Ostropestřec mariánský – pozitivní účinky na cholesterol, tlak, játra + užívání

Erik Havlík Téma
19. března 2021 4 Čaje, Kapky, Kapsle, Plody, Tablety

Trápí vás cholesterol nebo nízký krevní tlak? Chtěli byste očistit svůj organismus od škodlivých látek? Máte problém s játry? Pokud jste odpověděli byť jen jednou ano na jednu z výše položených otázek, dávám vám do pozornosti bylinku zvanou ostropestřec mariánský. Tato rostlina pochází z Kanárských ostrovů a jedná o silný antioxidant pomáhající k regeneraci buněk a pročišťování organismu. Já jsem se k ostropestřci dostal poměrně nedávno, ale stihl na mě opravdu zapůsobit.

Co je ostropestřec mariánský

Vědecký název této rostliny je Silybum marianum. Jde o rostlinu zařazenou do čeledi hvězdicovitých rostlin. Svým vzhledem připomíná bodlák, ale u nás je ostropestřec jen „ochočená“ rostlina. Originální totiž pochází ze z Kanárských ostrovů, případně je možné ho najít přirozeně i ve Španělsku, Středomoří a oblasti Malé Asie a Jihozápadní Asie. V lidovém léčitelství se používají květy, listy a semínka.

Rostlina dosahuje výšky nejvíce 1,5 metru a její růžový květ lze vidět od června do srpna. Zajímavostí je, že může růst jako jednoletá i jako dvouletka, což je poměrně unikátní u léčivých bylin. Běžně ho lze nalézt na loukách nebo iv zahradách, za což ho lidé považují za obyčejnou plevel. Abych však řekl pravdu, mně připadá spíše více jako okrasná rostlina.

Jeho léčivé účinky jsou známy již více než 2 tisíce let. První historické záznamy o tomto bodláku se datují dokonce až do starověké Římské říše. Tak trochu jsem se styděl, že jsem nevěděl o této rostlině již mnohem dříve a začal jsem se o ni zajímat až nedávno. Jak to však bývá dnes zvykem, mnoho lidí „znovu objeví“ původní léčivé účinky více rostlin či bylin a to je i příběh ostropestřec mariánský.

Co se týče odborného zařazení, takto vypadá kompletní vědecká klasifikace rostliny:

Typ klasifikace:Klasifikace:
Říšerostliny
Podříšecévnaté rostliny
Oddeleníkrytosemenné
Třída vyšší dvouděložné
Radhvězdicotvaré
Čeleďhvězdicovité
Rodostropestřec

Nechci teď samozřejmě přeceňovat význam jedné bylinky. Pravdou však je, že když mi jistého času vycházeli špatné jaterní testy, jedna paní v lékárně mi doporučila ostropestřec právě kvůli tomu, že působí příznivě na regeneraci tohoto životně důležitého orgánu. Dělal jsem si z něj dokonce jistou dobu i čaj, později jsem však zjistil, že vysoké teploty znehodnocují jeho důležité léčivé látky.

Složení a účinné látky

Přínosem ostropestřce je právě obsah látek, které působí na několik systémy a orgány v těle člověka. Velkým přínosem jsou nenasycené mastné kyseliny, ale také bioflavonoidy se silným antioxidačním účinkem. Jedna látka však přece jen „převyšuje“ ostatní a jmenuje se silymarin. Od názvu této látky je dokonce částečně odvozen i vědecký název rostliny.

Ostropestřec pomáhá na celou trávicí soustavu

Ostropestřec pomáhá nejen na játra, ale i na celou trávicí soustavu

Jelikož úkolem mé recenze je popsat ostropestřec iz hlediska léčivých účinků, musím začít při složení. Zde je:

Silymarin: Jde o látku patřící do skupiny tzv. flavolignanů, která obsahuje komplex několika samostatných flavolignanů. Tento komplex sestává ze silibininu, silydianínu, silikristínu a izosilibinínu a jeho nejdůležitější funkcí je ochranný účinek vůči jaterním buňkám. Tato látka patří i do kategorie hepatoprotektivní a její účinek byl prokázán jako u živočichů, tak i v případě lidských buněk in vitro. Látka se využívá i při farmaceutických léčivech a to je, myslím, asi nejvíce výpovědní o jejím účinku.

Nenasycené mastné kyseliny: Tento druh mastných kyselin je pro náš organismus velmi důležitý. Díky nim může tělo vstřebávat vitaminy i minerály a když jich není dostatek, přichází k rychlejšímu stárnutí i většímu výskytu nemocí. V běžné potravě se nenasycené mastné kyseliny příliš nevyskytují a proto se musí přijímat jiným způsobem. Ostropestřec obsahuje poměrně velké množství těchto kyselin, například kyselinu linolovou.

Bílkoviny, sacharidy, vláknina: Plody ostropestřce mariánského obsahují až 27 % bílkovin, které jsou velmi důležité pro organismus zejména z hlediska struktury chrupavek, vlasů či nehtů. Pro okamžitou energii jsou důležité cukry, které se také v ostropestřec nacházejí. Vláknina má za cíl zlepšení trávení a vstřebávání potravy v celém trávicím traktu.

Aminokyseliny: Aminokyseliny si člověk nedokáže sám vyrobit a proto je musí přijímat z externího prostředí. Naproti tomu rostliny mají schopnost syntézy aminokyselin a proto jsou výborným zdrojem. Aminokyseliny jsou důležité zejména pro ochranu svalů, mají katalytickou funkci regulační funkci a co je nejdůležitější, urychlují regeneraci organismu. I díky nim je ostropestřec známý jako prostředek k regeneraci těla po chemoterapii či po otravě.

Ostatní látky: Mezi další látky obsažené v rostlině patří například silice, flavonoidy, tyramin, histamin, síra nebo vitamin E. Zajímavostí je, že v rámci plodů až jednu třetinu jejich látek tvoří jedlé oleje, například kyselina olejová.

Účinky na organismus

Asi nejznámějším a nejdůležitějším účinkem je podpora jater. Ostropestřec však zdaleka nepomáhá pouze na jeden orgán v těle, jeho vliv je mnohem širší. Například v homeopatii se využívá i při depresích, problémech s žlučníkem nebo na žlučové kameny. Já se však budu držet v následujícím přehledu jen těch účinků, které jsou nejsilnější.

Ostropestřec je vynikající na detoxikaci

Ostropestřec je vynikající na detoxikaci

Pojďme se nyní podívat blíže na to, jaké léčivé a pozitivní účinky má ostropestřec na lidský organismus:

  1. Ostropestřec na játra: Začnu pozitivním vlivem na játra a to z několika hledisek. Ostropestřec pomáhá při chronických chorobách jater, například při ztučnění. Kromě toho chrání játra i při dlouhodobém užívání léků. Podporuje obnovu jaterních buněk a stejně se využívá i při jejím očistě. Důležité je také to, že působí i preventivně a játra posiluje i do budoucna.
  2. Detoxikace: Ostropestřec je výborný prostředek pro detoxikaci a očištění těla od škodlivin a toxických látek. Podobný účinek má na játra, ale nejen na ni. Ostropestřec se používá například i při otravách houbami, drogami, jedy nebo alkoholem. Je velmi dobrý při celkové očistě organismu od různých škodlivých a toxických látek vyskytujících se i v běžných potravinách. Pomáhá také odstranit nepříznivé následky chemoterapie.
  3. Cévy a nervový systém: Pokud máte příliš nízký tlak, můžete ostropestřec použít na jeho mírné zvýšení. Kromě toho má rostlina příznivý vliv na ochranu cév a žil, zejména na ochranu jejich stěn. Svůj smysl má i při léčbě hemoroidů, čili zlaté žíly. Pokud trpíte nevolnostmi v důsledku nízkého tlaku, je ostropestřec opravdu velmi dobré řešení. Podobně je tomu i při některých problémech nervového systému, například při migréně, závratích nebo při nadměrné bolesti hlavy.
  4. Trávení: Díky svému složení pomáhá rostlina i trávicí soustavě. Máte příliš pomalé trávení? Ostropestřec vám ho může zrychlit a zlepšit. Díky rostlině se může zlepšit pravidelnost vylučování a také se pročistí celý střevní trakt. Velkou zásluhu na tom má i dostatek vlákniny, ale také očisťující efekt na různé toxiny. Nesmím zapomenout samozřejmě ani na onemocnění sleziny či žlučníku, které také mohou zhoršovat trávení – i zde vám ostropestřec může pomoci.
  5. Cholesterol a cukrovka: Ostropestřec má velmi silnou regulační funkci. Pokud máte problém se zvýšeným cholesterolem nebo hladinou cukru v krvi, rostlina dokáže jejich stav optimalizovat do normálu. Samozřejmě, jde jen o podpůrný účinek a rozhodně nečekejte, že všechny problémy jen díky ní zmizí.
  6. Další účinky: Ostropestřec se dá použít i při plicních potížích, gynekologických problémech, na podporu tvorbu enzymů, při astmatu a jiných alergiích nebo při infekční mononukleóze.

Nejčastější otázky a odpovědi

Ostropestřec patří mezi léčivé bylinky, ale to neznamená, že je možné ho užívat vždy a za každých okolností. Tomuto se věnuje i většina internetových diskusí na fórech a proto jsem se rozhodl se tomu věnovat i já. Kromě toho se mnoho lidí ptá i na sběr nebo pěstování. Zde jsou 4 nejčastější otázky týkající se byliny a moje odpovědi na ně:

❓ Má rostlina nějaké vedlejší účinky nebo kontraindikace?

Pokud máte vysoký krevní tlak, neměli byste ostropestřec užívat. Stejně po užití přípravku obsahujícího výtažek z rostliny se doporučuje nepít nebo nekonzumovat do 1 až 2 hodin alkohol, mléko a dráždivé jídla. Sylimarin jako jedna z důležitých látek cheláty železo a zpomaluje metabolismus vápníku v těle, takže pokud máte problém s těmito dvěma látkami, poraďte se se svým lékařem.

❓ Je možné ostropestřec užívat v těhotenství?

Co se týče těhotenství, našel jsem poměrně protichůdné doporučení. Některé zdroje uváděly, že ostropestřec může v rozumné míře užívat v tomto období, jiné říkali, že ne. Já se přikláním spíše k omezení užívání. Ostropestřec se doporučuje i na těhotenskou cukrovku, avšak i během kojení a kojení bych raději tuto rostlinu vynechal.

❓ Chystám se na sběr. Kde je výskyt rostliny nejčastější a kde roste?

Pokud jste se rozhodli, že si ostropestřec nasbíráte sami, nejlepším obdobím jsou měsíce srpen a září. Na sběr si připravte rukavice a zralé rostliny poznáte podle „chmýří“. Ostropestřec můžete najít zejména na polích a tam, kde je dostatek slunce a tepla. Předem však upozorňuji, že ve volné přírodě ho může být obtížné najít a pokud ano, tak spíše na jihu.

❓ Je možné pěstování i doma?

Ano, je to samozřejmě možné i doma, ale bez zahrady to nepůjde. Vypěstovat ostropestřec v květináči je nemožné, protože rostlina potřebuje i poměrně hodně prostoru na zakořenění se. Na půdu není rostlina náročná, ale nemá ráda písčitý typ. Důležité je teplo, dostatek slunce a vysévání v druhé polovině března nebo začátkem dubna.

Silybum marianum - Ostropestřec mariánský

Pěstování ostropestřce je možné i na zahradě

Olej, kapky, čaj a tablety

Ostropestřec mariánský není sice tak populární nebo známý jako jiné bylinky, přesto existuje velké množství různých produktů a přípravků s jeho obsahem. V tomto případě doporučuji zaměřit se na ty, které obsahují minimum, nebo nejlépe žádné, přídavných látek. Základem je, abyste měli ostropestřec v čisté kvalitě bez konzervantů (některé mohou být i dost problémové, například zde o tom psali i novinky.cz), barviv a různých alergenů.

V zásadě nejznámější jsou čaj a olej. Olej se vyrábí mechanickým lisováním, ale je někdy kvůli tvrdé slupce plodu nedostatečně zpracován a ochuzený o důležité látky. Podobně čaj, který sice vypadá na první pohled přirozeně, však kvůli vysoké teplotě varu neobsahuje to nejlepší, co můžete získat.

Existují ještě různé tinktury, tabletky či kapky. Nejčastěji jde o průmyslově zpracované produkty s otazníkem ohledně obsahu důležitých látek. Já osobně se přikláním z toho důvodu ke granulím s absolutním bio původem, jako má například ověřený prodejce výživových doplňků ProZdraví.cz. A hned vysvětlím i to, proč.

CENA BY NEMĚLA ROZHODOVAT: Rozhodně při výběru konkrétního produktu nehleďte primárně na jeho cenu. Důležitá je koncentrace, kvalita semen, v případě různých přípravků s příměsemi i obsah nejdůležitějších účinných látek rostliny. Já sám se řídím heslem: pokud je to levné, ale nepomůže mi to, je to vlastně nejdražší věc na světě.

Kde koupit

Granule jsou podle mě nejlepší proto, že mají jednoduché, pohodlné, ale zároveň i velmi rozmanité použití. Spěcháte? Zapijte denní dávku vodou. Chcete je zkombinovat s jídlem? Můžete použít jogurt nebo müsli. Využít se dají ve studené i teplé kuchyni, můžete je například přimíchat do hotového jídla. Jediné, na co je třeba dávat pozor, je teplota. Vystavení ostropestřce teplotě nad 40 stupňů Celsia znamená degradaci účinnosti jeho nejdůležitějších látek.

A nyní k tomu, kde se dá ostropestřec koupit. Ať už si vyberete jakoukoliv formu produktu, zřejmě před vámi dříve či později vyvstane jedna otázka. Je lepší lékárna, nebo obchod s bylinkami a zdravými potravinami? Já osobně se přikláním k druhé alternativě. Pokud již máte totiž ověřeného prodejce nějakých zelených potravin či bio potravin, máte velkou šanci, že najdete opravdu kvalitní ostropestřec mariánský.

Jak jsem již zmiňoval, osobně jsem spokojen s obchodem ProZdraví.cz. Mám s tímto prodejcem dlouhodobě pozitivní zkušenosti a také podle mého vlastního testování nabízí ostropestřec mariánský v nejlepším poměru kvality a ceny.

Užívání a dávkování

Pojďme nyní k tomu, jak na užívání a dávkování ostropestřce. Jak jsem již zmínil, pokud máte vysoký krevní tlak, alergii nebo pokud jste v těhotenství či během kojení, ostropestřec neužívejte. Důležité je nepít alkohol ani mléko po jeho užití alespoň hodinu, ideálně možná i dvě. Co se týče dávkování, dodržujte to, co je napsáno na obalu daného produktu.

Pokud jde o drcený ostropestřec, doporučuje se maximální dávka 4 čajových lžiček denně, vždy po jedné lžičky jednou za čas. Olej se dá použít při studené kuchyni, například do salátů (můžete zkusit olej z eshopu Herbatica.cz), kde to nepřehánějte a použijte ho tolik, jako kdyby pracujete například s olivovým olejem. Čaj se doporučuje pít maximálně jednou za den, dávkování podle konkrétního výrobce. Pokud se rozhodnete pro granule, zde se užívá jednou denně maximálně polovina čajové lžičky.

TIP, JAK UŽÍVAT SEMENA: Pokud se rozhodnete pro semena, nejlépe je podrtit jejich něčím nekovovým. Drcený ostropestřec lze konzumovat přímo a zapít například 2 až 3 dcl vody. Dejte si pozor na to, abyste hodinu před a hodinu po jeho konzumaci nejedli jiné jídlo nebo nepili jiné nápoje.

Zkušenosti a doporučení na závěr

Čaj ostropestřec

Nejprve jsem pil čaj, ale to není ideální forma

Tak, na závěr bych se chtěl s vámi podělit o mé vlastní zhodnocení. Já jsem ostropestřec užíval tehdy, když jsem měl problémy s játry. Vyšli mi prostě špatné jaterní testy a bylo třeba tento životně důležitý orgán zregenerovat. Kromě úpravy životosprávy a jídelníčku jsem se rozhodl i pro nějakou přírodní a přirozenou cestu, což byl pochopitelně právě ostropestřec mariánský.

Ostatní jeho účinky se mě týkaly jen okrajově, ale musím říct, že rozhodně jsem pocítil celkové zlepšení zdravotního stavu. Neměl jsem sice nikdy problémy například s nízkým krevním tlakem, ale s trávením sporadicky ano. I zde mi ostropestřec pomohl, i když je možné, že za tím je i zlepšení životosprávy a toho, co a jak jsem jedl.

Pokud chcete vyzkoušet ostropestřec, určitě vám mohu doporučit tuto rostlinu. Má téměř nulové vedlejší účinky a pokud dodržíte správné dávkování, je vyloučeno, aby se stalo něco negativního. Pokud nechcete „trefovat“ naslepo, zkuste Ostropestřec mariánský v granulích z e-shopu ProZdraví. Nechci teď samozřejmě tvrdit, že jinde nemůžete najít něco lépe. Ale nač zkoušet a testovat neznámé produkty, když už víte, co spolehlivě funguje, že?

 

Hodnocení autora
  • oblíbenost
  • dostupnost přípravků s ostropestřcem

Pouze několik úvodních vět

Ostropestřec mariánský, nebo Pestřec či Kristova koruna (Silybum marianum) - léčivá rostlina známá od starověku svými příznivými účinky na játra, krevní tlak a cholesterol s nejcennější aktivní látkou zvanou silymarin.

4.2

Ostropestřec mariánský květ a semeno


Jak se vám líbil tenhle článek?
4.1/5 - (10 votes)
Autor článku

Redaktor magazínu BioPoradce.cz. Zajímá mě zdravá životospráva, zdravé potraviny a výrobky a předcházení onemocněním. Nedám dopustit na přírodní způsoby posilování imunity, vitality a energie.

Komentáře

mam vysoký krevní tlak beru na něj léky mohu brát ostropestřec? Teď ho mám nižší, ale po lécích.
Děkuji Koudelková

Mam take tablety na vysoky tlak,v navodu pisou,ze radeji neuzivat,jen kdyz ma nekdo nizky tlak.Asi zde nikdo neodpovida,tak nevim,zda zvysuje tlak hodne 🤷🏽‍♀️

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..