Levandulový olej – vše, co byste měli o tomto oleji vědět (+ využití nejen v aromaterapii)

Zuzana Pelyová Téma
18. března 2021 0 Čaje, Oleje a krémy

Využití levandulového oleje v kosmetickém průmyslu má své opodstatnění. Vstřebávání oleje do pokožky je rychlé a zaručuje její vláčnost. Levandule se pěstuje ve velkém množství i v našich podmínkách. Naše babičky ji sbírali, sušily a využívali jako osvěžovač vzduchu ale i jako aroma pro oblečení do skříně. Pokud děti nevěděli usnout, stačilo nakapat pár kapek oleje na polštář. Levandulové květy jsou i pěknou dekorací a využití levandule jako oleje se zachovalo dodnes.

Levandulový olej je známý díky jeho léčebným, dezinfekčním a zklidňujícím účinkem. Je často využíván nejen tedy v aromaterapii ale právě v kosmetickém průmyslu či ve zdravotnictví. Kdo by neznal voňavý levandulový koupel s pěnou nebo olejem? Pomáhá také při ucpaném nosu, stačí se ho nadechnout a uvolní dutiny.

Levandulový olej – navigace v článku

 

Levandulový olej produkty

Co je to levandulový olej?

Levandulový olej je produktem z rostlin Lavandula angustifolia. Patří mezi nejčastěji kupované oleje, vyznačuje se výraznou až pronikavou vůní. Éterický levandulový olej se používá při aromaterapii, masážích a zábalech nebo při inhalaci. Tento olej nelze užívat vnitřně, je jen na vnější použití. Využívá se i v kosmetickém průmyslu, ale také ve zdravotnictví. Levandulové přípravky našly využití i při popáleninách, vyrážkách, ekzémech či dermatitických onemocněních.

Složení a obsah látek

Složení závisí i od přípravy levandulového oleje. V různých poměrech obsahuje éterické oleje, silice, třísloviny a vitamíny. Převážně se kombinují dva typy – oleje z levandule úzkolisté a levandule hybridní. Pravé oleje neobsahují žádné přídatné látky či umělé složky. Do levandulového oleje se přidává i mandlový olej či glycerin. Přidává se zejména extrakt květu Lavandula Angustifolia.

Levandule porost

Podle druhu, levandulové oleje obsahují cca 98 – 95% triacylglycerolů (TAG) a 2 – 5% doprovodných látek, jako jsou vosky, uhlovodíky (zejména skvalen), fytosteroly, fosfolipidy, beta-karoten, vitamin E, minerální látky, chlorofyl a jiné.

➡️ Fytosteroly: Jsou přírodního původu a získávají se z rostlin. Tento prvek si dokáže poradit s cholesterolem. Zabraňují absorpci cholesterolu ze střev a tím snižují hladinu LDL cholesterolu v krvi.

➡️ Fosfolipidy: jsou sloučeniny glycerolu nebo sfingozínu s mastnými kyselinami, které mají ve své molekule navázanou kyselinu trihydrogenfosforečnú, která váže dusíkatou bázi nebo inositol. Vyskytují se v membránách buněk. K fosfolipidům patří například lecitin (fosfatidylcholin), kefalíny, ssfingofosfatidy (fyngomyelíny), plazmogény a podobně.

➡️ Betakaroten: je žlutočervené barvivo – provitamin vitaminu A, který se v potřebném množství ve sliznici tenkého střeva přeměňuje na vitamin A. Je silným antioxidantem a je nezbytný pro imunitu, chrání sliznici v těle, pozitivně ovlivňuje zrak a chrání pokožku před volnými radikály.

Použití

Levandulový olej je směsí látek, které zlepšují náladu, zklidňují mysl a tělo. Je několik způsobů, jak používat levandulový olej.

  • Po koupeli či sprchování: olej naneseme do dlaní a pomocí krouživých pohybů (vždy směrem k srdci) vtíráme do ještě vlhké pokožky.
  • Během koupele: Pro aromaterapeutické účinky ho můžeme přidat i do vodní lázně.
  • Do kosmetiky: Pár kapek levandulového olej přidáváme i do neparfémovaný kosmetiky (např. Krém, pěna do koupele).
  • Aromaterapie: do aromalampy přidáváme 1 kapku, do vany 1 – 2 kapky, na masáže 2 – 3 kapky
  • Studená kuchyně: vnitřně – ráno (nalačno) a večer (před spaním) jednu čajovou lžičku pouze v případě, že je tak uvedeno na příbalovém letáku !!!

 

Účinky

Levandulový olej má celou řadu pozitivních účinků na tělo a mysl. Při vnitřním užívání zmírňuje nespavost, vnitřní neklid, eliminuje deprese, pocity napětí a únavy, snižuje nervové napětí a stres. Také se používá jako uklidňující olej pro zánětlivé onemocnění kůže, akné, dermatitidu, ekzém, lupénku, plenkové vyrážky a vředy. Levandulovým olejem se zmírňují popáleniny a zabraňuje se tvoření jizev. Je také velmi účinný při léčbě po bodnutí hmyzem. Použití levandulového oleje se doporučuje i při infekci horních cest dýchacích. Účinky levandulového oleje jsou dobře známé a pozoruhodné při bolestech hlavy nebo závratích. Pozornost si zaslouží i při mdlobách nebo jako první pomoc léčby šoku.

Další využití levandulového oleje:

  • přirozený repelent proti hmyzu
  • zlepšuje paměť
  • účinně působí proti bolesti hlavy
  • zahání nespavost
  • má protizánětlivé účinky
  • aromaterapie

 

Levandulový olej účinky

 

Využití levandulového oleje najdeme při bolestech ale i kosmetických problémech. Výrazně zlepšuje kvalitu vlasů, nehtů, pokožky a dokáží i léčit kožní poranění. Účinky levandulového oleje jsou známé i při spálení sluncem či různých dermatitických onemocněních jako jsou ekzémy, psoriáza a dermatitida. Dokonce je účinným pomocníkem při různých formách akné, na které mám ověřený Pleťový olej levandulový.

Nejčastější otázky

Levandulový olej má řadu příznivců, kteří ho využívají zejména jako osvěžovač, případně do aromalampy. Stále však zůstávají nezodpovězené otázky ohledně účinků levandulového oleje.

❓ Je levandulový olej účinný i při bolestech hlavy?

Většina současných onemocnění a bolestí hlavy je způsobena nadměrným stresem. Levandule má prokázané účinky při odbourávání stresu. Rovněž působí proti svalovým křečím a bolestem nohou, což ocení i sportovci. Působí protizánětlivě, čímž ovlivňuje bolesti způsobené záněty.

❓ Je možné levandulový olej konzumovat?

Levandule se přidává do různých pokrmů, dělají se z ní sirupy, džemy a přidává se i do jídel. Většina levandulových olejů není zpracována k jídlu, pokud ověřený výrobce a dodavatel neuvádí jinak.

↳ Levandulové extrakty však můžete vyzkoušet formou dětského čaje Dětský čaj spánek Megafyt.

❓ Jsou všechny levandulové oleje kvalitní?

Při zpracování oleje z levandule je nezbytné dodržet určitý postup. Doporučuji si vybrat éterické oleje od ověřených výrobců, který vám zaručí jejich kvalitu a čistotu. Oleje se liší i v ceně, co závisí na použití konkrétního typu levandule. Některé jsou dražší, jiné levnější. Cenovou hladinu ovlivňuje zejména náročnost pěstování. Některé odrůdy levandule jsou vzácné a těžko se dají vypěstovat.

Landulový olej nežádoucí účinky?

Jako každý přípravek i levandulový olej má nežádoucí účinky, pokud je dávkování přehnané. V aromaterapii se používá určitě množství (kapky) levandulového oleje, aby vůně nebyla přesycena, z čehož opravdu můžete mít migrénu. Použití levandulového oleje by mělo být podle návodu popsaného výrobcem na obalu přípravku.

Levandulový olej, čaje nebo svíčky?

Při výběru vhodné formy levandulového přípravku je důležité zaměřit se na účel. Pokud máte problémy se spánkem a bolesti hlavy, doporučuje se levandulový éterický olej do aromalampy. Využít jej můžete i při koupeli nebo přidáním do oblíbené neparfémovaný kosmetiky.

Já osobně jsem využívala zejména aromaterapii oleji a svíčkami. Levandulová vůně příjemně rozvoní celý byt a vydrží až několik hodin. Pokud máte problémy s pokožkou, doporučuji vyzkoušet luxusní francouzské přírodní mýdlo Levandulové květy. Kromě dobré ceny potěšíte i svou pokožkou jemným levandulovým olejem, glycerinem, mandlovým a olivovým olejem. Mýdlo je samozřejmě bez parabenů.

Levandulové čaje jsou vhodné zejména k uklidnění po stresujícím dni a mají efekt i na usínání. Celkově vůně levandule je harmonická, jemná a snodárná, pokud se používá v rozumném množství.

Porovnání přípravků s obsahem levandule

Olej z levandule proslul svými antibakteriálními účinky. Kromě aromaterapeutických účinků pomůže zejména problematické pleti a s akné. Pořídit si můžete mýdla nebo peelingy, kde je hlavní účinnou látkou právě levandulový olej, nebo vsadit přímo na esenciální olejíček z levandule.

Kde můžeme koupit kvalitní levandulový olej a za kolik?

Pokud nemáte čas na přípravu levandulového oleje doma, vyzkoušejte oleje zpracovány odborníky a ověřenými dodavateli. Cenově vás to vyjde i výhodněji než zakoupení si všech potřebných ingrediencí na domácí výrobu oleje. K výrobě také potřebujete mít vypěstovanou levanduli.

Pro přípravu domácího levandulového oleje potřebujete květy levandule, buď nasušené nebo čerstvé. Zakupte si kvalitní olivový nebo mandlový olej, zahřejte ho na pánvi, zalijte levandulové květy a přikryjte. Takový olej by měl měsíc stát za občasného promíchání na tmavém a chladném místě. Co však, když chcete vyzkoušet poctivý BIO levandulový olej hned? Vyzkoušejte tento univerzální Levandulový olej značky Soaphoria (z eshopu Folly.cz) pro všestranné použití. Každopádně, zaměřte se při koupi zejména na složení levandulového oleje a ověřeného výrobce či dodavatele.

Užívání a dávkování

Užívání levandulového oleje nebo jeho forem závisí na koncentraci.

Levandulový éterický olej přidáváme:

  • do aromalampy po jedné kapce,
  • do vany 1 – 2 kapky,
  • na masáže 2 – 3 kapky,
  • při aromatizaci kosmetických přípravků 1 – 4 kapky na flakon podle velikosti

Na jeden šálek levandulového čaje potřebujete 1 čajovou lžíci čerstvých nebo sušených květin. Zalijte je vroucí vodou a nechte louhovat 10 minut. Potom kvítky přeceďte. Při velkém psychickém napětí můžete vypít 3 – 4 šálky levandulového čaje denně.

Levandulové pleťové oleje (např. Saloos) jsou určeny pouze pro vnější použití pomocí vatového tamponu.

Mé vlastní zkušenosti a zhodnocení na závěr

Mé zkušenosti s levandulí v domácnosti se neomezily pouze na levandulový olej. Vyzkoušela jsem zmíněné levandulové mýdlo, se kterým jsem byla spokojená, ale nakonec jsem si přece jen vybrala. Sprchový gel s extraktem z levandule kvůli jednoduššímu používání. Jelikož téměř všechny produkty jako svíčky, éterické oleje, sprchové gely a dokonce sirupy mám doma levandulové, voní mi to v bytě nádherně. Na používání levandule nedám dopustit.

Kromě pleťového Levandulového oleje Saloos používám jednou týdně i  Peeling z levandule značky Soaphoria. Jsem s ním velmi spokojená, protože se zaměřují na poctivé ekologické a přírodní složení a moje pokožka mi je opravdu vděčná.

Použité zdroje informací:

 

Levandulový olej produkty


Jak se vám líbil tenhle článek?
5/5 - (3 votes)
Autor článku

Absolvované studium Marketingu a managementu v cestovním ruchu. Přes léto jsem vášnivý cyklista a plavec, přes zimu preferuji snowboard. Aktivní sportuji, preferuji kolo a turistiku přes léto a během zimy zas snowboard. Vedu poměrně zdravý životní styl, ale snažím se io vyvážený poměr makroživin, což je u vegany těžší. Zajímám se také o ekologii a třídění odpadu. Celoročně trávím čas aktivně na horách na Slovensku a v zahraničí, za špatného počasí mě můžete najít v posilovně. Aktivní komunikuji v anglickém jazyce a v německém a francouzském bez problémů vedu běžnou konverzaci. Zajímá mě soustavné vzdělávání v marketingových oborech a jsem milovníkem nejnovějších technologií a vědy.

Komentáře
Zatím se zde nenachází žádný komentář.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..