Reishi – zázračná čínská houba dlouhověkosti a věčného mládí na podporu imunity a prevenci rakoviny

Erik Havlík Téma 19. března 2021 3 Houby, Kapsle, Káva, Prášek, Tablety

Houby patřily už od pradávna mezi základ přírodního léčitelství a používaly se na různé zdravotní problémy. Kdo měl v starověké Číně problém se slabou imunitou, nespavostí, astmatem ale i běžnými chorobami, ten věděl, že speciální houba reishi mu pomůže ulevit od jeho problémů. Reishi se mluvilo i zázračná houba, houba věčného mládí, císařská houba nesmrtelnosti a podobně. V zeměpisné oblasti Dálného východu je známa již více než 4 tisíce let a to, co je na ní absolutně nejlepší, je velmi široká paleta pozitivních účinků na lidský organismus. I proto jsem ji sám osobně vyzkoušel.

Reishi - Ganoderma lucidum

Reishi, nebo i zázračná houba, houba věčného mládí, císařská houba nesmrtelnosti…

Co je reishi (odborně Lesklokorka lesklá)?

Reishi je hovorový název zažitý především v Japonsku, odborně se této houbě říká Lesklokorka lesklá. Ve volné přírodě ji najdete iv Evropě, čili i u nás, ale nejznámější zemí původu je Čína. Ve staré čínské medicíně tuto houbu volali Ling Zhi a její nejcennější druh, červená reishi, byla velmi vzácná.

Houba samotná má půlkruhový nebo ledvinovitý klobouk a bývá bokem přirostlá na svého hostitele, obvykle na odumřelých pařezech nebo stromě. Klobouk houby je lesklý, podle čeho se houba i nazývá. Samotná dužina je žlutavě nahnědlá. Pokud byste chtěli vědět více o její stavbě a vlastnostech, zkuste tento atlas hub. Zajímavostí je, že houba jako taková je pro běžné houbaře nezajímavá, nakolik je nejedlá. V surovém stavu je natolik hořká, že se nedá pro člověka konzumovat.

 

Jak působí

Z houby se však vyrábí extrakt, ze kterého mohou vzniknout různé přípravky, odvary a jiné formy využití. Houba jako taková má silné léčebné účinky, za co mohou látky v ní obsažené. Pozor – při stárnutí Lesklokorka ztrácí své účinky a proto je nejlepší zaměřit se na takové produkty, kde byla použita čerstvá a kvalitně zpracovaná houba.

Reishi působí i u lidí s rakovinou a to následovně:

Zmenšování vedlejších vlivů ozařováníZlepšení chuti k jídlu
Stimulace vlastního imunitního systémuAntiseptické účinky
Podpora regenerace organismuSnížení nebezpečí tvorby metastáz
Snížení účinků ionizujícího zářeníZmírnění bolestí
Zlepšení fyzické kondiceZvýšení kvality života
Reishi užívají i lidi s rakovinou

Reishi užívají i lidé s rakovinou…

Jak vidíte, jde o opravdu zajímavý přírodní prostředek. Já sám jsem se k houbě dostal na základě doporučení od jednoho mého dobrého známého a okamžitě po získání prvních informací mě reishi zaujala. Musím však říci, že při přípravcích z reishi si třeba dávat mnohem více pozor, než při jiných produktech. Zpracování houby je totiž náročné na teplotu a jen opravdu kvalitně pěstované a zpracované reishi má všechny účinky, které se jí připisují.

 

Složení a obsah látek

Vzhledem k tomu, že reishi působí prakticky na každý jeden důležitý lidský systém v našem organismu, dá se předpokládat, že bude mít velmi pestré složení. Ano, v houbách jsou obsaženy velmi důležité a významné účinné látky, ale například i několik desítek vitamínů a minerálů, aminokyseliny a různé druhy proteinů a látek podporujících naši vlastní imunitu.

 

Seznam nejdůležitějších účinných látek

 • Beta-glukany: Z hlediska složení třeba jako první zmínit beta-glukany. Jde o specifické látky, které stimulují náš vlastní imunitní systém, čímž zlepšují jeho fungování, zvyšují jeho účinnost a pomáhají nám zlepšit prevenci vůči více běžným onemocněním. Beta-glukany obsažené v reishi podporují tvorbu interferonů a interleukinů, což jsou nejdůležitější “zbraně” imunitního systému vůči parazitům.
 • Triterpeny a triterpenoidy: triterpenoidy obsažené v reishi mají zejména tři úlohy v lidském těle a to snižovat krevní tlak, tlumit alergické příznaky a omezovat množení rakovinných buněk u některých typů nádorů. Triterpeny jsou zas látky posilující fungování jater a zlepšující využitelnost kyslíku pro naše tělo, zejména v svalových tkáních.
 • Polysacharidy: V houbě je možné nalézt i polysacharidy, které jsou pro naše tělo důležité jako stavební i zásobní látky. Z hlediska účinků na naši obranyschopnost třeba říci, že polysacharidy obsažené v reishi posilují náš imunitní systém a pomáhají ničit viry a jiné choroboplodné zárodky ještě dřív, než nám mohou způsobit větší problémy.
 • Vitamíny a minerály: Houba je mimořádně bohatým zdrojem vitamínů a minerálů, protože obsahuje několik desítek těchto látek. Reishi je nejlepším zdrojem vitamínů skupiny B, zejména niacinu, vitaminu D2 a vitaminu A. Z minerálů vzpomenu vápník, magnézium a draslík, který je pro naše tělo opravdu nezbytný.
 • Ostatní látky: V houbě je možné nalézt organické germanium, které napomáhá vylučování toxinů a zvyšuje schopnost krve absorbovat kyslík. Kromě toho zde je i adenosin působící na rozšíření periferních cév, který tlumí shlukování krevních destiček. Obsahuje i glukany, glykoproteiny, aminokyseliny, steroidy, kyselinu palmitovou, gluten a také vlákninu.

Kompletní přehled nabízí například tento oficiální medicínský portál (v angličtině).

 

Jaké má účinky na člověka?

Houba reishi je výjimečná zejména stimulačními schopnostmi vůči imunitnímu systému. Znamená to, že dokáže zvýšit imunitu i preventivně a to vám může pomoci se například během sezóny běžných onemocnění udržet v dobré kondici. Zdaleka to však není její jediný pozitivní účinek, protože reishi je známá například i v rámci podpůrné léčbě rakoviny.

Vzhledem k tomu, že má několik pozitivních vlivů na náš organismus, rozhodl jsem se shrnout jen ty nejdůležitější:

Imunita, rakovina, detoxikace, regenerace

 • Lepší imunita: Podporuje imunitu zejména díky tomu, že obsahuje beta-glukany, které mají schopnost stimulovat tvorbu samotných protilátek v našem těle. Kromě imunostimulační schopnosti má houba i antibakteriální a antivirální vlastnosti, takže pomůže i při nachlazení, bronchitidě, chřipce a jiných podobných respiračních onemocněních.
 • Podpora při rakovině: Tato vlastnost byla prokázána několika studiemi a podpůrná funkce spočívá zejména v zabránění vzniku metastáz a zabránění růstu nádorů. Nejvíce účinná je houba při rakovině prsu, rakovině tlustého střeva a rakovině prostaty naopak například při rakovině jater se ukazuje jako neúčinná. V Japonsku i v Číně je reishi oficiálně zařazena do programu prevence a podpůrné léčby rakoviny.
 • Detoxikace: Díky velmi bohatému složení antioxidantů v houbě je reishi skvělým přírodním prostředkem na detoxikaci. Vysoký obsah germania přispívá ke zlepšení přenášení kyslíku v těle, stejně tak adenosin pomáhá ředit tuky v krevním řečišti. Pokud jste například měli problém s alkoholem, hepatitidou nebo jste delší dobu užívali léky, pomůže vám reishi i při regeneraci jater.
 • Regenerace těla i mysli: Reishi se již odedávna využívalo při nespavosti, nadměrném stresu a nadměrné zátěži. Pokud trpíte také nadměrným vyčerpáním, dokáže vám pravidelné užívání přípravků s obsahem této houby vrátit ztracenou energii a co nejrychleji se zregenerovat po fyzické i psychické stránce.

 

Trávení, kardiovaskulární systém, krev, alergie

 • Lepší trávení: Reishi obsahuje vlákninu a několik další důležité látky, které pomohou se zlepšením celkové činnosti trávicího systému. Upravení stolice a pomoc při zácpě jsou přesně ty dvě oblasti, které můžete od reishi očekávat, ale například polepšit by si měli i lidé se syndromem podrážděného střeva. Reishi také upravuje vylučování žaludeční kyseliny a působí i preventivně vůči vředem.
 • Krev a kardiovaskulární systém: Reishi má díky obsahu triperténov, triterpenoidů, adenosinu a dalších látek velmi dobrý vliv i na cirkulaci krve a několik kardiovaskulární problémy. Pomáhá například regulovat krevní tlak, zvyšuje okysličení srdečního svalu, zlepšuje oběh krve a stav červených krvinek a upravuje i hladinu cholesterolu a cukru v krvi.
 • Alergie: Jestliže trpíte alergiemi, reishi vám může ulevit od intenzivnějších příznaků. Houba má totiž i protizánětlivé, hypotenzivní a protialergické účinky. Zmírňuje tak ty nejvýraznější projevy, které jsou způsobeny antigeny, avšak jde jen o určitou formu podpůrné léčby, která nemůže nahradit tu klasickou.

 

Nejčastější otázky

Co se týče reishi, několik lidí se ptá zejména na případné vedlejší účinky, pěstování a zkušenosti s užíváním v případě těhotenství. Všechny tyto otázky a ještě další jsem si pozorně nastudoval a pokusil jsem se zaujmout k nim co nejlépe odpovědi i na základě vlastních poznatků. Zde jsou:

❓ Houba reishi a rakovina – jaká je pravda ohledně jejího dopadu na nádory?

↳ Určitě jste se setkali s více přípravky, které deklarovaly, že vám pomohou jako podpůrná léčba při nádorech. V případě reishi však jde opravdu o oficiálně uznané účinky, nakolik se lesklokorka lesklá se využívá tak v západní jako i v asijské medicíně. Je pravdou, že u nás je to více součástí alternativní medicíny, přesto existuje množství vědeckých publikací, které potvrzují její podpůrné účinky.

❓ Je možné pěstování reishi i doma?

Ano, v případě dosažení ideálních podmínek je možné pěstovat hubu i doma. Je to však velmi náročný proces, který se pro běžného člověka určitě časově ani finančně nevyplatí. Důležitá je nejen rovnováha vlhkosti, teploty, slunečního světla a oxidu uhličitého, ale i to, aby pěstování proběhlo roubováním na dřevěná polena japonského dubu. Pěstování tedy možné je, ale já osobně ho nedoporučuji.

❓ Vyskytují se nějaké nežádoucí účinky spojené s užíváním?

↳ Podobně jako v případě jiných přírodních produktů, i v případě lesklokorky lesklé je výskyt vedlejších nebo nežádoucích účinků minimální. Vše je však velmi individuální, čili u některých lidí se mohou vyskytnout například vyrážka na pokožce, menší bolesti žaludku, mírně zvýšená teplota nebo kolísání krevního tlaku. Jde však jen o dočasné problémy, které by měly za krátký čas zmizet.

Reishi v těhotěnství ne

Během těhotenství i kojení se reishi nedoporučuje…

❓ Kdo nemůže užívat přípravky s obsahem reishi?

↳ Zaprvé, podobně jako i v případě jiných stimulantů imunitního systému, je vyloučeno, aby reishi užívali lidé, kteří berou imunosupresivní léky. Typicky jde o lidi, kteří absolvovali transplantaci orgánu. Také platí, že většina přípravků obsahujících tuto houbu má ve svém příbalovém letáku napsáno, že jsou nevhodné pro děti do 3 let, těhotné ženy a kojící ženy.

 

Co je nejlepší – káva, tabletky nebo prášek?

Reishi můžete užívat ve více formách. Nejjednodušší alternativou jsou zřejmě klasické výživové doplňky ve formě gelový kapslí. Ty jsou vhodné jak pro dlouhodobé užívání, tak pro akutní případy. V případě pilulek se navíc jedná o přírodní produkty neobsahující chemická barviva, konzervační látky, ve většině případů neobsahují ani lepek a laktózu. Vhodné jsou také pro vegetariány, protože neobsahují živočišné složky.

 

Kromě nich jsou aktuálně v kurzu ještě dvě další formy. První je prášek, který stačí smíchat s vodou nebo ovocným nápojem. Zde bych se přimlouval zejména za takové produkty, které jsou 100% čisté a jsou z BIO sušiny přímo z plodnice houby. Druhou formou je káva, kávovinový nápoj nebo dokonce i čokoláda. V tomto případě je možné nalézt na trhu i kombinaci s jinými bylinkami, které dodají celému nápoji zajímavou příchuť.

100% REISHI NEBO NE? Mnoho lidí se mě ptá, jestli je lepší koupit si produkt, který obsahuje pouze samotnou hubu, nebo i některé jiné přírodní složky, případně kombinaci s vitamíny. Podle mě to je značně individuální a závisí zejména na koncentraci a kvality samotného produktu, ale já osobně se přikláním k čistému reishi bez příměsí.

 

Porovnání přípravků a ceny reishi

Asi jste se v tom už trochu ztratili, že? Pravda je taková, že přípravků a výrobků s obsahem houby reishi je opravdu velké množství a laik se v nich bude jen těžko vyznat. Rozhodl jsem se tedy, že vám to trochu usnadním a také na základě vlastního testování více druhů a značek jsem připravil jednoduché srovnání několika možností.

Nejvíce látek je v plodnicích. Většina zmíněných látek je obsažena v nejlepší kvalitě a množství v mladých plodnicích. Ideální proto je, pokud si kupujete takové přípravky a produkty, které obsahují mladé plodnice. Hlavně ty, které byly pěstovány v BIO kvalitě a zároveň i kvalitně usušené a zpracované při nepříliš vysoké teplotě. Já jsem pro vás připravil tento přehledný seznam kvalitních BIO přípravků z reishi.

 

Tipy, kde koupit

Přírodní produkty a výživové doplňky se dají koupit zpravidla ze dvou zdrojů. Prvním je klasická kamenná lékárna, kde je sice cena vyšší, ale na druhou stranu, můžete si přípravek takříkajíc “chytit do rukou”. Druhým je online nákup, ať už v online lékárně nebo v e-shopu se zdravými potravinami a přírodními přípravky. Já osobně dávám přednost druhé možnosti a hned vám i řeknu proč.

V jejich případě mám jistotu nejen nejlepší možné ceny, ale zejména garanci kvalitního a originálního výrobku. Doporučuji vám nenechat se zlákat na cenu nižší o pár “kaček”, jelikož většinou je důvodem takto nízké ceny zejména nekvalitní produkt s nižším obsahem účinných látek.

 

Užívání a dávkování

Z hlediska užívání a dávkování má každý z výše zmíněných produktů své plusy i mínusy. Mně osobně přijdou nejjednodušší tabletky, protože si stačí prostě jen přečíst příbalový leták a řídit se jím. Tabletky se zpravidla užívají v počtu 1 až 2 kusů za den, obvykle po jídle a zapijí se vodou.

Co se týče kávy, tu si můžete připravit zcela běžně tak jako klasickou kávu. Podobně je to i s čokoládou nebo kávovinovým nápojem, v obou případech stačí jeden sáček z balení zalít horkou (pozor, ne vařící!) vodou, promíchat a vypít. Pokud si koupíte prášek, většinou se dávkují 1 až 2 zarovnané nebo kopcovité čajové lžičky, přičemž se do prášku přidá od 2 do 3 dcl vody.

Všechny tyto formy se hodí i na dlouhodobější, ale v případě potřeby i na akutnější a zvýšené užívání. V případě kapslí je to nejjednodušší, stačí si dát jednoduše o 1 prášek za den více a máte to vybavené. V případě kávy nebo prášku je již třeba být opatrnější.

UDĚLEJTE SI DOMA VLASTNÍ ČAJ! Pokud se rozhodnete pro prášek, nemusíte ho jen zalít vodou a nechat vychladnout. Můžete si zkusit udělat i domácí čaj a to tak, že do takto zalitého prášku (doporučuji tento) přidáte nějaké bylinky z vlastní zahrádky nebo koupené v obchodě. Já sám jsem to vyzkoušel a nevím si vůni a chuť takového čaje vynachválit.

 

Vlastní zkušenosti a zhodnocení na závěr

Mně osobně reishi velmi dobře prospívá a to nejen na imunitu, ale například i na detoxikaci, lepší trávení, odkyselení organismu a na posílení psychické a fyzické vitality. Samozřejmě, nejvíce se účinky projevují při dlouhodobém užívání a ideálně tehdy, pokud zkombinujete například tabletky a kávu.

Dávejte si však pozor, abyste nepřekročili maximální možné dávkování. Stejně chci upozornit, že se jedná o výživové doplňky přírodního původu, jejichž cílem není například léčba nějakých vážných zdravotních problémů, ale spíše podpůrná funkce. Dovolím si však říci, že ty skutečně kvalitní přípravky mají opravdu velmi dobré účinky.

Jak jsem již řekl, já sám nakupuji online, protože je to nejpohodlnější, nejvýhodnější a nejbezpečnější. Pokud chcete s reishi začít, zkuste například lehce stravitelné. Pokud máte dobré zkušenosti i s dalšími čínskými houbami, doporučuji přípravek ✅ Trimyco – kombinaci hub Reishi, Cordyceps a Shiitake prímo od výrobce na stránce trimyco.cz. Já osobně s nimi mám jen ty nejlepší zkušenosti!

Reishi - Ganoderma lucidum


Jak se vám líbil tenhle článek?
Autor článku
Profilový obrázek

Redaktor magazínu BioPoradce.cz. Zajímá mě zdravá životospráva, zdravé potraviny a výrobky a předcházení onemocněním. Nedám dopustit na přírodní způsoby posilování imunity, vitality a energie.

Komentáře

Zdravím. Chtěl bych se zeptat. Kdyz člověk užívá jen ten sporovy prášek?..stačí to? Nebo je treba to užívat v jisté kombinaci? Diky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..