Kustovnice čínská (Goji), její správné užívání a účinky nejen na imunitu

Erik Havlík Téma 7. července 2021 0 Kapsle, Oleje a krémy (kosmetika), Plody, Tablety

Hledáte prostředek ke zlepšení imunity a dodání energie zároveň? Chcete podpořit trávení, zlepšit fungování jater či dokonce i podpořit potenci? V tom případě byste měli zbystřit pozornost, protože se budeme bavit o vitamínové bombě. Kustovnice čínská s plody nazývané goji, je speciální druh ovoce. Jak už říká název, pochází z Číny a tamní lidová medicína ji zná již staletí. Divím se, že v našich končinách není příliš rozšířena – měla by, minimálně už kvůli svému složení.

Co je kustovnice čínská

Kustovnice čínská, neboli Godži – Goji, je keřovitá rostlina pocházející z Číny, která se vyskytuje i v Japonsku a Koreji. V tradiční čínské medicíně, která znala již před dvěma tisíci lety odpovědi na některé moderní otázky týkající se zdraví, se využívá plod této rostliny. Anglicky se mu říká goji a má tvar červené bobule. V každém plodu jsou semínka žluté barvy v četnosti od 10 do 60 kusů.

Tolik hovoří o goji Wikipedie a nyní se pojďme podívat na to, proč jsem se rozhodl udělat recenzi této velmi zajímavé rostliny. U nás se rostlina může vyskytovat pouze při speciální péči, takže většinou jsme odkázáni pouze na import hotových produktů. Nejčastěji se používají zmiňované plody, ale viděl jsem už i přípravky, které obsahovaly listí, kůru nebo kořeny.

Kustovnice má mimořádně bohaté složení, jaké byste v ovoci, které denně konzumujete, hledali opravdu velmi těžko. Díky tomuto složení jde doslova o vitamínovou bombu, která má opravdu nenahraditelné místo u každého, kdo chce posílit své zdraví. Využití na léčivé účinky se poprvé vzpomíná koncem 17. století a některé místní čínské legendy dokonce říkají, že rostlina podporuje i prodloužení života.

Pokud dovolíte, odběhnu ještě trochu do technických údajů. Takto vypadá klasifikace rostliny:

Typ klasifikace:Klasifikace
Říšerostliny
Podříšecévnaté rostliny
Odděleníkrytosemenné
Třídadvouděložné
Radlilkotvaré
Čeleďlilkovité
Rodkustovnice

Goji má více vitaminu C než pomerančJá sám jsem se dostal ke goji na základě doporučení pro posílení imunity. Věděli jste například, že obsahuje až 500 krát více vitamínu C než pomeranč? Nebo až 15 krát více železa než špenát? Několik zdrojů ze zahraničí popisuje kustovnici jako nejzdravější rostlinu na světě. Když jsem se toto dočetl a zároveň si vzpomněl, jak pomohla mně, nemohl jsem odolat napsat o tomto ovoci více. Zvláště v době, kdy lidé stále méně konzumují zdravé potraviny, že?

Co obsahuje? Všechny esenciální aminokyseliny!

Začněme tedy obsahem. Kustovnice čínská je bohatá zejména na vitaminy, aminokyseliny a stopové prvky. Jde doslova a do písmene o vitamínovou bombu, jejíž složení mě velmi příjemně překvapilo. Sytě červená barva plodů goji je způsobena obsahem látek zvaných karotenoidy, přičemž ze všech druhů ovoce je jich nejvíce právě zde.

Nyní vám blíže představím některé účinné látky goji a jejich význam:

Vitamíny:

Začneme vitamíny, protože jak jsem již několikrát zmínil, toto ovoce je obsahuje více, než kterékoli jiné. V goji je možné najít vitamin C, vitamin E a několik vitaminy vitamínové skupiny B, konkrétně B1, B2 a B6. Díky tomuto složení je goji skvělým přípravkem na posílení imunity, ale například i na zlepšení. Navíc goji obsahuje velké množství betakarotenu, což je provitamín A, který funguje jako antioxidant.

Aminokyseliny:

Aminokyseliny jsou pro naše tělo velmi důležité a to zejména z hlediska metabolismu cukrů a tuků. Protože naše tělo si je neumí samo vyrobit, je odkázáno na to, abychom je přijímali z externích zdrojů. A teď dávejte dobrý pozor: goji obsahuje až 18 druhů aminokyselin a to včetně všech 8 esenciálních. Najdete zde arginin, histidin, isoleucin, leucin, lysin, methionin, fenylalanin, taurin, threonin, tryptofan a valin. Z tohoto hlediska je nejbohatším ovocem na celé planetě!

Stopové prvky:

Celkově až 21 stopových prvků se nachází v ovoci goji a tento počet opravdu převyšuje běžné množství ve většině ovoce. Nejvíce důležité jsou železo, měď, vápník, germanium, selen či fosfor. Navíc germanium se nenachází v žádné jiné rostlině v tomto množství a má velmi silný protirakovinný účinek.

Polysacharidy:

Ovoce je unikátní i vysokým obsahem speciálních lycium sacharidů. Tyto látky mají velmi silný antioxidační efekt, díky kterému neutralizují volné radikály. To jednak podporuje imunitu, ale zároveň působí i proti stárnutí a poškozování buněk v těle. Goji obsahuje více antioxidantů, než kterýkoliv jiný známý přírodní zdroj těchto specifických látek a to je jeho velká síla.

Ostatní látky:

Goji obsahuje kromě výše zmíněných skupin látek i bílkoviny potřebné pro fungování chrupavek a vazů. Nachází se zde i rostlinný sterol beta-sitosterol, který má protizánětlivý účinek, pomáhá na prostatu a také na snížení hladiny cholesterolu. Součástí obsahu kustovnice je i vláknina pomáhající trávení.

Účinky a použití

Vzhledem k poměrně bohaté složení a obsah účinných látek už asi tušíte, že toto “super ovoce” je velmi unikátní. Ano, je. Já sám jsem se k němu dostal zejména kvůli imunitě, ale musím říct, že jsem byl mimořádně překvapen všemi jeho pozitivními účinky a to tak pro muže, tak pro ženy.

Goji pozitivně ovlivňuje potenci a libido

Kustovnice zvyšuje potenci i libido

Kromě toho, že je doslova životabudič a zdroj energie, doporučuji kustovnici čínskou zejména kvůli následujícím pozitivním vlivem:

  1. Imunita: Pojďme na imunitní systém. Díky vysokému obsahu vitaminu C je goji ideálním prostředkem na posílení imunity. Pokud si porovnáme koncentraci vitamínu C například s pomerančem, vychází goji až 500 x lépe. Stejně další vitaminy a stopové prvky přispívají k posílení obranyschopnosti a také k prevenci vůči nemocem infekčního charakteru. Při suchém kašli nebo artritidě potlačuje tyto příznaky s poměrně dobrou účinností.
  2. Antioxidační účinek: Velmi důležitý je i antioxidační vliv rostliny. Díky němu dochází k prevenci předčasného stárnutí a zároveň se zpomaluje již i aktuální stárnutí. Antioxidační účinek má za cíl zachytit volné radikály znehodnocující buněčné tkáně v těle. To se projeví omlazením pokožky i vnitřních orgánů.
  3. Mentální zdraví: U mě osobně měli plody kustovice čínské velmi příznivý vliv na mentální zdraví. Nejen, že jsem se cítil plný energie, ale se mi zlepšit spánek a paměť. Goji má velmi příznivý vliv i na zklidnění nervové soustavy, zmírňuje stres a podporuje činnost mozku. Jde prostě o celkový životabudič plný energie.
  4. Trávení: Díky obsahu vlákniny ale i aminokyselin je toto ovoce velmi dobré i na různé trávicí problémy. U některých lidí, kteří mají problémy s metabolismem, může dokonce i napomoci snížení váhy a to díky zrychlení metabolických procesů týkajících se cukrů a tuků. Rovněž podporuje goji činnost jater a vylučovací funkci ledvin.
  5. Kardiovaskulární systém: Rostlina má příznivý vliv i na činnost srdce a cévy. Pomáhá snížit krevní tlak, upravuje hladinu cholesterolu v krvi a dokonce pomáhá pročistit krevní řečiště od toxických látek. Goji také stimuluje tvorbu bílých i červených krvinek, čímž obnovuje strukturu a složení krve.
  6. Plodnost a potence: Je tu skutečně tak, kustovnice čínská pomáhá i na plodnost a potenci. U žen zvyšuje například libido, ale dokáže zmírnit i příznaky menopauzy. V těhotenství zmírňuje ranní nevolnost. U mužů zvyšuje potenci a sexuální energii – jde tedy tak trochu o afrodisiakum.

NEJEN NEMOCI: Ovoce goji má velmi pozitivní vliv nejen na nemoci, ale působí i preventivně. Například zpomaluje stárnutí a tím dodává organismu více vitality. Stejně působí příznivě na stav nervového systému, což zlepšuje například paměť a zpomaluje postup destrukce přenosu nervových vzruchů. Nemluvě už o efektu pestré výživy pro tělo z pohledu vitamínů, minerálů a stopových prvků.

 

Co vás nejvíce zajímá

Kustovnice čínská tedy vypadá na první pohled, že je pro naše zdraví prospěšná. Co ale například nějaké její vedlejší účinky? A co těhotenství – můžete či nemůžete toto ovoce během něj konzumovat? Jak se dá použít v kuchyni a dá se vypěstovat i v domácím prostředí? Tyto 4 otázky se vyskytovaly na různých fórech a diskusích velmi často a proto jsem se rozhodl na ně najít plnohodnotné odpovědi.

Jsou s užíváním spojené nežádoucí účinky?

Pokud máte nízký krevní tlak, neměli byste kustovnici příliš užívat. Je to zejména z toho důvodu, že jeden z jejích účinků je, že krevní tlak snižuje. Stejně je kontraindikací užívání léků na cukrovku, krevní tlak nebo ředění krve současně s konzumací goji. Rovněž se doporučuje neužívat toto ovoce během průjmu nebo během onemocnění s vysokou horečkou. Jinak jsem ale více vedlejších účinků nenašel.

Kustovnici neužívat při nízkém krevním tlaku

Trápí vás nízký krevní tlak? Kustovnici pak neužívejte

Goji v těhotenství. Ano či ne?

Goji může příliš stimulovat dělohu, což může mít za následek komplikace během těhotenství. Z tohoto důvodu více zdrojů nedoporučují užívání tohoto ovoce ve velkém množství a to i během kojení. Na druhou stranu, u žen může goji zmírnit ranní nevolnost. V této otázce tak nemám jednoznačnou odpověď a doporučuji tedy poradit se s lékařem. Z mého pohledu by větší riziko hrozilo v druhé polovině těhotenství, ale opravdu nejsem odborník. Doporučuji však přečíst si něčo o třetím trimestru.

Dá se použít i na běžné recepty?

Goji se dá použít i v kuchyni, ať už sušené, nebo přímo jeho za studena lisovaná šťáva. Chtěl bych však upozornit na to, že podobně jako při každém druhu ovoce, ani zde to není třeba přehánět a základem by měla být pestrá a vyvážená strava.

Dají se koupit sazenice a je možné i pěstování doma?

Ano, je to možné. Pěstování doporučuji venku a přestože je rostlina nenáročná na kvalitu půdy či okolní podmínky, je třeba dbát na teplo, dostatek slunce a dostatek vláhy. Nejlepší půda je písčito-lovíte, kde se keři daří nejvíce. Pozor však na prostorové podmínky, protože dospělá rostlina může mít 1 až 3 metry. Na balkoně nebo v doma v květináči tak rovnou zapomeňte na úspěch.

GOJI A HUBNUTÍ: Napadlo mě ještě, že velmi mnoho lidí se ptá, zda je ovoce goji vhodné na hubnutí. Jak jsem již zmiňoval, kustovnice podporuje trávení, ale že by se z ní přímo hublo, tak to jsem tedy nezachytil. Nedělejte si tedy marně naděje a pokud chcete zhubnout, raději na to jděte změnou životosprávy, pohybem a zdravým stravováním se.

Olej, čaj nebo tablety?

Tak, pojďme nyní k produktům obsahujícím kustovnici čínskou. Koupit se dají v zásadě nejčastěji tři druhy: oleje, čaje a tabletky. Každá forma má své výhody i nevýhody, ale zejména různé použití. Oleje se uplatní samozřejmě v kuchyni, jak jsem již zmiňoval i vyšší. Zde vám nic nebrání jejich nákupu. Opět bych jen zdůraznil, abyste šli více po kvalitě, než po ceně.

Druhá věc jsou čaje. Tento “zvyk” má samozřejmě kořeny v Asii, konkrétně v Číně. V principu nevidím nic špatného na čaji z tohoto ovoce, ať už půjde o čistě čaj pouze z této suroviny, nebo půjde o nějaký mix. Pokud se rozhodnete pro čaje, můžete si udělat domácí čaj, nebo si koupit už nějaký hotový. Přirozeně, já se přikláním k domácí výrobě, protože zde opravdu víte, do čeho jdete.

Třetí věcí jsou tabletky, čili klasické gelové kapsle. Tato forma může mít výhody i nevýhody. Nespornou výhodou je snadné a pohodlné použití, nevýhodou zas velký otazník nad kvalitou produktů.

JAK NA DOMÁCÍ ČAJ? Pokud se rozhodnete pro čaj, použijte čerstvé bobule. Stačí jednou denně malou hrst zalít horkou (ne vroucí) vodou a nechat 10 až 15 minut louhovat. Pak můžete čaj vypít a to nejlepší – můžete sníst i goji po vyluhování. Bude měkké a chutné zároveň.

Kde koupit a co si vybrat

Goji jako ovoce lze koupit dnes opravdu všude. Můžete ho najít v potravinách, v obchodech se zdravou výživou či v prodejnách s exotickým zbožím. Co se týče hotových produktů s jeho obsahem, tak jsem viděl různé čaje i v lékárně. Olej jsem zatím viděl jen ve specializovaných e-shopech zaměřených na zelené a bio potraviny.

Užívání a dávkování

Co se týče užívání, zde stačí dodržovat výše zmíněné kontraindikace a situace. Pokud byste měli jakékoli pochybnosti nebo by se vyskytly nějaké problémy, jednoduše přestaňte s konzumací plodů nebo produktů z nich a poraďte se s lékařem.

V kuchyni je možné užívání a konzumace v souladu se zdravou životosprávou. To znamená, že byste to neměli přehánět a měli byste pamatovat na pestré a zdravé stravování. To se týká jak oleje, tak samotného ovoce. Samozřejmě, rozumné množství například v salátech, jogurtech a podobně, je v pořádku.

Při čaji se doporučuje maximální denní dávka 3 až 5 gramů goji bobulí. Co se týče tablet či ostatních přípravků, zde dodržujte pokyny a instrukce od výrobce.

Zhodnocení a mé zkušenosti

Já osobně mám s goji dobrou zkušenost. Užívám tak výživové doplňky, jako i čerstvé ovoce. To používám jednak na čaj, ale například i do různých jídel, zejména jako přílohu k studené kuchyni do salátů nebo k jogurtu.

Goji kustovnice čínská a ovesné vločky

Goji lze přidat i do ovesných vloček a je to opravdu pochoutka

Pravidelné pití čaje a užívání výživových doplňků mi pomohlo k lepší imunitě. Kromě toho se cítím mnohem vitálnější a doslova plný energie. Kdo chce doslova vitamínovou bombu, pro toho mohu užívání kustovnice čínské jen doporučit. Já sám jsem se nesetkal ani na úvod s žádnými přehnanými, vedlejšími či nežádoucími účinky, což je na exotické ovoce velké plus.

Pokud chcete i vy vyzkoušet toto ovoce, zkuste si na úvod koupit čerstvé bobule a použít je ve studené kuchyni. Receptů na internetu najdete dost a můžete tak nejlépe zjistit, zda vám goji chutná a co na to říká vaše tělo.

⭐️ Doporučené přípravky s kustovnicí – Goji (+ ceny)

Jelikož existuje více druhů přípravků, které kustovnici obsahují (v různé formě i ceně) rozhodl jsem se přiblížit vám všechny tyto možnosti s důrazem na přehlednost a názornost. V tabulce s jednotlivými přípravky najdete i jednoduché srovnání, abyste věděli o jaký produkt se jedná, na co je určen, jeho pozitiva, kde si ho koupit výhodně a za jakou cenu  (doporučené eshopy s nejlepšími cenami). 

 

Hodnocení autora
  • oblíbenost
  • dostupnost přípravků s goji

Pouze několik úvodních vět

Kustovnice čínská nebo jinak Goji - vitamínová "bomba", která pomůže s obranyschopností, s trávením, pozitivně ovlivňuje funkci jater a dokonce dokáže podpořit vaši potenci.

4.4

Kustovnice čínská Goji


Jak se vám líbil tenhle článek?
Autor článku
Profilový obrázek

Redaktor magazínu BioPoradce.cz. Zajímá mě zdravá životospráva, zdravé potraviny a výrobky a předcházení onemocněním. Nedám dopustit na přírodní způsoby posilování imunity, vitality a energie.

Komentáře
Zatím se zde nenachází žádný komentář.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..