Vybíráme 5 kvalitních prostředků a repelentů proti komárům a hmyzu – který je nejúčinnější?

Georgina Babinová Téma 26. února 2020 0 Repelenty, Spreje

Připravili velké srovnání nejúčinnějších prostředků proti komárům a bodavému hmyzu. Během chladných zimních měsíců většinou ani nepomyslí na to, že na nadcházející boj proti těmto malým upíra je třeba přichystat.

Pokud nepatříte mezi šťastlivce, kterým se komáři z nějakého důvodu vyhýbají (neboť i takoví jsou), je nejvyšší čas pořídit si účinný repelent, který vás během příjemných letních večerů spolehlivě ochrání. Vy si tak můžete letní relax nerušeně vychutnávat a vyhnete se i případným infekcím.

Komár = hrozba?

V letních vedrech rádi trávíme večery pod širým nebem a komáři nám je rádi pravidelně ztrpčují. Není to však jen velmi nepříjemné, ale některé druhy mohou přenášet i nemoci. Dá se proti nim vůbec něco dělat? Žijí na Zemi již 170 milionů let a existuje jich více než 3000 druhů!

komár na lidské kůži

Komáři – existuje jich více než 3000 druhů!

V souvislosti se stále se šířícím virem Zika se stále více hovoří o nebezpečí, které štípnutí komára může představovat. Ačkoliv se tímto virem od našich komárů s největší pravděpodobností nenakazíte, existují nemoci, které vás ale ohrozit mohou. Malárie, žlutá zimnice nebo horečka Dengue jsou asi těmi nejznámějšími a způsobují jejich tropické druhy komárů, které nás zatím neohrožují, i když v důsledku globálního oteplování jich zde možná o několik let budeme mít.

Zatím se ale věnujme hrozbám, které máme doma:

 • valtická horečka
 • západonilská horečka
 • lymská borelióza
 • sekundární infekce

Proč si komár vybere právě Vás?

Vědci se domnívají, že na 85% závisí od našich genů či nás komár poštípe, nebo ne. Ve světle několika základních informací se ale víme vyhnout tomu, abychom se stali magnetem pro komárů.

⭐ Bakterie na pokožce

Bakterie na pokožce mění naši vůni – lidský pot je zcela bez zápachu, dokud v něm nejsou žádné bakterie. Pokud jsou však přítomny, jsou zodpovědné za “vůni”, kterou vydáváme. Každý člověk má svou jedinečnou bakteriální směs, která vytváří jeho osobitou vůni.

Výzkum ukázal, že komáři jsou více přitahovány určitými bakteriemi, takže pokud z nich máme na naší pokožce více, určitě se staneme cílem.

Nekteří komáři upřednostňují vůně různých částí těla. Některé vás budou kousat na končetinách, jiné upřednostňují slabiny nebo podpaží. Genetika má také důležitou roli v tom, jaký druh bakterií žije na naší pokožce a může to být ovlivněno i způsobem stravování.

⭐ Krevní skupina

Bohužel máme pro vás špatné zprávy, pokud je vaše krevní skupina 0: jste nejoblíbenější v kruhu komárů. Než se zakousnou, ochutnají sekrety naší pokožky, a takto přesně určí krevní skupinu. Po 0, následuje skupina B a nakonec skupina A.

⭐ Oxid uhličitý

Komáři vysloveně přitahuje oxid uhličitý. Mají speciální receptory, které dokáží detekovat zdroj oxidu uhličitého. Bohužel, to také není dobrá zpráva, protože všichni dýcháme. Takže u každého, kdo produkuje větší množství oxidu uhličitého, je i větší pravděpodobnost, že si ho tito malí upíři najdou.

Pokud jste vysoký nebo trpíte nadváhou, už jste více ohroženi. Fyzická práce a jogging mohou mít stejný účinek. Co můžeme dělat? Použít ventilátor, který rozptýlí vydechovaný plyn.

⭐ Tělesná teplota

Tělesná teplota je komáry přesně snímána, proto typicky kousnou tam, kde je krev blíže k povrchu kůže – čelo, lokty, zápěstí a krk. Po fyzické aktivitě se stává cílem větší plocha našeho těla právě kvůli změně teploty.

⭐ Těhotenství

Těhotné ženy jsou dvakrát častěji kousnutí komáry než ostatní ženy. Je to pravděpodobně kvůli hormonálním změnám, které je cítit i na pokožce a v dechu, kromě toho těhotné ženy produkují více oxidu uhličitého.

Jak tedy bojovat s otravnými komáry?

Nejlepší způsob je použít účinný repelent nebo pokožku pečlivě zakrýt oblečením. Ta druhá možnost v letních vedrech asi nebude to pravé ořechové, proto vám raději představím výběr z nabídky repelentů dostupných na našem trhu. Kromě klasických přípravků, které se nanášejí na pokožku, existuje již celá řada dalších variací – krém proti komárům, náramek proti komárům, svíčky proti komárům, lampy, přístroje do zásuvky, nebo i postřiky proti komárům – ty se samozřejmě aplikují venku.

Top 5 repelentů

Nyní se už tedy pojďme seznámit s nejlepšími přípravky proti komárům, jaké náš trh momentálně nabízí.

1. Predator Repelent Maxx Plus

Složení

Účinnými látkami jsou: DEET 249 g / kg, Icaridin 251 g / kg

Použití

Repelent je určen pro dlouhodobou ochranu proti komárům a klíšťatům. Je vhodný pro dospělé a děti od 2 let věku. Po konzultaci s lékařem se může používat i v období těhotenství.

Aplikace

 • před aplikací balením důkladně zatřeste
 • ze vzdálenosti 20 – 30 cm nastříkejte na pokožku nebo oblečení
 • pokud repelent aplikujete na obličej a krk, nastříkejte si ho nejprve do dlaní a pak si natřete obličej, resp. krk

Frekvence použití

 • u dospělých – podle potřeby
 • od 2-12 let – maximálně 1 x denně
 • u dětí od 12 let a mladistvých – maximálně 2 x denně

2. OFF! Protection Plus

Použití

Repelent s mechanickým rozprašovačem je určen na ochranu proti komárům, tropickým komárům, klíšťatům, tygřím komárům a ovádům. Je vhodný pro dospělé a děti od 2 let věku. V období těhotenství konzultujte použití s lékařem.

Doba účinnosti

 • komáři, tropičtí komáři, klíšťata – 8 hodin
 • tygří komáři – 6 hodin
 • ovády – 5 hodin

Aplikace

 • před aplikací balením důkladně zatřeste
 • ze vzdálenosti 15 – 20 cm, ve svislé poloze nastříkejte na pokožku nebo oblečení
 • pokud repelent aplikujete na obličej a krk, nastříkejte si ho nejprve do dlaní a pak si natřete obličej, resp.krk
 • po návratu z vnějšího prostředí omyjte pokožku vodou a mýdlem

Upozornění

 • vyhněte se kontaktu se syntetickými materiály, lakovanými plochami a plasty
 • nepoužívejte do otevřených ran
 • zabraňte kontaktu s očima a sliznicemi

3. Diffusil Repelent Plus sprej

Použití

Repelent s dlouhodobým účinkem je určen na ochranu proti komárům, klíšťatům a ovádům. Zda je vhodný pro děti, resp. těhotné ženy, výrobce neuvádí.

Aplikace

 • před aplikací balením důkladně zatřeste
 • ze vzdálenosti 30 cm nastříkejte na pokožku nebo oblečení
 • pokud přípravek používáte na pokožku, po návratu se doporučuje důkladné umytí pokožky ošetřené repelentem

Upozornění

 • repelent nevdechujte a nepolykejte
 • neaplikujte na otevřené rány

4. BugSoother repelent na hmyz ve spreji

Složení

Základ repelentu s vodou a nosným ricinovým olejem je obohacen o éterické oleje z citronové trávy a citronu. Celkové složení: Aqua, Aroma, Ricinus Communis Seed Oil, Cymbopogon Schoenanthus Oil, Citrus Lemon Peel Oil, Lecithin, Tocopheryl Acetate, D-Limonene

Použití

Repelent ve spreji s čistě přírodním složením se hodí i pro děti. Účinně odpuzuje nevítaný hmyz, nedráždí pokožku a má svěží vůni citronu a citronové trávy.

Repelent před použitím protřepejte a poté nastříkejte přímo na kůži. Je vhodný i pro děti starší 1 roku.

Aplikace

 • přípravek nastříkejte na postižené místo

5. Australian Tee Tree Oil 100%

Složení

Účinnou látkou je 100% čajovník australský

Použití

Kromě všestranného použití při infekcích a poraněních pokožky má i přirozené repelentní účinky.Je vhodný pro každou věkovou kategorii, v období těhotenství před zahájením používání konzultujte s lékařem.

Aplikace

 • 2 – 3 x denně na postižené místo

Vyrobte si domácí repelent

Receptáře našich babiček napočítali repelentní účinek u množství rostlin. V posledních sto letech se navíc tento seznam rozrostl o řadu exotických rostlin, jejichž výtažky můžeme snadno zakoupit v podobě esenciálních olejů.

 • hřebíčkový repelent – potřebujete celé nebo čerstvě drcené hřebíčky (10 – 20 g, tedy asi 30 – 60 kousků), lihové rozpouštědlo (100 ml stoprocentní líh z lékárny, nebo silný neochucený alkohol) a necháte louhovat po dobu dvou až tří týdnů
 • ořechové mazání – půl kila pokrájených zelených slupek z vlašských ořechů uvaříte cca v 1 litru vody (pozor, obarví hrnec) a vychlazený extrakt rozlijete do lahviček s Alpou v poměru 1: 3 (tři díly extraktu na jeden díl lihu). Pro efekt můžete do lahvičky ještě přihodit pár kousků pokrájených ořechových slupek a nechat alespoň dva týdny louhovat.
 • repelenty obohacené octem – na své si přijdou pěstitelé bylinek, protože můžete využít – případně kombinovat – pelyněk, levanduli, šalvěj i rozmarýn. Počítejte s 10 až 15 gramy sušiny. Bylinky přelijte vroucí vodou a nechte louhovat do vychladnutí. Přidejte dvě polévkové lžíce octa (je možné i jablečný) a rozlijte do připravených lahviček s rozprašovačem.
 • odpuzovače na olejové bázi – jsou doporučovány i proti klíšťatům a využijete buď květy třezalky, pelyňku, heřmánku nebo kopretiny vratiče, případně listy a kůru z mladých větviček břízy. Naplňte jimi do čtyř pětin zavařovací láhev, zbytek dolijte olejem (stolní rostlinný, ale lepší je nějaký levnější olivový) (zdroj)

Nejčastější otázky a odpovědi

❓ Působí některé rostliny, resp. květiny proti komárům?

Malé, barvou hýřící květy aksamitníku kromě okrasy vaší zahrádky účinně odpuzují komáry a proto je vhodné vysadit jejich blízko vchodu domu či jeho oken. Další účinnou rostlinou je muškát citrónový. Rostlinku vypěstoval tým nizozemských vědců spojením africké pelargónie s vlastnostmi citrónové trávy. Půvabná vůně rostlinky komárům neškodí no vysloveně vadí, a proto se jí snaží za každou cenu vyhnout. Nejúčinnější proto bude, když si několik listů rozdrtíte a potřete nimi pokožku. Proti komárům působí i levandule.

❓ Co proti komárům v bytě?

Do bytu, resp. pokoje použijte éterické oleje – tea tree, kafr, cedr, anýz, eukalyptus, kozlík, tymián nebo pelargónie, odpuzovač do zásuvky nebo síťky proti komárům.

❓ Existuje nějaká prevence proti komárům?

Prevence proti komárům spočívá ve velkoplošných postřicích chemickými látkami, které ničí komáři ve všech stádiích vývoje. Jednou z účinných forem je pozemní postřik proti komárům ve formě mikroemulze. Účinné látky mohou být aplikovány i prostřednictvím leteckého postřiku.

⭐ Doporučené přípravky (+ cena)

Na trhu je dostupných obrovské množství repelentů v různých formách. Vybrala jsem pro vás pět, z mého pohledu osvědčených a účinných přípravků, které mohou zachránit pohodu vašich letních večerů. Na závěr vám všechny zmíněné repelenty přináším v přehledné tabulce spolu s cenami, určením a výhodami.

Použité zdroje: 

 • tn.nova.cz – Komáři přenáší množství nemocí…
 • hobby.idnes.cz – Otestovali jsme domácí repelenty a nechali se poštípat za vás

Jak se vám líbil tenhle článek?
Autor článku
Profilový obrázek

Redaktorka magazínu BioPoradce.cz. Rada cestuji, mám ráda lidi a život. A právě ten bychom si neměli nechat znepříjemňovat různými pocity diskomfortu, které při trochu větší pozornosti, malé změně životního stylu a pomocí správných doplňků výživy víme zdolat i sami. A budou se vám v tom snažit pomoci i moje články.

Komentáře
Zatím se zde nenachází žádný komentář.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..