BioPoradce.cz

Vítejte na našem webu. BioPoradce.cz je magazín, kde pravidelně uveřejňujeme nezávislé názory, zkušenosti a recenze na všechny zdravé i „zdravé“ přípravky, které je možné v Česku koupit. Snažíme se odlišit přípravky které mají za účel jen vytáhnout z lidí peníze od těch, které svůj účel plní. Vycházíme z vlastních zkušeností, zkušeností lidí z našeho okolí, ale i ze zkušeností z četných internetových diskusí, fór a zahraničních webů. Z webu BioPoradce.cz děláme místo, kde se můžete přesvědčit, zda přípravek, který se v lékárně, zda v „zdravém obchodě“ chystáte koupit, skutečně stojí za to. Původně na webu měly být jen přípravky, které souvisejí s lidskou imunitou a podporou imunitního systému, časem se zaměření webu značně rozrostlo i do ostatních odvětví zdraví. Náš tým tvoří 3 pravidelní redaktoři a jeden občasný, externí přispěvatel.

Budeme velmi rádi, pokud se s námi podělíte o Vaše zkušenosti, v diskusi pod našimi recenzemi. Hodně zdraví!

Co je to imunita?

Imunita jako obranný mechanismus organismu je nezbytná pro náš život. Svět ve kterém žijeme je plný nástrah a odolávat jim není snadné. Imunita je zkoušena a mnoho krát i poražena viry, bakteriemi a jinými patogeny. Není divu při dnešním životním tempu.

ovoce

Stres, málo času na to abychom mysleli na zdraví, či zdravý životní styl. Podpora organismu a tím i imunity vázne a dochází k vytvoření prostoru pro oslabení, až poražení obranných mechanismů. Pokud se jedná o virózu, která odejde tak rychle jako i přišla, není to až takový problém. Vydržíme. Pokud se to už začne opakovat a potíže se vracejí týden po týdnu, už třeba zpozornět. Závažné onemocnění jsou nástrahami, kterým se chce každý vyhnout.  Proto nelze zapomínat na zdravý životní styl, dostatek pohybu, zdravou stravu, vyrovnanou duševní stránku.  Dostatek informací se dostává do povědomí prostřednictvím internetu, časopisů, i jiných médií. Ale jak již bylo zmíněné a jak všichni dobře víme, v této uspěchané době se nedá myslet na všechno a stává se, že i přes snahu nám něco ujde. Pokud bych měl tipovat, tak by padlo podezření, že často opomíjenou složkou z celkového životního stylu bude strava.

Jak tedy dodržet podmínku zdravého stravování, které by mělo splňovat vysoké nároky pro podporou naší imunitu? Jednoduše. Pokud zrovna nemáme věžičky vyskladané z dóz naplněné všemi super potravinami z důvodu různorodého, můžeme sáhnout po doplňcích stravy.

Je jich množství. Koupit se dají v lékárně, v obchodech „zdraví“, na internetu. Důležité před koupí je správně se rozhodnout. Určitě vás zajímá cena. Ale při výběru byste měli myslet i na kvalitu.  Kvalitní výživové doplňky jsou sice dražší, ale většinou obsahují větší množství dané látky.  Tak v konečném důsledku při detailním srovnání zaplatíte stejně, možná i méně, protože mnoho krát bývají větší balení cenově zvýhodněné oproti menším.

zdravé potraviny

Jelikož se jedná o doplňky stravy, ne o léčiva, jejich účinek není vždy okamžitý. Třeba pamatovat na to, že jejich pravidelným a dlouhodobým užíváním podporujete imunitu. I z toho důvodu je třeba myslet na prevenci a podporu zdraví iv dobách náročných a nemocí zkoušených. Silná imunita staví na pevných základech zdravého životního stylu a jeho nedílnou součástí je zdravá, vyvážená a racionální strava. Neboť to co do organismu vložíme se časem odrazí na kvalitě zdraví.

Trocha teorie o imunitě

Imunita je vlastní obranný mechanismus organismu, který odolává patogenům – bakterie, viry, houby, jednobuněčné organismy a i nádorové buňky. Základní vlastností imunity je rozeznávat tělu vlastní buňky, tkáně od cizích, chemické látky a jiné. Imunitní systém je tvořen lymfatickým systémem, který tvoří játra a gastrointestinální trakt, ve kterém se nachází střevní mikroflóra, která hraje v obranyschopnosti člověka důležitou roli. Určitě je každému známá bakterie Lactobacillus, která je součástí mikroflóry.

Imunita se dělí na vrozenou (nespecifickou) a získanou (specifickou).

Vrozenou dostáváme do vínku od narození a získanou si třeba doslova vybojovat nebo ji získat například očkováním. V zkrácení do nespecifické obranyschopnosti se řadí například mechanická a chemická bariéra. Chemická zahrnuje například interferon, histamin, pyrogenní látky – zvyšují tělesnou teplotu a tím tvoří nehostinné prostředí pro patogeny. Buňky z nichž jako příklad můžete znát bílé krvinky (neutrofily, eozinofily, bazofily, makofágy). Mezi nespecifické obranné mechanismy organismu patří i zánět, který může být lokální nebo systémový. Specifická imunita je založena na specifické imunitní reakci vůči antigenu. Buňky imunitního systému jsou schopny rozeznat, odpovědět ai zapamatovat si daný antigen.

Buňky specifické imunity jsou: T lymfocyty a B lymfocyty.
Imunoglobuliny jsou protilátky tvořeny B lymfocyty jako odpověď na vniknutí patogenu do organismu.
Známe imunoglobuliny: IgD, IgA, IgM, IgG, IgE.

Tolik ve zkratce k imunitě.