nebo přírodní není vůbec jednoduché, protože většina výrobců neuvádí zdroj, ze kterého jej získávají.

Obsah betakarotenu ve výživových doplňcích se pohybuje od 6 do 15mg v jedné kapsli, některé doplňky obsahují kromě betakarotenu i jiné antioxidanty nebo látky zlepšující vstřebávání, podstatný rozdíl v betakaroténových přípravcích na našem trhu však není příliš viditelný.

❓ Užívat betakaroten pokud jsem kuřák?

V posledních letech si mnozí kupují betakaroten v tabletách a užívají především na jaře, aby se začátkem léta lépe opálili. Pro milovníky cigaret je však syntetický betakaroten cestou k rakovině. Podporuje totiž zvýšenou tvorbu kyslíkových radikálů v plicích.

Kuřáci mají rakovinotvorných látek příliš i bez něj (jedno vdechnutí cigaretového kouře obohatí kuřáka až o 1014 volných kyslíkových radikálů), proto by měly provitamin A získávat z přirozených zdrojů. K nim patří tmavozelená listová zelenina, červené plody, jako jsou rajčata, mrkev či červená paprika.

Betakaroten prášky - pilulky

Jaké je užívání a dávkování

Doporučená dávka pro dospělé je 6 až 15 mg denně (samozřejmě včetně přijaté stravy). Většinou se podobné množství nachází také ve výživovém doplňku a tudíž optimálně je jeho příjem stanoven na 1 tabletu denně. V některých případech je možné překročit doporučenou dávku ale samozřejmě pouze po doporučení lékařem.

Doporučuji řídit se pokyny uvedenými v příbalovém letáku vybraného přípravku, případně jeho užívání můžete konzultovat s lékařem či lékárníkem.

Mé zkušenosti a doporučení

Už od mala je moje strava bohatá na potraviny obsahující Betakaroten. V létě jsem trávila celé léto na zahradě a moje pokožka byla vždy po létě svěží, pružná a opálená. Nyní je součástí mé každodenní stravy a vím, že i jemu vděčím za barvu a stav mé pokožky. Snažím se vždy zkonzumovat průměrné množství betakarotému, i když se mi ještě nikdy nestalo, že by se moje pokožka zbarvila do oranžova.

 Také mohu s jistotou říci, že díky betakarotenu a kvalitním opalovacím krémem nebyla moje pokožka ještě poškozena spálením. 

Vždy se snažím užívat betakaroten v potravinách a tablety využívám jen v nutných případech. Před dovolenou si dovolím doplnit můj jídelníček i doplňkovou vitamínovou formou. Je také dobré poradit se s odborníkem, jaká forma betakarotenu je pro vás vhodná, kdy a jak ji užívat.

Nejčastější forma výživového doplňku jsou u nás prášky. Nejlepší je však přijímat betakaroten v potravinách. Před a během dovolené se ho doporučuje doplnit formou vitaminového doplňku a užívat už před slunečním obdobím. Může to pomoci předejít několika komplikacím s kůží v létě. Pokud se u vás projeví příznaky nedostatku betakarotenu, je vhodné ho každý den doplnit formou vitaminů nebo v potravě. Před zahájením užívání se zeptejte svého lékaře na nejlepší metodu jeho dávkování.

Pokud chcete vyzkoušet ✅ Betakaroten v tabletách, doporučuji vám ho koupit v ověřené internetové lékárně ✅ . Cena za 90 kapslí v této lékárně je určitě akceptovatelných .

Použité zdroje informací:

  • – informace o přípravku od prodejce
  • drugs – vše o betakarotenu (anglicky)

⭐ Doporučené přípravky (+ cena)

Jelikož je na prodej mnoho přípravků, které obsahují Betakaroten (v různé formě i ceně) rozhodla jsem se vám přiblížit všechny tyto možnosti. V přehledné tabulce s jednotlivými přípravky najdete i jednoduché srovnání, abyste věděli o jaký produkt se jedná, jeho pozitiva, kde si ho koupit výhodně a za jakou cenu.  Doporučuji vám eshopy s nejlepšími cenami. 

Ať se líbí – přehled konkrétních přípravků s betakarotenem:

Hodnocení autora
  • oblíbenost
  • dostupnost přípravků

Pouze několik úvodních vět

Betakaroten - provitamin, který se v játrech přeměňuje na vitamin A. Bojuje proti volným radikálům, které vznikají vlivem UV záření, dodává živiny zubům i vlasům, zlepšuje zrak a chrání tělo před infekcemi.

4.4

Dr.Max Betakaroten 6 mg 90 kapslí

✅ Cena:
✅ Balení: 90 kapslí
✅ Dávkování: 1 kapsle denně


Jak se vám líbil tenhle článek?
4.6/5 - (7 votes)
Autor článku

Odmalička ráda cvičím a později jsem se začala zajímat i o zdravou stravu a zdraví celkově. Můj zájem vyvrcholil v touhu studovat zdraví a nemoc a zjistit, jak tím mohu pomoci ostatním lidem. Vystudovala jsem Farmaceutickou fakultu na Univerzitě Komenského v Bratislavě. Rada bych své nabyté poznatky chtěla šířit i mezi ostatní lidi. Mou zálibou je vaření a vymýšlení zdravých variant jídel. Postupně se o ně s vámi ráda podělím :)

Komentáře
Zatím se zde nenachází žádný komentář.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..