Suché popraskané paty – příčiny a léčba tohoto problému + 3 TIPy na přípravky + 1 domácí recept

Petra Lyžičiarová Téma
26. února 2020 0 Domácí recepty, Masti, Oleje a krémy (kosmetika)

Popraskané paty jsou poměrně častým problémem, který však obvykle řešíme až tehdy, když máme naše nohy odhalit, tedy v létě. Suchou a popraskanou kůži na chodidlech má podle jedné studie až 20 procent dospělých lidí, avšak tento problém se nevyhýbá ani dětem. Zajímavostí je, že popraskané paty trápí více něžné pohlaví než mužů.

Chcete se zbavit popraskané a suché pokožky na patách? Tak v tom případě si přečtěte článek, ve kterém se kromě toho také dozvíte, jaká je na popraskané a suché paty léčba a jaké jsou možné příčiny tohoto problému. Najdete zde také informace o tom, jaká mast na rozpraskané paty je účinná a zda je krém na popraskané paty jediným řešením tohoto problému.

Příčiny mohou být různé

Pokud máte popraskané paty nebo suchou kůži na chodidlech, pravděpodobně vás bude jako první zajímat, co je příčinou vašeho problému. Mnozí lidé mají na chodidlech velmi citlivou pokožku, která mě sklon vysušovat se.

V případě, že se pokožka na patách příliš vysuší, může začít praskat a zanechávat dokonce až bolestivé praskliny. Zde jde již o závažný stav, protože tyto praskliny jsou nejen bolestivé, ale i nebezpečné. Může v nich vzniknout nebezpečný zánět nebo infekce. Praskliny z nedostatečného promašťování pokožky na chodidlech nezřídka i krvácejí.

Popraskané paty nezřídka i krvácejí

Popraskané paty nezřídka i krvácejí…

Nejčastější příčiny

Příčiny suchých chodidel a vzniku prasklin na patách je více. Zde jsou některé z nich:

  • studené počasí
  • dehydratace, nedodržování pitného režimu
  • nedostatečná hydratace chodidel
  • příliš horké lázně, sprchy
  • používání vysušujících mýdel
  • diabetes
  • kartáčování, drhnutí chodidel za sucha
  • několikahodinové stání
  • časté chození naboso

Kromě toho může být příčinou popraskaných chodidel i těhotenství, psoriáza, nedostatek vitamínů, stárnutí, atopická dermatitida či plísňová onemocnění.

Rizikové faktory vzniku popraskaných chodidel

Největšími rizikovými faktory, které mohou způsobovat popraskání chodidel, jsou diabetes a obezita. Diabetici mají s popraskanými chodidly zkušenosti poměrně často, protože jejich nervy na nohou mohou být poškozeny od nestálé hladiny cukru v krvi. Toto poškození nervů následně způsobuje, že suché paty na nohou mohou začít praskat.

Bohužel, lidé trpící cukrovkou také mají větší pravděpodobnost vzniku infekce z popraskaných chodidel jako lidé, kteří cukrovku nemají. V případě, že máte diabetes, měli byste svým chodidlům věnovat dostatečnou pozornost a pravidelně je kontrolovat.

starostlivost o popraskané paty je důležitá

Pravidelná péče o chodidla je pro popraskané a suché paty velmi důležitá…

Lidé s nadváhou a obezitou zase mají větší pravděpodobnost popraskání chodidel, protože jejich nohy jsou zatíženy velkou hmotností. Suchá kůže tento tlak nemusí zvládnout, a tak paty praskají.

Prevence – jak se vyhnout suchým a popraskaným patám

Tak, jako u mnoha jiných problémech, i při popraskaných a suchých patách by měla být na prvním místě prevence. V případě, že jste diabetik nebo máte nadváhu, určitě byste měli pravidelně, minimálně jednou za měsíc, absolvovat ošetření u pedikérky. Ta vám po zvlhčení pokožky chodidel odstraní suchou a zhrublou kůži a nanese hydratační přípravky.

Samozřejmě, pro svá chodidla můžete udělat něco i doma. Nanášejte na ně každý večer před spaním krém na popraskané a suché paty, a to tak, že si na chodidla následně dáte mikrotenové sáček a obujete ponožky. Takto zajistíte, že se krém na popraskané a suché paty vsákne do pokožky a ne do ponožek.

Čemu se vyhnout

Vyhýbejte se také:

  • žabkám, sandálům a jiné otevřené obuvi, při níž je riziko vysoušení chodidel
  • botám s otevřenou patou
  • obuvi na vysokém a tenkém podpatku
  • příliš těsným botám

Pravdou však je, že během zimních měsíců se může suchá a popraskaná kůže na patách objevit u kohokoliv. No a časté horké koupele naše chodidla ještě více vysušují. Proto bychom právě v zimním období měli více dbát o naše nohy a pravidelně je natírat. O tom, co by měly obsahovat krémy na popraskané paty, se dočtete dále.

Nabídka běžně dostupných mastí a krémů na popraskané paty je široká, a tak může být docela problém se v ní zorientovat a vybrat si vhodný produkt. Krém na rozpraskané paty by měl obsahovat například panthenol, který je známý pro své zvlhčující účinky, nebo ureu, lanolin či keratin.

Diagnostika a léčba

Pokud vás trápí popraskané a bolestivé paty a jejich stav se nezlepšuje ani po používání běžně dostupných prostředků, měli byste navštívit kožního lékaře nebo medicínské centrum pedikúry. Odborníci zjistí, jaký je váš stav, nasadí léčbu a zbaví vás i případných infekcí. Kožní lékař vám může doporučit vhodnou mast na popraskané paty, no a v případě, že máte popraskané paty do krve, poučí vás, jak se o chodidla starat.

suchá kůže na patách - estetický problém

Suchá kůže na patách je i estetický problém…

Podpůrnou léčbou mohou být jednak běžně dostupné krémy na popraskané paty, ale také přírodní prostředky. Oblíbená je citronová šťáva, která díky obsahu kyseliny změkčuje suchou pokožku a zjednoduší její odstranění. Vhodné jsou také oleje, jako je například kokosový olej nebo olivový olej.

Domácí recept proti popraskaným chodidlům

Zdroje informací:

  • everydayhealth.com – informace o vzniku a příčinách popraskané a suché kůže na chodidlech (anglicky)
  • healthline.com – léčba popraskaných chodidel (anglicky)
  • prozeny.cz – Bolavé a popraskané paty? Takhle s nimi snadno zatočíte!

Jak se vám líbil tenhle článek?
3.4/5 - (13 votes)
Autor článku

Redaktorka magazínu BioPoradce.cz. Zajímám se o zdravý životní styl, cvičení a zdravou stravu. Preferuji přírodní produkty a výživové doplňky sloužící k udržení zdraví, krásy a vitality.

Komentáře
Zatím se zde nenachází žádný komentář.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..