Vše, co potřebujete vědět o Cambridge dietě – recenze, zkušenosti + TIPY na nízkokalorické potraviny

Mgr. Petra Lyžičiarová Téma 18. června 2018 0 Diety, Domácí recepty

Diety založené na omezení sacharidů a zvýšeném příjmu tuků a bílkovin se v současnosti těší velké oblibě. Jednou z podobných diet je i Cambridge dieta, při níž nebudete hladovět, ale omezíte sacharidy a tuky začnete nahrazovat bílkovinami, čímž výrazně snížíte svůj kalorický příjem. K tomu přidáte fyzickou aktivitu a výsledky by měly dostavit.

Chcete se o této dietě dozvědět podrobnosti? V článku si přečtete, jak Cambridge dieta funguje, jaký je během ní vhodný jídelníček a podíváme se i na zkušenosti lidí, kteří ji otestovali na vlastní kůži.

Co je Cambridge dieta

Cambridge dietu najdete i pod názvem Cambridge Weight Plan. Jde o komplexní program týkající se výživového poradenství a zdravého životního stylu. Jak je uvedeno na oficiální stránce tohoto programu, plán Cambridge diety je postaven na třech pilířích:

 • individuální přístup a podpora ze strany poradce tohoto programu
 • úprava vašich stravovacích návyků
 • zakomponování pohybových aktivit do životního stylu
💡 Zakladatel Cambridge diety

Zakladatelem této diety je doktor Alan Howard, který se zabýval výživou, imunologií a přírodními vědami na univerzitě Cambridge. Svůj výzkum věnoval především výživě a zabýval se vlivem výživy na ischemickou chorobu srdeční a také ho zajímala léčba obezity. Své objevy přivedl do praxe prostřednictvím nízkokalorické diety.

V roce 1985 Alan Howard spolu s Johnem Marks napsali knihu s názvem The Cambridge Diet – A Manual for Health Professionals. Následně po vydání knihy začal Howard svůj dietní plán propagovat v rámci Velké Británie a později se dieta rozšířila do zemí severní Evropy a postupně až do celého světa. (zdroj)

Populární Cambridge dieta cena

Cambridge dieta se popularitě těší i po několika desetiletích…

O Cambridge dietě můžeme říci, že jde o tak trochu extrémní program na hubnutí. Postavena je na různých polévkách, koktejlech a tyčinkách, přičemž váš denní příjem kalorií je přísně kontrolován. Tato dieta slibuje rychlé zhubnutí, což je její nespornou výhodou. Tomu, jaké další výhody, ale i nevýhody, má Cambridge dieta, se však ještě budeme věnovat.

💡 TIP na produkt - Ketonová dieta na 3 týdny
Ketonová dieta na 3 týdny (105 porcí + 5 zdarma)

Balíček obsahuje proteinové jídla na tři týdny, naleznete zde 105 porcí plus 5 zdarma. Denně můžete jíst až 5 porcí a na výběr máte polévky, koktejly či omelety. Díky této stravě zhubnete i bez hladovění.

➡ na hubnutí bez hladovění
➡ ideální pro časově vytížené lidi
✅ můžete si vybrat ze tří příchutí koktejlu
✅ jednoduchá a rychlá příprava
✅ produkty vás zasytí a jsou chutné

Cambridge dieta slibuje, že pravidelnou konzumací nízkokalorických koktejlů, polévek a tyčinek, okamžitě výrazně zhubnete. Tato jídla byly vytvořeny přesně pro tento dietní program a mají naplnit váš denní doporučený příjem kalorií. Ten je při Cambridge dietě velmi striktně určen.

V čem spočívá Cambridge dieta

Podobně, jako ketogenní dieta, i Cambridge dieta pracuje na tom principu, že vaše tělo dostane do stavu ketózy. Jde o stav, kdy tělo nedostává tolik kalorií, kolik by potřebovalo pro své správné fungování, a tak je donuceno sáhnout po energii z tukových zásob.

💡 6 variací Cambridge diety

Existuje šest obměn této diety, které se liší kalorickým příjmem. První variace je založena na velmi malém množství přijatých kalorií, přičemž budete konzumovat výhradně produkty určené na dietní program Cambridge Weight Loss. Toto je ta nejpřísnější možnost, přičemž variace číslo šest je naopak nejvíce uvolněnou. Při šesté variaci se zdravě stravujete a náhrady stravy používáte jen v případě potřeby.

 1. Jak držet cambridge dietu

  Držet Cambridge dietu může být příjemné. Třeba si však zvolit správný plán.

  plán hubnutí sestává výhradně z produktů Cambridge diety, denní příjem je od 415 do 554 kcal, trvá to od jednoho do dvanácti týdnů

 2. plán hubnutí je založen na příjmu produktů Cambridge diety, ke kterým však přidáte každý den 200 ml odtučněného mléka, trvání je od jednoho do dvanácti týdnů
 3. plán hubnutí je benevolentnější, protože během něj jíte dvě náhrady jídla od Cambridge diet denně, k nim máte povoleno jídla bohatá na proteiny, odtučněné mléko a zeleninu. Přijmete tak okolo 800 kcal denně, přičemž tato dieta může trvat i déle než 12 týdnů
 4. plán hubnutí trvá minimálně dva týdny a jíst můžete kromě dvou produktů Cambridge diet i odtučněné mléko, zdravé snídaně, oběd a večeři
 5. plán hubnutí je také určen na nejméně dva týdny, po kterých by se měly objevit výsledky. Kromě jednoho produktu Cambridge diet můžete jíst odtučněné mléko, snídaně, oběd, večeři a dokonce i dva snacky denně.
 6. plán hubnutí je v podstatě jen úprava stravy doplněna o produkty této diety

💡 TIP: Zajímavou a aktuálně velmi populární dietou, která je podobně jako Cambridge diet založená na hotových jídlech, je KetoMIX – proteinová dieta. Její ➡ balíček jídla na 3 týdny je nastaven tak, abyste zhubli až 5 kilogramů. Připravili jsme i podrobnou recenzi a hodnocení.

Výhody Cambridge diety

 • mnozí lidé s ní zhubli velmi výrazně a trvale
 • pokud se budete přísně řídit pravidly, máte garantováno, že po ukončení této diety budete štíhlejší
 • na rozdíl od jiných nízkokalorických diet jsou náhrady jídla nutričně vyvážené, takže dostanete do těla potřebné vitamíny a minerály
 • je vhodná i na detoxikaci organismu
 • ušetříte čas, protože si nemusíte připravovat jídlo

Nevýhody Cambridge diety:

 • někteří experti z oblasti medicíny si myslí, že není zdravé, když se tělo dostane do stavu ketózy
 • tělo může začít spalovat nejen tuky, ale i svalovou hmotu
 • objevují se během ní nepříjemné projevy, jako je zápach z úst, vypadávání vlasů, nevolnost, slabost a průjem
 • vypracování jídelníčku a zakoupení náhrad potravy není nejlevnější záležitostí
💡 Co jsou to kalorie

Kalorie je označována značkou cal a jde o jednotku energie, která je dnes již nahrazována jednotkou joul. Joul je totiž jednotkou mezinárodní soustavy SI.

Cambridge dieta a kalorie

Cambridge dieta je založena na nízkokalorických jídlech…

V praxi se však kalorie stále objevuje při vyjadřování energetické hodnoty potravin, přičemž se setkáváme s označením kilokalorie, kcal. Kalorii definujeme jako množství energie, které dokáže zvýšit teplotu jednoho gramu vodu ze 14,5 °C na 15,5 °C.

Častěji se v praxi používá označení kilokalorie, která odpovídá asi 4,185 kJ. V souvislosti s výživou se tato jednotka stále používá, je tisíckrát větší než kalorie. Zdroj

Jak to funguje + jaká je cena Cambridge diety

Cambridge dieta je založena na tom, že se zaregistrujete na stránce, která nabízí program Cambridge Weight Loss. Následně vám bude přidělen konzultant, který vám navrhne váš jídelníček. Doporučí vám jeden ze šesti flexibilních dietních plánů. Ty se pohybují v rozmezí od 415 do 1500 přijatých kilokalorií denně. Závisí to na tom, jaký je váš cíl a kolik potřebujete zhubnout. Cambridge dietu a prodej produktů najdete bez problémů na internetu.

💚 10 zdravých zdrojů bílkovin

Jelikož při volnějších dietních plánech Cambridge diety máte povoleno jíst i zdravá jídla založené převážně na bílkovinách, přinášíme vám 10 potravin, v nichž je najdete.

Kuřecí prsa - cambridge dieta

Kuřecí prsa jsou výborným zdrojem bílkovin…

 • 100 g pečených kuřecích prsou obsahuje 27 g bílkovin
 • 100 g sýru cottage obsahuje 11 g bílkovin
 • 100 g bílého řeckého jogurtu obsahuje 10 g bílkovin
 • 100 ml mléka obsahuje 3,2 g bílkovin
 • 100 g surové brokolice obsahuje 2,8 g bílkovin
 • 100 g libového hovězího masa obsahuje 26 g bílkovin
 • 100 g tuňáka obsahuje 21 g bílkovin
 • 100 g quinoy obsahuje 17 g bílkovin
 • 100 g čočky obsahuje 9 g bílkovin
 • 100 g krůtích prsou obsahuje 25 g bílkovin
💡 TIP na produkt - Proteinový koktejl KetoMIX
Proteinový koktejl KetoMIX 1200 g (40 porcí)

Pokud nemáte dostatek času na přípravu jídla a chcete zhubnout, vhodným doplňkem může být Proteinový koktejl KetoMix. Obsahuje množství výživných látek, je chutný a snadné přípravě. Obsahuje velké množství proteinů, díky čemuž vás zasytí.

➡ pro lidi, kteří chtějí zhubnout bez hladovění
➡ ideální pro časově vytížené lidi, kteří nemají čas na přípravu jídel
➡ zdravá a sytá svačina během populární proteinové diety KetoMix
✅ rychlá příprava do 3 minut
✅ výhodné velké balení
✅ možnost namíchat si příchutě podle sebe

Tyčinky, kaše, instantní polévky a nápoje můžete používat jako jediný zdroj energetického příjmu, ale klidně je můžete kombinovat s běžnými zdravými jídly s nízkým obsahem kalorií. V závislosti na produktů se bude cena Cambridge diet pohybovat kolem 40 až 50 eur za týden. Jedno jídlo, které si v rámci tohoto programu zakoupíte, vás vyjde na něco přes dva eur.

Váš konzultant vás seznámí nejen s produkty Cambridge diety, ale měl by vás také naučit zásady zdravého stravování. Kromě toho bude vaší podporou a měl by vás v těžkých chvílích namotivovat, abyste to nevzdali. Konzultantů Cambridge diet najdete u nás například v Praze, v Brně, Olomouci či v Zlíně.

❤️ Tipy na nízkokalorické potraviny

Jak jsme již zmínili, Cambridge dieta je založena na příjmu nízkokalorických potravin a také náhrady stravy přímo určené na tuto dietu. Cambridge dieta však zřejmě nemá oficiální e-shop, ve kterém by se tyto produkty daly zakoupit. Zřejmě jsou na prodej pouze poté, co si zakoupíte celý program Cambridge Weight Loss. Proto vám přinášíme alespoň přehled několika potravin s malým množstvím kalorií.

Cambridge diet

I nízkokalorická jídla mohou být chutné…

 • meruňka: 1 kus má přibližně 12 kcal
 • celer: 100 g obsahuje asi 16 kcal
 • okurka: 16 kcal na 100 g
 • cuketa: 17 kcal na 100 g
 • brokolice: 100 g má asi 33 kcal
 • grapefruit: polovina má 24 kcal
 • jablko: 100 g obsahuje 47 kcal
 • hlávkový salát: 100 g má zhruba 14 kcal
 • červená řepa: 100 g má 36 kcal
 • zelené fazolky: 100 g obsahuje 24 kcal
 • nízkotučný tvaroh: 100 g má 86 kcal
 • kuřecí prsa na přírodno: 100 g má kolem 112 kcal

Je tato dieta bezpečná?

Dieta založena na velmi nízkém kalorickém příjmu by neměla trvat déle než 12 týdnů bez přestávky. Pokud sníte denně okolo 600 kilokalorií, měl by na vás dohlížet lékař a dokonce je to protokol, kterého se váš konzultant Cambridge diety musí držet.

Není ničím výjimečným, že se během omezení přísunu kalorií objeví různé nepříjemné vedlejší příznaky. Nepříjemný zápach z úst, sucho v ústech, nespavost, vyčerpanost či nevolnost jsou poměrně časté.

jak dlouho držet Cambridge dietu

Cambridge dietu založenou pouze na náhradě stravy byste neměli držet více než 12 týdnů.

Cambridge dieta není vhodná pro:

 • diabetiky
 • těhotné a kojící ženy
 • děti
 • chronicky nemocných

Zkušenosti s Cambridge dietou

Asi při každé dietě, do které se pustíme, si chceme být jisti její výsledky. Proto jsme se podívali, jaké mají lidé s Cambridge dietou zkušenosti. Nalezli jsme například diskusi na stránce emimino.cz, kde s ní měla většina lidí pozitivní zkušenosti. Některé ženy dokonce výrazně zhubli i přesto, že si občas dopřáli něco sladké.

Cambridge dieta zkušenosti

5 jednoduchých cviků na podporu hubnutí

Při každé dietě je vhodné, pokud ji spojíte i s fyzickou aktivitou. Nemusíte hned běhat několik kilometrů denně či chodit do posilovny. Na zpevnění těla a zlepšení metabolismu a celkové kondice vám postačí i jednoduché cviky. Vybrali jsme pro vás 5 lehkých cviků, které si můžete zacvičit i doma.

1. Dřepy

Klasický cvik, při kterém zapojujete velké svalové partie dolní části těla. Nezapomeňte však zpevnit střed těla, stáhnout bříško. Takovým způsobem posílíte nejen zadek a stehna, ale i břicho.

2. Deska

Opět jde o komplexnější cvik, při kterém posílíte břicho, ale i ruce a nohy. Lehněte si na břicho a lokty opřete o podložku, předloktí složte na zem. Zapřete se do podložky špičkami a tělo držte vodorovně. Nezvedejte však zadek, lopatky by měly být nejvyšším bodem. Vydržte určitý čas a snažte se příště vydržet o něco déle.

Cambridge dieta a cvičení

Každou dietu je vhodné doplnit fyzickou aktivitou.

3. Kliky

Na zpevnění vrchní části těla jsou kliky výborným cvikem. Pokud si netroufáte na klasické, zvolte tzv. “Ženské” s koleny na zemi.

4. Zvedání nohou

Klasické sklapovačky většina lidí nemá velmi v lásce. Nahradili jsme je proto jiným cvikem vhodným na zpevnění břicha. Lehněte si na záda a zvedněte nohy do vzduchu. Cvik provedete tak, že budete nohy ukládat na podložku, přičemž ruce budou podél těla. Nohama se však podložky dotýkejte jen letmo.

5. Plavání na silný hřbet

Nebojte se, jde jen o plavání na suchu. Potřebovat budete jen podložku, na kterou si lehnete na břicho a natáhnete ruce i nohy. Končetiny poté zvedněte co nejvýše a pohybujte jimi současně nahoru a dolů.

💡 Mohlo by vás zajímat (zveřejněno na Bioporadce.cz):

Zdroje informací:


Autor článku
Mgr. Petra Lyžičiarová

Redaktorka magazínu BioPoradce.cz. Zajímám se o zdravý životní styl, cvičení a zdravou stravu. Preferuji přírodní produkty a výživové doplňky sloužící k udržení zdraví, krásy a vitality.

Komentáře
Zatím se zde nenachází žádný komentář.
Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.