Mé zkušenosti s Chlorellou – účinky, imunita, hubnutí, ceny a kde ji koupit

Erik Havlík Recenze 7. července 2021 0 Prášek, Tablety

Trápí vás oslabená imunita nebo problémy se stravováním? Máte pocit, že potřebujete váš organismus pročistit a zbavit škodlivin? Odpovědí nejen na tyto problémy je zelená řasa zvaná chlorella. Odborně se říká této tmavě zelené sladkovodní řase také Chlorella pyrenoidosa a známá je od konce 19. století. Když mi známá doporučila chlorellu před několika lety, byl jsem nejprve trochu skeptický. Když jsem však na vlastní kůži zažil její pozitivní vliv, přičemž mně pomohla zejména s chronickou únavou a neustálými trávicími problémy, změnil jsem názor.

 

Co je chlorella

Chlorella patří mezi zelené řasy přebývající ve sladkých vodách a její vzdálenější “příbuzný” žijí na naší planetě již více než 1,5 miliardy let. Tak to aspoň říká Wikipedie. Tato jednobuněčná řasa byla objevena v roce 1890 mikrobiologem M. W. Beijerinckem. Samotný název řasy je odvozen od slova “chlorosis“, které znamená řecky “zelený”.

Chlorella je populární zejména v Japonsku

Chlorella je populární zejména v Japonsku

Ano, tato řasa typické tmavě zelené barvy obsahuje opravdu velké množství tohoto užitečného a prospěšného zeleného barviva. Kromě toho je velmi dobrým zdrojem více vitaminů a minerálních látek. Velmi populární je tato řasa zejména v Japonsku a to převážně pro její schopnost odbourat, neutralizovat a odsunout z těla různé toxické a škodlivé látky.

Díky tomu, že obsahuje unikátní směs vitamínů, aminokyselin a minerálů patří chlorella mezi nejvíce hodnotné a nejdůležitější zelené potraviny. Biologicky aktivní látky, které se zde nacházejí, představují skvělou kombinaci toho, co tělo potřebuje a toho, čeho se mu nedostává dostatek v přirozené stravě.

Podívejte se, z čeho se skládá chlorella v sušeném stavu:

LátkaObsah v sušině
Proteiny - stravitelné bílkoviny60 %
Sacharidy - cukry16 %
Ostatní látky - vitamíny, minerály, chlorofyl, aminokyseliny12 %
Lipidy - tuky11 %
Vláknina1 %

To nejdůležitější, co dělá z chlorelly mimořádně důležitou zelenou potravinu, je její vliv na imunitní systém. Jeden z nejvíce ceněných účinků řasy je, že pomáhá tělu rozvinout a zlepšit svůj vlastní imunitní systém. Tato mikroskopická řasa působí v těle dlouhodobě, ale samozřejmě jen tehdy, pokud se užívá ve správné formě a dostatečném množství.

 

Co všechno obsahuje?

Jak jsem již zmiňoval, i podle názvu je zřejmé, že základem této řasy je zelené barvivo chlorofyl. Nechci však určitě poutat pozornost jen na tuto látku. Byla by škoda nezmínit i některé aminokyseliny či vitamíny, které se zde nacházejí a mají příznivý vliv na lidské tělo.

Nejdůležitější látky, které chlorella obsahuje, jsou:

Chlorofyl: Začneme tedy chlorofylem, čím jiným. Hned na úvod je třeba říci, že chlorella je pro lidský organismus nejvíce koncentrovaným zdrojem tohoto zeleného barviva, které pomáhá zlepšit přenos kyslíku v těle. Kromě okysličování organismu je chlorofyl důležitý i pro rychlejší hojení ran a má preventivní účinky proti zánětům.

Chlorelín: Tato látka je něco jako přírodní antibiotikum, které se dá přirovnat například k látce zvané allicin, která se nachází v česneku. Výhodou chlorelly je, že na rozdíl od chemicky a uměle vyráběných antibiotik, je chlorelín plně přírodní alternativou. Ta nijak nepůsobí proti střevní mikroflóře.

CGF: Při střevní mikroflóře zůstaneme ještě v jednom případě. Díky faktoru zvanému CGF je chlorella velmi účinné probiotikum, které obnovuje a pomáhá střevní mikroflóře. CGF urychluje a obnovuje růst acidofilní kultury několikanásobně rychleji, než to dělají běžně dostupné komerční probiotika. Kromě toho CGF stimuluje i tvorbu leukocytů a fagocytů, čímž se znovu dostáváme k podpoře imunitního systému.

Sporopollein: Pod poměrně složitým názvem se skrývá látka nacházející se ve střední části buněčné stěny této zelené řasy. Nejdůležitějším smyslem sporopolleinu je vázat na sebe toxické látky z okolí. Ty se pak vyplavují přes vylučovací soustavu ven z těla. Tato látka v největší míře odpovídá za detoxikační vliv chlorelly u lidí.

Aminokyseliny, minerály a vitamíny: Chlorella obsahuje více než 20 vitamínů, včetně karotenu. Jsou zde také vitamíny B1, B2, B3, B5, B6, B12, C, D, H a E. Kromě vitamínů jsou zde také i minerály. Jde například o vápník, hořčík, železo, jód, fosfor, draslík, selen, chrom a zinek. Nesmím zapomenout ani na aminokyseliny, zejména tryptofan, ze kterého se tvoří serotonin známý také jako hormon štěstí.

NEJLEPŠÍ JE Pravidelná konzumace: Aby byly všechny výše zmíněné látky v těle opravdu účinné, doporučuji pravidelnou a dlouhodobou konzumaci chlorelly. Měli byste si vybrat zároveň jen takové produkty, které mají vysokou stravitelnost řasy. Nesmí jít ani o produkty s dezintegrovaného buněčnou stěnou, ale ani o produkty bez dezintegrace.

 

Účinky chlorelly na lidský organismus

Chlorella má díky svému složení velmi pozitivní vliv na zdraví, zejména na imunitní systém a detoxikaci. Kromě toho má i příznivé účinky na některé kardiovaskulární problémy. Pomáhá i proti únavě a stresu, o čemž jsem se mohl já mimochodem na vlastní kůži přesvědčit. A abyste si nemysleli, nejsem jediný. Vždyť například i známé fórum eMimino popisuje velmi podobně účinky chlorelly na lidské zdraví!

Chlorella podporuje vitalitu

Řasa podporuje nejen imunitu, ale i vitalitu

Zde je stručné shrnutí toho, proč byste měli chlorellu začít užívat a co pozitivně může ve vašem těle ovlivnit:

  1. Imunitní systém: Jak jsem již naznačil při detailnějším pohledu na složení, chlorella má příznivý vliv na imunitní systém. Je to přímo na vlastní imunitní systém organismu, kdy stimuluje jeho funkce. Zároveň stimuluje i vznik nových leukocytů, fagocytů a interferonů podílejících se na obranné schopnosti organismu. Upravuje i fungování imunitního systému při některých chorobách, jako jsou například astma, atopický ekzém nebo některé druhy alergií.
  2. Trávení: Chlorella podporuje lepší trávení díky svým probiotickým účinkem na střevní mikroflóru. Je to například i kvůli působení proti vzniku zácpy v případě dlouhodobého užívání a také kvůli tlumení chuti na sladké a slané. Velmi dobré je užívat ji i tehdy, pokud vás trápí kolika nebo vředy.
  3. Detoxikace: I díky působení na trávicí trakt, ale zejména kvůli látce Sporopollein je chlorella velmi dobrým prostředkem na očistu organismu. Je dobrá i na zbavení se všech toxických látek nahromaděných v těle. Velmi účinný je její vliv na vázání nežádoucích látek v tenkém střevě a jejich vyloučení ven. Chcete-li se o této látce dozvědět něco více iz odborného hlediska, doporučuji tuto studii University of Hull ze Spojeného království.
  4. Buněčný růst:Chlorella podporuje buněčný růst a má naopak preventivní účinky proti vzniku nádorových buněk. Nejde ale o žádný univerzální lék proti rakovině, pouze o preventivní působení na podporu zdravých buněk na úkor těch ostatních.
  5. Metabolismus a kardiovaskulární systém: Chlorella pomáhá regulovat například hladinu cholesterolu nebo cukru v krvi, udržuje optimální krevní tlak a působí preventivně vůči některým kardiovaskulárním onemocněním.
  6. Sexuální výkonnost: Díky růstovému faktoru dochází k urychlení reprodukce i mužských a ženských pohlavních buněk. Zároveň také pomáhá k lepší vitalitě a ke zvýšení sexuální energie.
  7. Regenerace a mentální zdraví: Pozitivní vliv chlorelly je iv případě regenerace organismu, zvýšení jeho výkonnosti a zklidnění fungování mysli. Pomáhá i pro hlubší a kvalitnější spánek, který je nezbytným předpokladem zvýšené výkonnosti člověka během dne.
  8. Ústní dutina: U některých lidí může chlorofyl obsažený v této zelené řase působit příznivě i na některé problémy v ústní dutině. Je to například krvácení dásní nebo menší stabilita zubů v důsledku oslabení dásně kolem jejich kořene a v lůžku.

 

Časté otázky a o čem se nejvíce diskutuje

Dříve, než chlorellu začnete užívat, věnujte pozornost i následujícímu textu. Snažil jsem se v něm zachytit otázky, které obvykle lidé nejvíce hledají na internetu a týkají se užívání této zelené řasy. Samozřejmě je možné, že nějaké internetové fórum nebo diskuse budou obsahovat některé jiné informace, ale mým cílem je nyní odpovídat na ty nejdůležitější a nejčastější otázky v souvislosti s Chlorellou:

 

Je chlorella vhodná i v těhotenství, během kojení nebo pro děti?

Ano, pro všechny tyto výše zmíněné skupiny neexistuje v zásadě žádná obecná kontraindikace k užívání. Co se týče dětí, ty mohou tabletkovou formu užívat podle současně platné legislativy od 3 let. Vždy je však na místě otázka, a to se týká i budoucích nebo současných maminek, jak velká může být dávka – o tomto bych se poradil s lékařem.

 

Pomáhá na hubnutí nebo ne?

Nechci, abyste si mysleli, že chlorella je určena na hubnutí, ale odpověď je jednoznačně ano, alespoň v případě nadváhy z běžných příčin. Které mám na mysli? Samozřejmě, jde o nezdravé stravování a nesprávnou životosprávu. Pokud máte nadváhu nebo trpíte obezitou například v důsledku špatné činnosti štítné žlázy, chlorella je dobrý podpůrný prostředek, ale určitě ne univerzální lék.

Chudnutí a chlorella

Chlorella pomáhá na hubnutí

💡 TIP: Podívejte se také na naše velké srovnání nejznámějších prášků na hubnutí, do pozornosti dávám také populární ketodiétu Ketomix a skvělý mix superpotravin na detoxikaci a podporu hubnutí Blendea Supergreens.

Je lepší užívání po jídle nebo před jídlem?

Nejlepší je užívání po jídle, přičemž chlorellu třeba zapít dostatečným množstvím vody a také během celého dne dodržovat správný pitný režim a dostatečné zavodnění organismu. Chlorella se užívá ve formě doplňků výživy, takže si ji nepleťte s náhradou stravy!

A co nežádoucí účinky?

U mě nebyly žádné vedlejší účinky, možná na úvod jsem měl více pocit plynatosti, což ale může být spojeno právě se začátkem detoxikace střev. Někteří lidé mohou mít problémy trávicího charakteru, případně bolesti hlavy, ale nejde o běžné problémy. Pokud se u vás nějaké objeví, zkuste snížit dávku, nebo na pár dní užívání přerušit. Chlorella je zároveň kontraindikována pro ty lidi, kteří užívají léky určené k ředění krve, jako je například známý Warfarin.

 

Tablety nebo sušená chlorella: podstatné je, aby byla BIO

Je lepší prášek nebo raději tabletky? Toto je otázka, na kterou nemám zcela jednoznačnou odpověď, protože záleží zejména od samotného složení a výrobce. Aniž jsem dělal reklamu někomu konkrétnímu, mohu říci, že existuje i kvalitní prášek (například Green Origins, který je doslova extra bio), ale i kvalitní pilulky (Green Ways, například).

Většina lidí ale dává přednost zejména tabletám, které jsou velmi pohodlné a jednoduché na užívání. Zde si třeba vybírat zejména ty, které obsahují kmen Chlorella vulgaris, jsou bez pomocných látek a obsahují pouze čistou a správně sušenou biomasu. Doporučuji vybírat si takovou chlorellu, která byla pěstována heterotrofních způsobem v nádržích a ne takovou, která byla pěstována například v jezírkách nebo lagunách.

 

Kde ji můžete koupit

Chlorella patří mezi nejznámější zdravé a “zelené potraviny”, čili klidně ji může prodávat libovolná kamenná i internetová lékárna. Najdete ji určitě i v některých obchodech se zdravou či vegetariánskou stravou, protože jde o potravinu čistě rostlinného charakteru. Vzhledem k tomu, že existuje několik druhů této řasy a více možností její přípravy, bych ale neriskoval nějaké “no name” výrobky.

Pokud zvážíme, že její užívání by mělo být dlouhodobé kvůli tomu, aby se mohli její příznivé účinky opravdu projevit, je třeba si vybírat takový výrobek, který bude mít správný poměr ceny a kvality. Pokud chcete investovat do kvality, rozhodně sáhněte po chlorelle pyrenodoisa s nejkvalitnějším složením, kde byl při výrobě použit 100% prášek bez plniv, pojiv a barviv.

Já mám sám dobré zkušenosti zejména s přípravkem Blendea Supergreens, který představuje nekompromisní kvalitu za výhodnou cenu. Obsahuje chlorellu v kombinaci se spirulinou a také mladým ječmenem a zelenou pšenicí. Mladý ječmen a zelená pšenice představují velmi mladé rostlinky, které se sbírají v době, kdy obsahují maximum výživných látek. Pěstují se organicky a vyrůstají v čisté půdě tak, aby tělo nezatěžovaly, ale naopak od škodlivin v maximální míře pomáhaly.

 

Dávkování a užívání

U většiny produktů, bez ohledu na formu, by mělo platit, že maximální denní dávka pro muže by měla být 5 g chlorelly, pro ženy o 1 gram méně. Úvodem je třeba určitě začít opatrněji a počkat, jak se projeví její užívání zejména v rámci trávení a vylučování.

Já sám jsem začínal s tím, že jsem 3 krát denně zapil tři tablety denně vodou a po jídle. Později jsem zvyšoval tuto dávku na 4 a 5 tablet, protože postupem času se organismus naučí chlorellu lépe zpracovat a efektivněji využít. Ideální dávkování může být pro každého individuálně, ale měli byste zůstat v limitech, které doporučuje výrobce v příbalovém letáku.

Na snídani můžete například dávku snížit na 3 tablety, na oběd zvýšit na 6 tablet a na večeři znovu snížit, například na 4 tablety. Pokud nebude vaše stolice zbarvená příliš do zelena, máte správné dávkování. Nedostatečné nebo naopak příliš intenzivní zbarvení ukazuje, že užíváte málo nebo příliš mnoho tablet. Rozhodně to ale nepřehánějte, abyste nemuseli nakonec jít ještě na vyšetření stolice 🙂

Co se týče prášku, dospělým se doporučuje užívat ho nejvíce dvakrát denně a po 1 čajové lžičce, která se rozmíchá ve vodě, případně v ovocné šťávě. Děti mohou stejné množství pouze jeden krát za den.

ZVÝŠENÉ DÁVKOVÁNÍ – ANO ČI NE? Více zdrojů uvádí, že pokud člověk trpí aktuální nějakým zánětem či infekcí, může zvýšit dočasně běžnou denní dávku. Já bych to však nedoporučil a raději bych se držel běžného dávkování, protože při vyšší dávce jsem měl některé zažívací problémy.

 

Mé zkušenosti a závěrečné doporučení

Chlorella patří spolu se zeleným ječmenem k těm “super potravinám”, které jsem začal užívat na úvod mého přechodu ke zdravému životnímu stylu a ke zdravé životosprávě. Možná i proto na ně nedám dopustit a jsem si jistý, že alespoň tento “dvoj základ” by měl užívat každý, kdo se rozhodne pro stejnou cestu.

Já, moje manželka i mé dvě malé děti již několik let s menšími přestávkami pravidelně chlorellu užíváme. Musím zaklepat na svůj dřevěný stůl, že od té doby problémy imunitou, ale také s některými běžnými “civilizačními” chorobami nemáme. Opakuji však, že já jsem se rozhodl jít cestou kvalitních produktů Zelený život a ne cestou levných náhrad plných různých příměsí a přídatných látek.

Přestože platí, že při “zelených potravinách” nelze se technicky předávkovat, začněte opravdu raději zlehka. Nechte odeznít prvotní detoxikační šok a uvidíte, že organismus si velmi rychle zvykne. Jak se říká, na dobré se snadno zvyká, že?

 

⭐ Doporučené přípravky z chlorelly (+ ceny)

Jelikož existuje více druhů přípravků, které chlorellu obsahují (v různé formě i ceně) rozhodl jsem se přiblížit vám všechny tyto možnosti s důrazem na přehlednost a názornost. V tabulce s jednotlivými přípravky najdete i jednoduché srovnání, abyste věděli o jaký produkt se jedná, na co je určen, jeho pozitiva, kde si ho koupit výhodně a za jakou cenu (doporučené eshopy s nejlepšími cenami).

Ať se líbí – konkrétní přehled přípravků s Chlorellou:

Hodnocení autora
  • oblíbenost
  • dostupnost přípravků s Chlorellou

Pouze několik úvodních vět

Chlorella nebo chlorella pyrenoidosa - sladkovodní zelená řasa, která pomůže s chronickou únavou a trávícími problémy a nejen to...

4.3

Chlorella superpotravina


Autor článku
Profilový obrázek

Redaktor magazínu BioPoradce.cz. Zajímá mě zdravá životospráva, zdravé potraviny a výrobky a předcházení onemocněním. Nedám dopustit na přírodní způsoby posilování imunity, vitality a energie.

Komentáře
Zatím se zde nenachází žádný komentář.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..